Naga MarketsKurs dolara (USD) zyska mimo gołębiego wydźwięku konferencji Fedu?
Jerome Powell, prezes FED

Już jutro o godzinie 20:00 inwestorzy na całym świecie poznają najnowszą decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Choć stopy powinny pozostać na niskim, niezmienionym poziomie (0,25%), kluczowy będzie wydźwięk konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Jerome Powella, która rozpocznie się pół godziny później. W ocenie ekspertów z Nordea, środowe spotkanie FOMC będzie koncentrować się na tym, czy instrumenty wsparcia płynności i kredytu wdrożone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa były odpowiednie i czy będzie ich więcej. Z kolei inni analitycy wykluczają możliwość ujemnych stóp procentowych w USA oraz prognozują możliwą reakcję dolara amerykańskiego.

  • USA: Bezrobocie w kwietniu może sięgnąć 20%
  • Ożywienie gospodarki w kształcie litery „U”
  • Ujemne stopy nie są brane na razie pod uwagę

Te artykuły również Cię zainteresują
Fed jeszcze nie skończył – Nordea

Wall Street i USA Fed niewątpliwie podkreśli, że negatywne konsekwencje ekonomiczne koronawirusa będą poważne. Spodziewamy się w kwietniu stopy bezrobocia w USA na poziomie około 17-20% i wraz z byłymi przewodniczącymi Fed Bernanke i Yellen nie oczekujemy ożywienia w kształcie litery V, a raczej w kształcie litery U – napisano w raporcie.

Analitycy pozostają szczególnie zainteresowani tym, w jaki sposób Fed zaadresuje krytykę zakupu obligacji śmieciowych. W ich ocenie luźne stwierdzenie potencjalnie może wykreować pokusę do nadużycia praw banku centralnego w dłuższej perspektywie czasowej.

– Uważamy, że wkrótce Fed wprowadzi kontrolę krzywej dochodowości. Formalne wdrożenie tego już w tym tygodni może być zbyt wczesne, ale bylibyśmy zaskoczeni, gdyby nie zostało to przynajmniej omówione na najbliższym spotkaniu – dodano.

FOMC: Ujemne stopy nie wchodzą w grę – UOB

Ekonomista z Grupy UOB Lee Sue Ann wykluczył prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna może obniżyć stopy poniżej zera na tym tygodniu.

Fed pokazał, że zrobi wszystko, aby przywrócić stabilność rynku finansowego, upłynnić warunki finansowania w dolarach amerykańskich i chronić gospodarkę. Tak więc można oczekiwać wprowadzenia większej ilości środków (w tym nieplanowanych). Jednocześnie nie uważamy, aby Fed chciał przesunąć stopy poniżej zera na terytorium ujemne – zauważył Lee Sue Ann.

Przerwa, aby zobaczyć, co działa, a co nie – Standard Chartered

FOMCEkonomiści ze Standard Chartered Banku uważają, że na najbliższym spotkaniu prawdopodobnie nie zostaną podjęte znaczące decyzje dotyczące polityki monetarnej banku centralnego. W ocenie analityków prawdopodobnie zostaną wprowadzone pewne zmiany w istniejących już programach.

FOMC prawdopodobnie będzie chciał wykorzystać sześć tygodni między tym spotkaniem, a spotkaniem w czerwcu, aby ocenić skuteczność już ogłoszonych polityk i prawdopodobną ścieżkę ożywienia gospodarki – napisano w raporcie.

Eksperci wskazują, że FOMC będzie ostrożny w omawianiu większych problemów strukturalnych zarówno podczas spotkania, jak i konferencji prasowej. Zapewnienie stabilności finansowania rządu federalnego, który wykorzystuje politykę fiskalną do stabilizacji gospodarki, prawdopodobnie stanie się kluczowym priorytetem Fedu.

Oczekujemy, że prezes Fed podkreśli zdolność i gotowość banku do wspierania gospodarki i rynków aktywów bez podawania szczegółów. Podsumowując, bank centralny najprawdopodobniej przekaże przyjazny komunikat dla rynków inwestycyjnych – dodano.

Dolar amerykański jako magnes dla przepływów pieniężnych

Gołębi wydźwięk Fedu i przypomnienie, że FOMC podejmie zdecydowane działania w celu wsparcia gospodarki i systemu finansowego są już dobrze widoczne w cenach, twierdzą ekonomiści z TD Securities.

Programy pożyczkowe są teraz w centrum uwagi i prawdopodobnie zostaną zmodyfikowane w nadchodzących tygodniach, ale nie spodziewamy się żadnych ważnych komunikatów w nadchodzącym spotkaniu. Ton z pewnością pozostanie gołębi – napisano w raporcie.

W ocenie analityków dolar amerykański (USD) najprawdopodobniej zacznie zyskiwać na tle aktywów ryzykownych, a rynki amerykańskie pozostają magnesem dla globalnego przepływu kapitału.

Kurs indeksu dolara DXY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu dolara DXY na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here