Naga MarketsRada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) spotka się w najbliższy czwartek w celu omówienia polityki pieniężnej. Analitycy Wells Fargo nie spodziewają się żadnych zmian w tym tygodniu i twierdzą, że rośnie ryzyko związane z dalszym luzowaniem. Z kolei eksperci z JP Morgan oczekują dodania kolejnego 500 mld EUR do programu PEPP na grudniowym spotkaniu. Euro konsoliduje we wtorek w stosunku do dolara w okolicach poziomu 1,18.

  • Rośnie prawdopodobieństwo ponownej presji na gospodarkę strefy euro
  • Bank centralny zacznie przyjmować bardziej gołębie stanowisko wobec gospodarki i polityki pieniężnej
  • Zwiększenie programu luzowania ilościowego bardziej prawdopodobne od obniżki stóp
  • Program PEPP: 500 mld EUR na grudniowym spotkaniu i 250 mld EUR w przyszłym roku

EBC: Rośnie ryzyko związane z dalszym luzowaniem – Wells Fargo

W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do wprowadzenia nowych lokalnych ograniczeń w Europie. Wraz z wprowadzeniem nowego protokołu blokującego w niektórych głównych krajach europejskich prawdopodobieństwo ponownej presji na gospodarkę strefy euro rośnie – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Biorąc pod uwagę ryzyko pogorszenia koniunktury, eksperci uważają, że EBC zacznie przyjmować bardziej gołębie stanowisko wobec gospodarki i polityki pieniężnej. Chociaż w tej chwili nie prognozują obniżek stóp procentowych ani wzrostu programu luzowania ilościowego EBC, uważają, że gdyby potwierdzone przypadki COVID nadal rosły, a dane gospodarcze pogarszały się, decydenci EBC ostatecznie wprowadziliby luźniejszą politykę pieniężną.

Naszym zdaniem zwiększenie programu luzowania ilościowego byłoby bardziej prawdopodobne niż obniżenie stóp procentowych, ponieważ stopy procentowe są już ujemne – dodano.

Kolejne 500 mld EUR na grudniowym spotkaniu – JP Morgan

Nadal uważamy, że EBC w grudniu ogłosi ekspansję programu PEPP o 500 mld euro i że będzie musiał to kontynuować do połowy 2021 r., zwiększając o kolejne 250 mld euro. EBC będzie oczywiście brzmiał o wiele bardziej zaniepokojony gospodarką. Jednak nadal istnieje duża niepewność co do perspektyw w najbliższym czasie i dlatego EBC może również grać na czas – podkreślono w raporcie.

EUR/USD: posiedzenie EBC nie zmieni dotychczasowej gry – Danske Bank

Analitycy z Danske Banku nie spodziewają się ogłoszenia żadnych nowych środków na czwartkowym spotkaniu. Oczekują, że bank centralny wyśle ​​swoje standardowe gołębie sygnały, co może zwiększyć oczekiwania rynku na grudniową decyzję o zwiększeniu/przedłużeniu PEPP. Prognozują kurs EUR/USD na poziomie 1,17 w ciągu miesiąca i na poziomie 1,20 w ciągu trzech miesięcy.

W ciągu ostatnich 2-3 miesięcy byliśmy świadkami, jak para EUR/USD i europejskie akcje konsolidowały, podczas gdy krótkoterminowe rynkowe stopy procentowe spadały. Generalnie odzwierciedla to osłabienie tempa ożywienia w strefie euro, częściowo z powodu powrotów lock-downów. Ponadto odzwierciedla to osłabienie sytuacji politycznej w Europie – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Tekst powstał przy współpracy z Purple Trading.

Zobacz również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here