Naga Marketsstatua wolności usaBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem piątkowej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Jak informowaliśmy już o poranku, rynki spodziewają się marginalnie słabszej wartości niż miesiąc temu – 160 tys. vs 164 tys. poprzednio. Rynek Forex przed publikacją raportu jest uśpiony i wszyscy czekają na to jak zareaguje kurs dolara amerykańskiego (USD).


Kurs dolara (USD) pozytywnie zareaguje na NFP?

W momencie gdy konsensus rynkowy zakłada delikatnie gorszy odczyt NFP od wyników lipcowych, środowy raport ADP również podsumowujący sytuację na amerykańskim rynku pracy przyniósł pozytywną niespodziankę i wskazał na dynamiczniejszą zmianę zatrudnienia o kilkadziesiąt tysięcy etatów.

W efekcie, analitycy CIBC są przekonani, że raport NFP może również zaskoczyć i pozytywnie wpłynąć na kurs dolara amerykańskiego. W związku z tym prognozują kreację etatów sektora pozarolniczego na poziomie 175 tysięcy, najwyższą w przedziale prognoz dużych instytucji finansowych z USA:

„Kreacja miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych spowalnia od drugiej połowy 2018 roku, cały czas przesuwa się jednak powyżej aprecjacji w zakresie siły roboczej. Główny odczyt w sierpniu zostanie wzmocniony przez około 40 tysięcy etatów wynikających z tymczasowego zatrudnienia w ramach spisu powszechnego planowanego na 2020 roku, to odcięcie wspomnianych etatów pokazałoby dalsze spowolnienie. Nie zmienia to faktu, że rynek pracy nadal jest w dobrej kondycji, a my samy liczymy na pozytywną niespodziankę, która umocni dolara” – komentowali analitycy CIBC.

Prognozy dużych instytucji finansowych przed NFP

Większość analityków dużych banków spodziewa się, że sierpniowy odczyt NFP wyniesie pomiędzy 145-175 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym, w stosunku do 164 tysięcy raportowanych miesiąc wcześniej. Jednocześnie mediana prognoz dla stopy bezrobocia zakłada jej utrzymanie na czerwcowym pułapie 3,7%

  • Goldman Sachs– NFP: 150 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, zarobki r/r: 3,0%
  • Danske Bank– NFP: 164 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,3%, zarobki r/r: 3,1%
  • TD Securities– NFP: 145 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, zarobki r/r: 3,0%
  • Westpac– NFP: 140 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, zarobki r/r: 3,0%
  • ANZ– NFP: 175 tys., stopa bezrobocia: 3,7%,
  • NBF– NFP: 175 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%
  • CIBC– NFP: 175 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, zarobki r/r: 3,4%
  • Rabobank– NFP: 160 tys., stopa bezrobocia: 3,7%, średnie zarobki godzinowe m/m: 0,3%, zarobki r/r: 3,0%

Śledź relację z publikacji NFP i reakcję rynku w czasie rzeczywistym dzięki kanałowi Rynki na Żywo portalu Comparic.pl.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here