Naga MarketseuroPosiedzenie EBC w trakcie czwartkowej sesji (21 stycznia) zapowiada się spokojnie. W dużej mierze będzie to spotkanie podsumowujące bez żadnych nowych sygnałów politycznych, prognozują eksperci z Danske Banku. Strefa euro jako gospodarka jest nadal zablokowana i prawdopodobnie będzie to trwać przez cały I kwartał, sektor usług silnie obciąża wzrost, choć oczekuje się poprawy warunków, gdy wraz ze znoszeniem obostrzeń aktywność gospodarcza wzrośnie. Kurs euro spada drugi tydzień z rzędu i oscyluje pod koniec tygodnia nieco powyżej 1,21 USD.

  • Kalibracja instrumentów polityki EBC w grudniu została dobrze przyswojona przez rynki
  • EBC będzie przeciwdziałać wyprzedaży na rynku obligacji w oczekiwaniu na poprawę danych ekonomicznych
  • Kurs euro nie jest częścią mandatu banku centralnego

EBC: Lagarde utrzyma program PEPP do marca 2022 r. – Danske Bank

Oczekujemy, że promyk optymizmu (wsparty przez fundusz naprawczy) zostanie przekazany w trakcie konferencji prasowej. Ponowna kalibracja instrumentów polityki EBC w grudniu została dobrze przyswojona przez rynki, co oznacza, że ​​EBC nie ma pilnej potrzeby zasygnalizowania nowego stanowiska politycznego. Uważamy, że EBC powstrzyma się od skomentowania potencjalnej dyskusji na temat obniżenia stóp, co rozpoczął bank centralny w USA – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Nowa” elastyczna implementacja programu PEPP utrzyma obecne warunki finansowania, a rentowności obligacji zostaną na niskich poziomach. W ocenie ekspertów rynki nie zareagują silnie na konferencję prasową i nadal będą czuć się komfortowo z niemieckimi bundami w przedziale od -60 do -40 pb w najbliższej przyszłości. Według prognoz EBC będzie przeciwdziałać wyprzedaży lub bardziej stromej krzywej na rynku obligacji w oczekiwaniu na poprawę danych ekonomicznych.

Jest wyraźna różnica między obligacjami UST, a perspektywą EGB i rozszerzeniem spreadu 10-letniego US-DE w tym roku do około 200 pb (z obecnych 164 pb). W najbliższym czasie włoska polityka może pogrzebać euro. Będziemy koncentrować się na sesji pytań i odpowiedzi – dodano.

We wtorek członek zarządu EBC Schnabel przekazał, że mechaniczny wzrost perspektyw inflacji nie zmieni nastawienia polityki pieniężnej. Natomiast w środę prezes EBC Lagarde powiedziała, że aktualne prognozy z grudnia są nadal „bardzo prawdopodobne”.

Chociaż ostatnie FOMC otworzyło dyskusję na temat zmiany/ograniczenia zakupu obligacji, oczekujemy, że Lagarde odrzuci taki pomysł, utrzymując PEPP do marca 2022 r. Prognozujemy, że Lagarde powtórzy świadomość zmian na rynku walutowym podkreślając, że ma wpływ na perspektywy inflacji. Zasygnalizuje gotowość do działania, powtarzając jednocześnie, że FX „nie jest częścią mandatu” – podkreślono.

Kurs euro (EUR) traci na początku nowego roku

Notowania pary walutowej EUR/USD kontynuują spadek po wzroście na początku roku do poziomu 1,2350. W czwartek kurs oscyluje w okolicach 1,2130, niedaleko lokalnych dołków. Jego przebicie otworzyłoby drogę w kierunku okrągłego poziomu 1,20, gdzie nastąpiłby główny test siły kupujących i obecnego trendu wzrostowego. W przypadku przebicia również tego poziomu presja popytu może wyhamować, a notowania powrócić do szerszej konsolidacji.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here