Naga MarketsNFP z amerykańskiego rynku pracyBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS o godzinie 14:30. Analitycy oczekują wzrostu w okolicach 185 tysięcy osób. Byłoby to więc aż 78 tys. mniej niż przed miesiącem, kiedy to zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) wyniosła +263 tys. etatów. Eksperci dużych banków wskazują swoje prognozy przed dzisiejszym odczytem.


Większość ekonomistów i badaczy spodziewa się, że amerykański NFP spadnie w maju do przedziału między 140, a 175 tys. Ponadto prognozują, że stopa bezrobocia w USA utrzyma się na stałym poziomie między 3,6% -3,7%.

ING

James Smith, ekonomista z ING, oczekuje wzrostu zatrudnienia w USA w maju o 175 tys.

Chociaż spodziewamy się, że wzrost zatrudnienia tym razem będzie słabszy to uważamy, że prawdopodobnie będzie to spowodowane bardziej ograniczeniami podaży niż słabszym popytem. Oczekujemy, że wzrost płac pozostanie na poziomie 3,2% w maju, ale jest on stosunkowo bliski szczytu cyklu co sugeruje, że rynki mogą nadal nie doceniać potencjalnej podstawowej presji inflacyjnej. Badanie gospodarstw domowych (które różni się od pomiaru zatrudnienia opartego na wynagrodzeniach) wydaje się być dość niestabilne, więc tym razem spodziewamy się pewnej korekty, co może spowodować powrót stopy bezrobocia do poziomu 3,7% – napisano w raporcie.

TD Securities

Analitycy z TD Securities uważają, że niespodzianka w raporcie ADP o wzroście zatrudnienia zaledwie o 27 tys. była dość chybiona.

W związku z tym, prognozujemy NFP w okolicach wartości 100 tys. Widzimy możliwość wystąpienia również korekty wzrostu płac. Badanie gospodarstw domowych powinno pokazać, że stopa bezrobocia pozostała na stałym poziomie 3,6%, podczas gdy płace mają wzrosnąć o 0,2% m/m – wskazano w raporcie.

National Bank of Canada

W Stanach Zjednoczonych najważniejszą dziś informacją będą majowe płace poza rolnictwem. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nadal kształtowała się w okolicach 50-letniego minimum w tym miesiącu, wskazując na bardzo niski poziom zwolnień. W związku z tym oczekujemy spowolnienia w tworzeniu nowych miejsc pracy, które powinny wynieść około 175 tys. Stopa bezrobocia może pozostać na poziomie 3,6%, gdyż badanie gospodarstw domowych wykazuje na niewielki wzrost zatrudnienia – zauważyli analitycy NBoC.

Westpac

Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem zaskoczyły rynek w kwietniu, ponieważ utworzono aż 263 tys. miejsc pracy. W maju oczekujemy odczytu zgodnego ze średnią na poziomie 170 tys. Po spadku z 3,8% do 3,6% w kwietniu, oczekujemy stabilizacji stopy bezrobocia w maju. Po wielu latach tendencji wzrostowej udział osób w wieku dojrzałym ostatnio spadł. Ten trend wzrostowy prawdopodobnie powróci na czas, biorąc pod uwagę utrzymującą się siłę zatrudnienia. Spodziewamy się również wzrostu płac o 0,3% – uważają analitycy Westpac.

Rabobank

Dzisiejszym punktem kulminacyjnym będzie oczywiście amerykańskie zatrudnienie w sektorze pozarolniczym, które wg. nas wzrośnie o 175 tys. pomimo słabego odczytu ADP na początku tygodnia. Jeśli dzisiejsze wyniki okażą się słabe, wówczas wzrośnie presja na Fed o szybsze cięcia stóp. Prognozujemy, że rentowności obligacji będą spadać, akcje gwałtownie wzrosną, a dolar prawdopodobnie będzie się wahał. Jeśli otrzymamy mocny wynik, ironicznie rynki mogą być niepewne, a dolar amerykański utrzyma swą siłę – napisano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here