Naga MarketsJerome Powell, gubernator Fed

Głównym wydarzeniem dla rynków finansowych w tym tygodniu będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej (Fed) zaplanowane na środę na godzinę 20:00. Według analityków Narodowego Banku Kanady (NFB) spotkanie może okazać się zaskoczeniem dla wielu inwestorów. Pomimo, że nie spodziewają się, iż Fed oficjalnie ogłosi ograniczenie programu skupu aktywów, to prognozują rozpoczęcie „taperingu” jeszcze w tym roku. Z kolei zdaniem ekspertów z MUFG Banku dolar amerykański (USD) osiągnie nowe maksima po jastrzębim sygnale FOMC. Jego indeks (DXY) silnie zyskał pod koniec ubiegłego tygodnia zamykając się na poziomie 93,25.

FOMC koncentruje się na zmniejszaniu QE – UOB

Cała uwaga pozostaje skupiona na Fed i prawdopodobnym ogłoszeniu terminu, kiedy bank centralny zacznie ograniczać swój program skupu obligacji, zauważyła Lee Sue Ann, ekonomistka Grupy UOB.Przemówienie Powella na sympozjum Jackson Hole nie zmieniło naszego poglądu i nadal oczekujemy, że Fed będzie dalej wyrażał zobowiązanie dotyczące taperingu na nadchodzącym 21-22 września 2021 r. FOMC, które prawdopodobnie potrwa prawie 1,5 roku do maja 2023 r. Następnie prognozujemy dwie podwyżki stóp o 25 pb do 2023 r., najpierw do 0,25%-0,50% w czerwcu i do 0,50%-0,75% w grudniu – napisano w raporcie.

Fed raczej nie ogłosi taperingu w tym tygodniu – NFB

W USA kluczowym punktem w nadchodzącym tygodniu będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej. Jednak w ocenie ekspertów po rozczarowującym sierpniowym raporcie o zatrudnieniu, jest mało prawdopodobne, że Fed oficjalnie ogłosi ograniczenie zakupów aktywów.

Jednak nadal oczekujemy, że to nastąpi w tym roku, więc będziemy uważnie śledzić konferencję prasową Powella, aby uzyskać wskazówki dotyczące dokładnego czasu rozpoczęcia wygaszania – napisano w raporcie.

Chociaż nie oczekuje się, że oficjalne ogłoszenie taperingu pojawi się na najbliższym posiedzeniu, prezes Fed najprawdopodobniej będzie nadal zapobiegawczo przełamywał wszelkie powiązania między terminem zacieśniania, a podwyżkami stóp.

Jeśli chodzi o inflację, spodziewamy się, że „przejściowa” narracja znów będzie dominować, zarówno w komunikacie, jak i na konferencji prasowej – dodano.

Oświadczenie Fed zostanie wydane wraz z nowym podsumowaniem prognoz gospodarczych.

invest

Podczas gdy w czerwcowym podsumowaniu prognozy wzrostu uległy poprawie, a podwyżki stóp przeniosły się na 2022 r., nie spodziewamy się tego samego tempa poprawy w tym miesiącu – podkreślono.

Indeks dolara amerykańskiego osiągnie nowe maksima po jastrzębim sygnale FOMC – MUFG

Dolar amerykański przygotowuje się na szeroką zwyżkę przed posiedzeniem Fed w tym tygodniu. Zdaniem ekonomistów z MUFG Banku, indeks dolara amerykańskiego może osiągnąć nowe maksima, gdyby wykres kropkowy (dotyczący podwyżek stóp) zaskoczył inwestorów.

Uczestnicy rynku, co zrozumiałe, obawiają się, że Fed dostarczy kolejną jastrzębią niespodziankę, jak w czerwcu, kiedy bank centralny zaktualizował swoje prognozy dotyczące stóp, co zachęca do umocnienia dolara amerykańskiego.

Nie spodziewamy się, że Fed ogłosi w tym tygodniu swoje plany ograniczenia łagodzenia ilościowego, ale oczekujemy, że przewodniczący Powell powtórzy, że jeśli „gospodarka rozwinie się szeroko, zgodnie z przewidywaniami, właściwe może być rozpoczęcie zmniejszania tempa skupu aktywów w tym roku”. Taka wiadomość raczej nie zmieni oczekiwań rynkowych z konsensusem co do ogłoszenia ograniczenia w listopadzie lub grudniu – wskazano w raporcie.

W ocenie ekspertów jeśli wykres kropkowy potwierdzi medianę podwyżki stóp w 2022 r., spowoduje to silną reakcję walutową, a indeks dolara (DXY) prawdopodobnie będzie oscylować na noworocznych maksimach.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here