Naga Markets

Wygląda na to, że już w najbliższy czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) dokona kolejnej znacznej podwyżki stóp procentowych o 50 pb, skupiając uwagę rynku na tym, jak daleko jest gotów posunąć się w walce z inflacją. Niespodziewany wzrost inflacji bazowej w lutym sprawił, że europejscy decydenci obawiają się, iż presja cenowa może okazać się trwała. Jednocześnie rynki zwiększyły liczbę zakładów na dalsze podwyżki stóp po tym, jak EBC zaostrzył już politykę pieniężną łącznie o 3 punkty procentowe od lipca.

Co zrobi Europejski Banki Centralny (EBC)?

Prezes EBC Christine Lagarde uważa, że podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych jest „bardzo, bardzo prawdopodobna”.







W związku z niedawnym przeszacowaniem na rynkach finansowych kolejnych kroków EBC, robi się gorąco – powiedział Carsten Brzeski, globalny szef makro w ING.

Oczekuje się, że EBC będzie brzmiał jastrzębio sugerując, że niepewność co do inflacji i wzrostu uzasadnia dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Wszyscy oczekują, że EBC podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a nieoczekiwana podwyżka o 75 punktów bazowych silnie wpłynie na rynki przynajmniej w krótkim. Jednak wskaźniki rynkowe i ekonomiczne wciąż mówią nam, że ścieżka polityki, którą inwestorzy wycenili, nie wystarczy, aby okiełznać inflację, więc EBC będzie musiał zrobić więcej – napisał Francis Yared, globalny szef działu badań stóp procentowych w Deutsche Banku.

AVA Trade

EBC: Co będzie się działo po marcu?

Rynki wyceniają kolejny wzrost o 50 punktów bazowych w maju, więc kluczowe będą komentarze EBC. Szef austriackiego banku centralnego Robert Holzmann chce podwyżek o pół punktu na każdym z czterech następnych spotkań. Główny ekonomista Philip Lane mówi, że „kalibracja” dalszych wzrostów zależy od nowych prognoz i danych.

W międzyczasie oczekuje się, że EBC będzie trzymał się planów zmniejszenia swojego bilansu o 15 miliardów euro miesięcznie do czerwca.

Dla EBC priorytetem jest uzyskanie stóp procentowych tak wysokich, jak to konieczne, i nic innego nie jest tak ważne – stwierdził szef badań makroekonomicznych Pictet Wealth Management, Frederik Ducrozet.

Kiedy stopy proc. EBC osiągną szczyt?

Ceny rynkowe sugerują, że stopy mogą wzrosnąć do 4% do końca roku. Wiele banków spodziewa się tam szczytu stóp, co oznacza dalsze podwyżki o 150 punktów bazowych. Jednocześnie wzrosły również oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA.

Podejrzewam, że oczekiwania rynkowe stają się nieco zbyt agresywne, ponieważ do lata anemiczny wzrost i umiarkowana inflacja powinny być bardzo widoczne – stwierdził Guy Miller, główny strateg rynkowy w Zurich Insurance Group.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Ekonomiści Rabobanku zrewidowali swoje prognozy gospodarcze dla strefy euro. Znacząco podnieśli prognozy dla wspólnego regionu na 2023 rok z -0,5% do 0,3%. Tymczasem kurs EUR/USD porusza się w wąskim przedziale nieco poniżej 1,0600. Słaba publikacja wskaźnika Nonfarm Payrolls może wysłać główną parę walutową z powrotem do miejsca, w którym zaczęła tydzień w pobliżu 1,0700, donoszą ekonomiści z ING.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułInwestowanie na rynku kryptowalut to “rzeźbienie w g*wnie”, uważa Cezary Graf
Następny artykułKurs euro EUR/USD ze wzrostową perspektywą. Rynek wycenia, że Fed obniży stopy procentowe
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.