TMS


NFP z amerykańskiego rynku pracyBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Jak informowaliśmy już o poranku, analitycy oczekują wzrostu w okolicach 200 tysięcy osób. Byłoby to więc 50 tys. mniej niż przed miesiącem, kiedy to zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) wyniosła +250 tys. etatów. Wyższy wynik jest wspierany także przez gorsze od oczekiwań czwartkowe dane ADP – 179 tys. przy oczekiwaniach na poziomie 196 tys.


Jak co miesiąc, Reuters przeprowadził sondaż wśród analityków największych instytucji finansowych, pytając ich o prognozowane wyniki październikowego jobs report. Konsensus rynkowy zakłada, że wzrost liczby miejsc pracy w USA wyniósł w listopadzie 200 tys. w porównaniu z 250 tys. raportowanymi w październiku br. Mimo to, oczekuje się, że stopa bezrobocia utrzyma się na stabilnym poziomie 49-letniego minimum i wyniesie 3,7%.

Ponadto, oczekuje się, że amerykański bank centralny w dniach 18-19 grudnia po raz czwarty w tym roku zwiększy koszty finansowania zewnętrznego. Silny raport z rynku pracy rozwiałby również obawy o kondycję gospodarki i zwiększyłby prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe więcej niż raz w przyszłym roku.

“Ponieważ Fed jest teraz bardzo zależny od danych, silniejszy raport powinien dać rynkowi większą pewność, że Rezerwa Federalna będzie kontynuowała podwyżki [stóp procentowych] w 2019 roku” – powiedziała Veronica Clark, ekonomistka Citigroup dodając, że jej zdaniem w przyszłym roku spodziewać moglibyśmy się dwóch podwyżek stóp procentowych.

Warto jednak przypomnieć, że Prezes Fed Jerome Powell w zeszłym miesiącu zdawał się sygnalizować, że trzyletni cykl zacieśniania polityki banku centralnego zbliża się ku końcowi, mówiąc, że jego stopa procentowa jest teraz “tuż poniżej” szacowanego poziomu, który ani nie chłodzi, ani nie pobudza zdrowej gospodarki.

Protokoły z listopadowego spotkania Fed pokazały natomiast, że praktycznie wszyscy decydenci polityczni Rezerwy Federalnej spodziewają się podwyżki stóp w najbliższym czasie („relatywnie szybko”), co dla rynku oznacza grudzień tego roku.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here