Naga MarketsPrognozy dotyczące FOMC - odliczanie trwa! / 31.07.2013

Odliczanie do posiedzenia FOMC trwa. Komitet zbierze się już dziś i o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje oświadczenie. Tymczasem toczą się gorące spekulacje na temat wyniku dzisiejszej narady, a także “wskazówek wyprzedzających” na dalsze miesiące.

Goldman Sachs spodziewa się, że zmiany nastąpią jedynie w obrębie oświadczenia, a komitet zwróci uwagę na słabszy wzrost i pogorszenie wyników w obrębie sektora mieszkaniowego.

Bank of America nie spodziewa się jakichkolwiek modyfikacji w kwestii skupu aktywów czy instrukcji wyprzedzających. Rynki będą szukały wskazówek dotyczących przyszłości QE3. Ponieważ na dzisiejszym spotkaniu nie będzie konferencji prasowej, ani mowy o prognozach, rynki prawdopodobnie skupią się na dogłębnej analizie określeń użytych w oświadczeniu. Fed podkreślał silne uzależnienie polityki monetarnej od danych makroekonomicznych, co rynek może uznać za gołębie nastawienie – w świetle ostatnich słabszych danych.

Barclays twierdzi, że na dzisiejszym posiedzeniu nie dojdzie do zmian w polityce Fed. Podobnie jak Goldman i BofA, Barclays spodziewa się odbicia słabszych danych w oświadczeniu wraz z informacją, że FOMC spodziewa się poprawy w drugim półroczu. To prawdopodobnie skieruje uwagę rynku na najbliższe dane o zatrudnieniu i GDP. Możliwe jest także, że Fed obniży swój cel w obrębie bezrobocia, który ogłosił pierwotnie na poziomie 6,5%. Analitycy Barclays piszą, że taki ruch był już sygnalizowany przez przewodniczącego Bernanke, jednak mało prawdopodobnym jest, aby wydarzyło się to już na tym posiedzeniu. “Fed wywołał znaczne ruchy na rynku swoim ostatnim oświadczeniem i mało prawdopodobne, aby chciał pogłębić tę sytuację” – piszą analitycy banku.

Credit Suisse pisze, że spodziewa się dodatkowych szczegółów dotyczących zamiarów FOMC w sprawie QE3. Język oświadczenia prawdopodobnie nie będzie odbiegał od linii nakreślonej już przez przewodniczącego Bernanke. Oświadczenie zapewne podkreśli także, że zmiany w programach skupu są zależne od danych makroekonomicznych i żadne działania nie są przesądzone.

Ekonomiści Citi nie spodziewają się dużych zmian w stosunku do ostatniego oświadczenia FOMC, co może rozczarować rynki. Uważają, że Fed powiedział już to, co miał do powiedzenia i dzisiejsze oświadczenie raczej nie spowoduje istotnych ruchów na rynku.

Credit Agricole sądzi, że FOMC nie wprowadzi zmian na dzisiejszym posiedzeniu. Oczekiwania rynku skłaniają się w stronę ogłoszenia zwijania we wrześniu. Analitycy banku uważają, że ostatnie wypowiedzi Bernanke’go potwierdzają niechęć do podnoszenia stóp procentowych i jednocześnie przychylność zwijaniu QE.

SEB pisze: “Uwzględniając słaby wzrost PKB w drugim kwartale, spodziewamy się, że FOMC obniży swoje oceny gospodarcze. W przyszłości spodziewamy się wzrostu dynamiki PKB.” Ekonomiści banku dodają także, że wzrost zatrudnienia jest stabilny, a wskaźniki konsumenckie szczytują. Spodziewają się, że zwijanie QE będzie ogłoszone na kolejnym posiedzeniu (we wrześniu – przyp. tłumacz). Mało prawdopodobnym jest, że zwijanie zostanie ogłoszone jeszcze dziś, ponieważ nie przewidziano konferencji prasowej po posiedzeniu. W tym czasie rynki skupią się na szukaniu potwierdzenia wrześniowego terminu modyfikacji QE. Analitycy SEB piszą, że Fed będzie uważał, aby nie zatrząść rynkiem zbyt mocno. Jeśli rzeczywiście komitet zdecyduje się potwierdzić przypuszczenia odnośnie rychłego “zwijania”, to zapewne doda jakąś przeciwwagę, np. obniży docelową stopę bezrobocia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here