Naga MarketsNapis FOMC na tle amerykańskiej flagiJuż jutro Rezerwa Federalna rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Inwestorzy na całym świecie poznają najnowszą decyzję ws. głównych stóp procentowych oraz odbędzie się konferencja prasowa FOMC. Według działu badawczego w banku inwestycyjnym BBVA, amerykański bank centralny pozostanie niezmieniony w swojej polityce i będzie kontynuował postawę wstrzymania od decyzji.


Zobacz również: Fed obniży stopy już w przyszłym roku? Kurs EUR/USD spadnie jeszcze niżej

FOMC podkreśli swoją cierpliwość – BBVA

Na środowym posiedzeniu FOMC w tym tygodniu eksperci spodziewają się, że Fed utrzyma obecne stanowisko w sprawie polityki monetarnej, ponownie podkreślając swoją „cierpliwość” w odniesieniu do zmiany stóp procentowych i potwierdzając swoje plany zakończenia ilościowego programu zacieśniania. Ponadto w odniesieniu do zarządzania ryzykiem analitycy uważają, że komisja utrzyma swoją opinię, że ryzyko jest asymetrycznie przesunięte w stronę obniżki.

Komitet będzie musiał zająć się tym, w jaki sposób złagodzić napięcia finansowe w pozostałej części roku. Co więcej, silny wzrost cen akcji i kompresja ryzyka rozprzestrzeniają się, co może zmusić komisję do ponownego rozważenia kwestii słabych punktów finansowych i przegrzania na rynkach finansowych. Większość członków uważa, że ​​gospodarka jest w szczycie swoje potencjału, a wzrost gospodarczy w tym roku prawdopodobnie będzie zbliżony do rynkowych oczekiwań. Jeśli wzrost zaskoczyłby pozytywnie i nastąpiłby wzrost inflacji, oczekiwań inflacyjnych lub znaczący wzrost presji płacowej, FOMC mógłby zacząć ponownie rozważać podwyżkę stóp pod koniec roku. Takie posunięcie pozwoliłoby Fedowi zbliżyć stopy procentowe do neutralnych poziomów w tym cyklu normalizacji – napisano w raporcie.

Wynik posiedzenia FOMC będzie neutralny – Standard Chartered

Sonia Meskin, amerykańska ekonomistka w Standard Chartered sugeruje, że wynik posiedzenia FOMC w maju będzie najprawdopodobniej neutralny w stosunku do prezentowanego stanowiska politycznego. Eksperci przewidują wprowadzenie dodatkowych wytycznych operacyjnych, które mogą mieć pozytywny wpływ na płynność na rynku finansowym, ale nie będą miały żadnych konsekwencji dla prowadzonej polityki monetarnej.

Meskin nie spodziewa się obniżenia IOER, czyli stopy procentowej jaką Fed płaci bankom za nadwyżkę rezerw. Oczekuje jednak, że Fed dostrzeże (prawdopodobnie na konferencji prasowej) niedawną zmienność rynku pieniężnego, w tym przekroczenie stopy IOER przez stopę efektywnych funduszy federalnych (EFFR) – pierwszy raz od czasu wprowadzenia IOER w październiku 2008 r.

Oczekujemy, że przewodniczący Powell wyrazi gotowość Fedu do przeciwstawienia się zaistniałej sytuacji, ale najprawdopodobniej doda, że ​​obecnie nie jest to konieczne. Fed prawdopodobnie opracuje szereg narzędzi, które mógłby wykorzystać, gdyby utrzymało się przekroczenie stopy EFFR, w tym obniżkę IOER, tymczasowe operacje otwartego rynku czy wcześniejszy koniec redukcji bilansu, który obecnie przewidywany jest na wrzesień 2019 r. – wskazano w raporcie.

Zobacz również: Czy Fed zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych tak jak w latach 1995-96?

Kurs euro do kursu dolara. Potencjał osłabienia USD ograniczony przez ECB – Danske Bank

banknoty euro i dolarWedług analityków z Danske Banku, Europejski Bank Centralny wprowadził łagodną premię za ryzyko w stosunku do euro, co może sprawić, iż w najbliższym czasie dojdzie do dalszego spadku kursu pary walutowej EUR/USD, jeśli perspektywy dla strefy euro będą nadal słabnąć.

Eksperci zauważają, iż Stany Zjednoczone ucierpiały znacznie mniej w porównaniu do strefy euro z powodu utraty globalnego tempa wzrostu, które rozpoczęło się pod koniec ubiegłego roku. Gospodarka USA wyprzedza strefę euro, ponieważ kraje Europy będą musiały pierw poczekać, aż ustabilizuje się gospodarka Chin, podczas gdy Trump kontynuuje swoją politykę fiskalną wspierającą gospodarkę USA.

Fed pozostaje na razie we wstrzymaniu. Z jednej strony dane nie uległy pogorszeniu, aby uzasadnić spekulację na temat obniżek stóp. Z drugiej strony słabe oczekiwania inflacyjne utrzymują obawy Fedu o cel inflacyjny. Obecnie uważamy, że Fed ma miejsce na podwyżki stóp procentowych i w naszej ocenie jest zbyt wcześnie, aby zacząć obniżać stopy procentowe. Gołębi EBC zaskoczył nowym TLTRO i wytycznymi dotyczącymi stóp procentowych, które wyeliminowały prawdopodobieństwo podwyżki EBC w 2019 r., co wspiera scenariusz spadkowy na parze EUR/USD – napisano w raporcie.

Jednak w ocenie analityków działania monetarne podczas kwietniowego posiedzenia EBC sugerują, że rynek szuka więcej niż obietnic przed dalszą sprzedażą euro. Transakcja handlowa i „przyzwoity Brexit” będą w końcu pozytywne dla strefy euro i mogą utorować drogę do pozytywnych niespodzianek w dalszej części roku, ponieważ wiele negatywnych czynników jest już wycenianych po stronie politycznej euro.

Widzimy kurs EUR/USD na poziomie 1,12, 1,13, 1,15 i 1,17 odpowiednio w perspektywie 1M, 3M, 6M i 12M – podsumowano.

Zobacz również: Kurs dolara (USD) osiąga kolejne szczyty. Jest najdroższy od połowy 2017 r.

Prognozy FOMC i kursu EUR/USD – duże banki inwestycyjne
Prognoza kursu EUR/USD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here