Naga Markets

Na wrześniowym posiedzeniu, które odbędzie się już dzisiaj (czwartek), Europejski Bank Centralny (EBC) podniesie stopy proc. o 50 pb., prognozują eksperci z ING Banku. Rynki wyceniają obecnie podwyżkę o 66 pb, a konsensus skłania się na korzyść 75 pb, więc stratedzy dostrzegają pewne ryzyko w dół dla euro. Jednocześnie stopy krótkoterminowe nie miały ostatnio dużego wpływu na kurs EUR/USD, a kryzys energetyczny powinien pozostać kluczowym czynnikiem.

  • Decydenci we Frankfurcie prawdopodobnie będą musieli wybrać w tym tygodniu podwyżkę stóp o 50 pb lub 75 pb.
  • Stratedzy przeanalizowali cztery potencjalne scenariusze w skali od gołębiego do ultra-jastrzębiego
  • Krótkoterminowe niedowartościowanie kursu EUR/USD skurczyło się do około 3-4% z 5-6% szczytu sprzed dwóch tygodni
  • JAK HANDLOWAĆ AKCJAMI CFD? Wykorzystaj potencjał rynków i zyskuj, nawet gdy ceny akcji spadają
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Cztery scenariusze przed wrześniowym posiedzeniem EBC – ING

Decydenci we Frankfurcie prawdopodobnie będą musieli wybrać w tym tygodniu podwyżkę stóp o 50 pb lub 75 pb. Analitycy z ING uważają, że ruch o 75 pb byłby zbyt trudny do strawienia dla gołębiego frontu w Radzie Prezesów i oczekują ruchu o 50 pb.To powiedziawszy, nie możemy całkowicie wykluczyć podwyżki o 75 pb mającej na celu przyspieszenie zacieśnienia przed nadejściem recesji tej zimy – napisano w raporcie.

Stratedzy przeanalizowali cztery potencjalne scenariusze w skali od gołębiego do ultra-jastrzębiego i co to może oznaczać dla kursu EUR/USD i samego euro, biorąc pod uwagę wielkość podwyżki oraz stanowisko EBC w sprawie inflacji, wzrostu i luzowania/zacieśniania ilościowe (QE/QT).

Dowiedz się, jak handlować akcjami CFD dzięki najnowszemu ebookowi! POBIERZ ZA DARMO

4 główne scenariusze na EBC. Źródło: ING

Ryzyko spadku dla kursu euro

Wycena rynkowa na to spotkanie wynosi obecnie około 66 pb, co samo w sobie sugeruje negatywną reakcję euro, jeśli sprawdzi się prognozowane przez ekspertów 50 pb. Duża część reakcji rynku będzie również napędzana przez jakiekolwiek wskazówki dotyczące przyszłej polityki.

Prawdopodobne wydaje się powtórka z ostatniego spotkania, opartego na danych, więc rynki będą musiały oszacować swoje oczekiwania dotyczące ścieżki stóp ze zaktualizowanych projekcji ekspertów dotyczących wzrostu i inflacji. W szczególności kluczowa będzie wielkość i długość zimowej recesji, a jeśli stanie się ona scenariuszem bazowym EBC, może wystąpić pewne gołębie przeszacowanie na całej krzywej, które zaciąży na euro – podkreślono.

W opinii ekspertów komentarze na temat słabości euro również będą ważnym tematem i mogą mieć pewien wpływ na euro. Jednak ustne protesty przeciwko słabej walucie są obecnie normą wśród wielu banków centralnych i przyniosły bardzo niewiele rezultatów.

XTB

O ile nie będzie żadnych odniesień do interwencji walutowych, rynki mogą nie reagować zbytnio na komentarze dotyczące wspólnej waluty – dodano.

W krótkoterminowym modelu wartości godziwej ekspertów z ING można dostrzec, że krótkoterminowe niedowartościowanie kursu EUR/USD skurczyło się do około 3-4% z 5-6% szczytu sprzed dwóch tygodni.

Spodziewamy się, że po reakcji po EBC, ryzyko energetyczne mocno wróci na pozycję lidera dla EUR/USD. Poza bardzo jastrzębią niespodzianką, powinno to utrzymać EUR/USD poniżej parytetu. Obszar 0,98-0,99 może okazać się krótkoterminową kotwicą dla EUR/USD, ale dalsze pogorszenie się kryzysu energetycznego i/lub dalsze umocnienie dolara może wywołać spadek do obszaru 0,96-0,97 – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks dow jones | internetowy kurs funta | jsw notowanie | zloty kurs | bitcoin era | gpw 11 bit studios | średni kurs hrywny |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin jest “dziką kartą”! BTC oderwie się od rynku akcji i wróci na ścieżkę wzrostów, uważa Mike McGlone
Następny artykułKurs euro w wyczekiwaniu na decyzję EBC
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here