Naga MarketseuroJednym z kluczowych wydarzeń na tym tygodniu jest czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), pierwsze po przedstawieniu nowej strategii. Euro ostatnio radziło sobie gorzej w stosunku do innych walut G10, a posiedzenie EBC może mieć większy wpływ na rynek niż wcześniej oczekiwano, uważają eksperci z MUFG Banku. Z kolei analitycy z Danske Banku nie spodziewają się nowych sygnałów politycznych, oczekując gołębiego komunikatu. Kurs EUR/USD spada trzecią sesję z rzędu oscylując w poniedziałek poniżej 1,18.

  • Bank centralny może zacząć tolerować przejściowe przekroczenie inflacji zgodnie z nowymi ramami
  • TLTRO pozostanie kluczowym elementem zestawu narzędzi polityki EBC. Program może zostać wprowadzony na stałe
  • Działania EBC mogą wywołać wyprzedaż euro w czasie, gdy inne główne banki centralne (BoE i Fed) zbliżają się do podnoszenia stóp procentowych
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Konferencja EBC: nie spodziewamy się nowych sygnałów politycznych – Danske Bank

Wraz ze zbliżającym się posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego uwaga rynku skupia się na implikacjach i nowej komunikacji związanej ze zmodyfikowanymi ramami strategicznymi. Eksperci analitycy z Danske Banku nie spodziewają się żadnych nowych sygnałów politycznych.Rynki muszą dostosować się do nowego stylu komunikacji i potencjalnie również nowego języka EBC, więc istnieje ryzyko większych niż zwykle ruchów na rynkach. Chociaż takie ruchy nie powinny być nadmiernie interpretowane, zwłaszcza na mniej płynnym sezonowym rynku letnim – napisano w raporcie.

Spotkanie EBC w tym tygodniu będzie koncentrować się głównie na dostosowaniu nowego, bardziej zwięzłego „opartego na narracji” oświadczenia o polityce pieniężnej. W połączeniu ze „starym” oświadczeniem może być trudno odczytać taki komunikat jako bardziej gołębi czy jastrzębi od tego czerwcowego. W ocenie ekspertów posiedzenie mogłoby koncentrować się na bliższym powiązaniu ścieżki stóp ze zrealizowaną inflacją, co oznaczałoby tolerowanie przejściowego przekroczenia inflacji zgodnie z nowymi ramami.

Oczekujemy, że EBC potwierdzi, że od czerwcowego posiedzenia dane gospodarcze zasadniczo potwierdziły trajektorię bazową (a tym samym utrzymują ogólnie zrównoważoną ocenę ryzyka wzrostu), chociaż ryzyko powrotu obostrzeń może być bardziej widoczne – dodano.

W raporcie zauważono, że chociaż ożywienie gospodarcze w strefie euro trwa w najlepsze, to w przeglądzie strategicznym nadal nie poruszono przyczyny zbyt niskiej inflacji.

Nadal oczekujemy dyskusji na temat kalibracji zestawu narzędzi po wakacjach, co może nastąpić już we wrześniu, kiedy w centrum uwagi jest skup obligacji. TLTRO pozostanie kluczowym elementem zestawu narzędzi polityki EBC. Naszym zdaniem wkrótce może zostać ogłoszone wprowadzenie „stałego” TLTRO – podkreślono.

Kurs euro (EUR/USD): spotkanie EBC może mieć większy wpływ na rynek niż oczekiwano – MUFG

Euro ostatnio radziło sobie gorzej w stosunku do innych walut G10, wskazują analitycy MUFG Banku. Ostrzegają, że czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) może mieć większy wpływ na rynek niż wcześniej oczekiwano.

Głównym ryzykiem dla euro w tym tygodniu będzie posiedzenie EBC. Konferencja była dotychczas postrzegana jako wydarzenie niebędące wydarzeniem dla rynków po tym, jak EBC właśnie ogłosił przedłużenie szybszych zakupów QE w III kwartale na swoim ostatnim posiedzeniu 10 czerwca. Obecnie istnieje większe ryzyko, że okaże się, iż dojdzie do większych zawirowań na rynkach – wskazano w raporcie.

W ocenie ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo, że EBC będzie zwlekał z ogłoszeniem kolejnych kroków, dopóki we wrześniu nie będzie dostępnych więcej danych maro. Nowe ramy polityki dają decydentom uzasadnienie do wcześniejszego ogłoszenia działań politycznych, jeśli się na to zdecydują.

Spodziewamy się, że EBC utrzyma ostrożnie optymistyczne perspektywy ożywienia gospodarczego w strefie euro, ale nadal dostrzega ryzyko pogorszenia sytuacji, jakie stwarza lockdown – dodano.

Według strategów działania EBC mające na celu wsparcie nowych ram polityki mogą wywołać wyprzedaż euro w czasie, gdy inne główne banki centralne (BoE i Fed) zbliżają się do podnoszenia stóp procentowych. Z kolei brak działania przyniósłby pewną ulgę wspólnej walucie.

Istnieje spore ryzyko trwałego wpływu najbliższego posiedzenia EBC na euro, biorąc pod uwagę, że spotkanie to odbywa się po zaktualizowanym przeglądzie strategii polityki pieniężnej. Dodatkowo prezes EBC Lagarde wyraźnie wskazała, że zostaną wprowadzone zmiany, przynajmniej w zakresie wskazówek dla rynków. Każdy szok lub niespodzianka może wywołać ruch w dół na EUR – podsumowano.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bankomat blik | akcje bank handlowy | mercator medical akcję | notowania złotego | aktualny kurs jena | budimex akcje | dolar kurs prognoza |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here