Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) umocni się dalej, gdy Lagarde rozszerzy program PEPPKonsensus rynkowy oczekuje, że Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosi zwiększenie środków stymulujących na spotkaniu w czwartek we Frankfurcie. W ocenie ekspertów z dużych banków, EBC jest gotowy zrobić więcej by wesprzeć pogrążoną w recesji strefę euro m.in. poprzez zwiększenie programu PEPP o 500 mld EUR. Decyzja banku centralnego może wpłynąć na euro, które umacnia się ósmą sesję z rzędu względem dolara wzrastając w środę do poziomu 1,12.

  • Deflacja zamiast celu inflacyjnego?
  • Działania EBC powinny wesprzeć siłę euro
  • Program PEPP najprawdopodobniej zostanie zwiększony
  • Obniżenie stóp głębiej na terytorium ujemne na razie nie wchodzi w grę

EBC zwiększy program skupu obligacji w celu utrzymania stabilności euro

Rozszerzeniu programu pandemicznego (PEPP) o wartości 750 miliardów euro, zainicjowanego w marcu przez EBC, będzie prawdopodobnie towarzyszyło od dawna ostrzeżenie, że rządy krajowe będą musiały ponieść główny ciężar ożywienia w Europie – uważa analityk FXStreet, Joseph Trevisani.

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC zaktualizuje swoje prognozy ekonomiczne już w czwartek, a prezes Lagarde powiedziała niedawno, że ​​spodziewa się, że strefa euro skurczy się w tym roku między 8% a 12%.

W marcu EBC przewidywał stopę inflacji 1,6% do 2022 r., która najprawdopodobniej zostanie obniżona w czwartkowych szacunkach ekonomicznych. Żaden bank centralny nie odniósł sukcesu w doprowadzeniu inflacji do celu przez dekadę po kryzysie finansowym. Dodatkowe środki na program PEPP powinny utrzymać euro w dobrej kondycji – dodał.

Sugestie ws. ujemnej stopy lub brak działań PEPP mogą obniżyć kurs EUR/USD

Yohay Elam, analityk w FXStreet, przedstawił trzy scenariusze dla luzowania ilościowego Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i jego implikacje dla pary EUR/USD.

  • Dodatkowe 250 mld EUR na program PEPP: Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zwiększenie przez bank centralny programu pandemicznego zakupu obligacji (PEPP) do kwoty 1 bln EUR. Byłby to sygnał dla rynków, że EBC nadal wspiera gospodarkę, nie spiesząc się za bardzo, ponieważ gospodarki już się otwierają. W tym przypadku, które ma wysokie prawdopodobieństwo, kurs EUR/USD wzrośnie, ale prawdopodobnie pozostanie w znanych przedziałach cenowych.
  • Ponad 500 mld EUR lub więcej: Aby wysłać jasny komunikat do rynków obligacji, a także do niemieckiego sądu konstytucyjnego, Lagarde może nalegać na podniesienie funduszu nadzwyczajnego o 66% do 1,25 bln EUR. Ten scenariusz ma średnie prawdopodobieństwo. EUR/USD wzrośnie silnie w obliczu jednoznacznej wiadomości z Frankfurtu.
  • Brak działań: EBC może wyrazić zadowolenie co do obecnego tempa znoszenia blokad, gdy statystyki COVID-19 nadal spadają. Może to spowodować ostrożność, czekając do następnego spotkania w lipcu przed podjęciem działań. W tym scenariuszu, który wydaje się mało prawdopodobny, EUR/USD prawdopodobnie spadnie.

EBC: Gotowy zrobić więcej, prawdopodobnie w czerwcu

EBC jest gotowy zrobić więcej, choć pomimo całej niepewności trudno jest patrzeć w przyszłość. Analitycy Nordea oczekują wprowadzenia większej ilości środków łagodzących w czerwcu.

Oczekujemy, że program PEPP zostanie rozszerzony. Dalsze modyfikacje warunków TLTRO mogą być również na stole. Nie oczekujemy, że EBC obniży stopy referencyjne, gdyż bank centralny wyraźnie skupia się na innych środkach ułatwiających prowadzenie luźnej polityki monetarnej – wskazano.

EBC rozszerzy program PPEP o 500 mld euro

Najbliższe spotkanie na temat polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego odbędzie się w najbliższy czwartek 4 czerwca. Analitycy z TD Seurities uważają, że najprawdopodobniej punktem centralnym czerwcowego spotkania będzie ekspansja PPEP (program anty-pandemiczny) o kolejne 500 mld euro.

invest

Jesteśmy za konsensusem rynkowym oczekując zwiększenia kwoty pomocy o 500 miliardów euro, pozostawiając program PEPP w 2021 r. EBC będzie mógł łatwo to usprawiedliwić bezprecedensowym obniżeniem prognoz wzrostu, ponieważ program był wprowadzany na początku gwałtownego spadku oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego w strefie – wskazano w raporcie.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here