Naga MarketsW marcu zeszłego roku nowa szefowa EBC Christine Lagarde wywołała mini kryzys, gdy zażartowała, że ​​zadaniem Europejskiego Banku Centralnego nie jest zmniejszanie różnicy w kosztach finansowania zewnętrznego między silniejszymi i słabszymi członkami strefy euro. Dziewięć miesięcy później Jednak od jakiegoś czasu inwestorzy poszli all-in na zakładach, że szefowa EBC zmieniła zdanie i w końcu jest tutaj, aby „zamknąć spready”. Notowania euro wzrastają w środę oddalając się od poziomu 1,21 względem dolara.

  • Spready na peryferiach strefy euro zostały zmniejszone przez nieustanny popyt na bardziej ryzykowne obligacje
  • Inwestorzy są coraz bardziej zrelaksowani w kwestii posiadania obligacji peryferyjnych
  • Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną bez zmian. Obniżenie oceny krótkoterminowej prognozy inflacji

EBC zwiększy PEPP o 500 mld EUR i przedłuży o 6 miesięcy

Przed jutrzejszym posiedzeniem banku centralnego eksperci rynkowi zauważają, że ​​spready na peryferiach strefy euro zostały zmniejszone przez nieustanny popyt na bardziej ryzykowne obligacje. Zakupy pomogły po raz pierwszy obniżyć dziesięcioletnią rentowność Portugalii poniżej zera. Hiszpania nie jest daleko w tyle, a Włochy – ostatni duży rynek strefy euro – oferujący mocno dodatnią rentowność w ciągu dekady – odnotowały, że spread zbliżył się do najniższego poziomu od czasu kryzysu zadłużenia w regionie (dziesięć lat temu).

Te artykuły również Cię zainteresują
Oczekuje się, że EBC zwiększy jutro swój program skupu aktywów w sytuacji nadzwyczajnej (PEPP) o wartości 1,35 bln euro (co najmniej) o kolejne 500 mld euro i przedłużenie o 6 miesięcy do grudnia 2021 r. Inwestorzy są coraz bardziej zrelaksowani w kwestii posiadania obligacji peryferyjnych pomimo gwałtownego wzrostu zadłużenia spowodowanego lockdownem.

Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną niezmienione. Towarzyszące prognozy gospodarcze przewidują obniżenie oceny krótkoterminowej prognozy inflacji, ale większą uwagę przykuje wstępna prognoza na 2023 r.

Kurs euro (EUR) coraz wyżej. EBC wyrazi zaniepokojenie?

Niedawna aprecjacja euro spowodowała przebicie poziomu 1,20 na parze EUR/USD i handel na poziomach nienotowanych od 2018 r., Wywołało to wiele pytań, czy EBC będzie próbował osłabić wspólną walutę. Na wrześniowym posiedzeniu po przebiciu przez EUR/USD poziomu 1,20 prezes Lagarde zauważyła, że „EBC nie celuje w poziom kursu walutowego, ale będzie nadal monitorował rozwój sytuacji, w tym kurs euro”.

Eksperci z Morgan Stanley sugerują jednak, że nie znajdujemy się na poziomach, które będą niepokoić decydentów, biorąc pod uwagę, że zmiana kursu EUR/USD jest raczej produktem ubocznym słabości dolara niż siły euro. W rzeczywistości euro ważone obrotem jest „trochę słabsze niż latem”. W związku z tym EUR może nie być głównym elementem nadchodzącego spotkania.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here