Naga Markets

Amerykański bank centralny, czyli Rezerwa Federalna (Fed), jest obecnie pod lupą rynku finansowego i inwestorów na całym świecie. Najbliższe decyzje w środę dotyczące stóp procentowych i polityki pieniężnej Fed będą miały wpływ na globalne rynki, w tym na rynki walutowe i akcji. Dwie znaczące instytucje finansowe, Goldman Sachs i ING, przedstawiły swoje prognozy dotyczące decyzji Fed na nadchodzących posiedzeniach. Oto, co sugerują ich analizy.

Fed nie podniesie stóp procentowych w listopadzie – Goldman Sachs

Według strategów z Goldman Sachs, Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 31 października – 1 listopada. Bank inwestycyjny uważa, że dalsze przywracanie równowagi na rynku pracy, lepsze wiadomości na temat inflacji oraz możliwy spadek wzrostu gospodarczego w IV kwartale mogą przekonać większą liczbę uczestników rynku, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych bez zmian w tym roku.Stratedzy podkreślają jednak, że wykres kropkowy Fed, który odzwierciedla prognozy stóp procentowych decydentów i zostanie zaktualizowany na najbliższym posiedzeniu, nadal może sugerować możliwość jednej kolejnej podwyżki.

Jednak jest to bardziej kwestia zachowania elastyczności niż konkretnej decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej – podkreślono w raporcie.

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

Mieszane dane ekonomiczne i obawy inflacyjne w kontekście decyzji Fed – ING

ING wskazuje na mieszane dane ekonomiczne oraz obawy dotyczące inflacji jako czynniki, które mogą wpłynąć na decyzje Fed. Chociaż większość uczestników rynku oczekuje, że bank centralny nie dokona zmiany stóp procentowych na posiedzeniu we wrześniu, istnieją pewne obawy związane z przyszłymi posiedzeniami.

Na ostatnim posiedzeniu w lipcu, FOMC podniósł zakres stopy funduszy Federalnych o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25%-5,5%. Protokół z tej decyzji pokazał, że urzędnicy nadal są nastawieni na dalsze podwyżki, obawiając się znaczącego wzrostu inflacji. Niemniej jednak, pojawiają się różnice zdań, a niektórzy członkowie FOMC sugerują pozostawienie stóp bez zmian – napisano w raporcie.

Perspektywy rynku i dolara amerykańskiego

Goldman Sachs widzi przyczyny do umiarkowanego optymizmu na rynku, uważając, że dalsze przywracanie równowagi na rynku pracy i lepsze dane dotyczące inflacji mogą przekonać FOMC do zaniechania kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku. Bank inwestycyjny sugeruje również możliwe obniżki stóp procentowych w przyszłym roku, jeśli inflacja będzie nadal spadać.

Natomiast ING zwraca uwagę na silnego dolara, który jest obecnie na najwyższych poziomach od marca.

Niemniej jednak dolar może utrzymać swoją pozycję ze względu na “wyjątkowość” Stanów Zjednoczonych pod względem wzrostu gospodarczego i stóp procentowych – podsumowano.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview.png
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.