Naga Markets

Prognozy dla EUR/PLN i EUR/USD. Kurs złotego będzie się dalej umacniał? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Patrząc na kurs EUR/PLN widzimy, że kolejny tydzień z rzędu kontynuuje on ruch w ramach trendu horyzontalnego. Notowania w trakcie dzisiejszej sesji przebiły jednak obie średnie kroczące co jest dobrym sygnałem dla rynkowych byków. Co więcej, euro oddala się od kluczowego wsparcia przy 4,6500 zł.

Bitcoin osiągnie 50 tys. i 100 tys. USD kolejno w 2023 i 2024 r., prognozuje Peter Brandt

W najnowszym tweecie weteran tradingu Peter Brandt podzielił się optymistycznymi poglądami na temat Bitcoina w odpowiedzi na niedawną akcję cenową. Podczas gdy Brandt ostrzega, że nikt nie wie, co zrobi rynek, analityk udostępniając swój tygodniowy i miesięczny wykres wskazał, że BTC potencjalnie tworzy odwrócony wzór głowy z ramionami oczekując wzrostu do 25 000 USD w krótkim okresie. Kurs BTC/USD nieznacznie wzrasta we wtorek powyżej 21 000 USD osiągając najwyższy poziom od połowy września.

W krótkim horyzoncie czasowym doświadczony trader prognozuje wzrost do około 25 000 USD, zanim cena aktywa doświadczy korekty, aby ponownie przetestować linię szyi, by dokończyć formację. Warto zauważyć, że Brandt umieszcza wsparcie szyi na poziomie około 18 387,5 USD.

W dłuższej perspektywie ekspert prognozuje, że główne wirtualne aktywo wzrośnie do 50 tys. w 2023 r. i ponad 100 tys. w 2024 r. Z analizy Brandta jasno wynika, że weteran uważa, iż doszło już do ukształtowania dna w tym cyklu. Czytaj więcej 

Czy złoty osłabi się względem euro oraz dolara? Prognozy kursów EUR/PLN i USD/PLN Banku Millennium

Kurs EUR/PLN konsoliduje od ubiegłego tygodnia szukając dogodnej okazji do obrania zdecydowanego kierunku. Dzisiejsza sesja przyniosła jednak aprecjację euro i w rezultacie para walutowa przebiła 50- oraz 200-dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA) co jest silnym sygnałem do wzrostów. Dolar z kolei stabilizuje się po serii spadków. Jak wyglądają najnowsze prognozy analityków Banku Millennium?

Bossa

Na notowania dolara mogą wpłynąć dane z gospodarki realnej Stanów Zjednoczonych w grudniu, które poznamy już jutro. Według rynkowego konsensusu sprzedaż detaliczna obniżyła się o 0,5% m/m, po spadku o 0,6% m/m w listopadzie. Z kolei w przypadku produkcji w przemyśle oczekuje się także ponownego spadku – w grudniu o 0,1% m/m wobec spadku o 0,2% m/m miesiąc wcześniej.

Notowania USD/PLN, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania USD/PLN, wykres dzienny, źródło: TradingView

Jak podkreślił Bank Millennium, warto zwrócić uwagę na zmniejszającą się odporność amerykańskich gospodarstw domowych na inflację i wysokie stopy procentowe Rezerwy Federalnej, co stopniowo przekłada się na sektor przemysłowy – w grudniu indeks ISM po raz drugi z rzędu był niższy od neutralnego poziomu 50 pkt. Czytaj więcej 

Euro jest “niedowartościowane”! Kurs euro (EUR/USD) wzrośnie do 1,18 USD, prognozuje ING

Ekonomiści ING dostrzegają, że rozpoczynający się właśnie rok zapowiada się nieco lepiej niż oczekiwali oni jeszcze niedawno. To też sprawia, iż postanowili oni zaktualizować swoje projekcje dotyczące kursu euro względem dolara amerykańskiego i obecnie zakładają wzrost wspólnej waluty do 1,18 USD zamiast 1,08 USD, jak prognozowali dotychczas.

Ekonomiści ING dostrzegają, że od czasu ich poprzedniej projekcji dla kursu euro względem dolara amerykańskiego (EUR/USD) pojawiły się wyraźne oznaki spowolnienia presji cenowej w Stanach Zjednoczonych, a także wygląda na to, że gospodarka amerykańska zmierza w kierunku recesji.

To wszystko daje Rezerwie Federalnej pretekst do rozpoczęcia cyklu luzowania polityki pieniężnej jeszcze w tym roku.

– Prognozując skurczenie się gospodarki USA w drugiej połowie tego roku, nasz amerykański ekonomista James Knightley przewiduje głębszy niż konsensus cykl luzowania o 250 pb ze strony Fed, rozpoczynający się w trzecim kwartale – wskazuje ING dodając, że reflacyjna polityka Fed jest negatywna dla dolara. Czytaj więcej 

To pułapka? Nasdaq i Bitcoin “załamią się“, ostrzega Mike McGlone

Dynamiczny wzrost Bitcoina o ponad 31 proc. w ciagu ostatnich kilkunastu dni sprawił, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy to już nowa hossa, czy tylko kolejna korekta w obserwowanym od listopada 2021 r. trendzie spadkowym. Mike McGlone, starszy analityk ds. rynków towarowych w Bloomberg Intelligence uważa, że obecny układ techniczny na notowaniach czołowej kryptowaluty znacznie przypomina to, co działo się na BTC tuż przed hossą z 2019 roku. Dostrzega on jednak jedną znaczącą różnicę pomiędzy tymi dwoma sytuacjami.

Spoglądając na notowania Bitcoina zauważymy, że między 17 grudnia 2017 roku, a 15 grudnia 2018 roku czołowa kryptowaluta osunęła się o ponad 84 proc., by następnie odbić o niemal 345 proc. w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Nim doszło jednak do właściwego odbicia, BTC utrzymywał się przez cztery miesiące na względnie stabilnym poziomie, by następnie wystrzelić jak z procy.

To pułapka? Nasdaq i Bitcoin “załamią się“, ostrzega Mike McGlone

Dość podobnie wygląda także obecna sytuacja. Od pierwszej połowy listopada ub.r. Bitcoin utrzymywał się bowiem w konsolidacji miedzy wsparciem w wysokości 15 600 dolarów, a oporem rejonie 18 500 dolarów, z której to dopiero w miniony czwartek wybił górą. Czytaj więcej 

Rafał Zaorski gra na spadek DAX40. Niemiecki indeks może dziś „spłynąć krwią”

We wtorek rano, 17 stycznia, Rafał Zaorski za pośrednictwem swojego Twittera poinformował, że rozpoczął dystrybucję na niemieckim indeksie DAX40. Spekulant przekazał swoim niemal 180 tys. obserwującym, iż od 9:00 „zbiera” pozycje krótkie (short) na DAX40 od okolic 15150 pkt. W jego ocenie istnieje dziś bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że rynek „spłynie krwią”.

Indeks DAX40 silnie wzrósł od początku roku, zyskując 8,5% w dwa tygodnie, co może zachęcać do ryzykownej sprzedaży po dość długotrwałym i silnym impulsie. Wydaje się, że tę sytuację próbuje wykorzystać najpopularniejszy w Polsce spekulant, Rafał Zaorski, który postanowił rozegrać we wtorek spadek głównego indeksu w Niemczech.

Influencer finansowy poinformował, że otwiera kolejne pozycje typu short od poziomu 15150 i zamierza trzymać do otwarcia sesji w USA, a może nawet do zamknięcia notowań o 22:00.

– Dziś duże prawdopodobieństwo, że rynek spłynie krwią – przekazał za pośrednictwem swojego Twittera. Czytaj więcej 

Te wzrosty to “ściema”! Ceny kryptowalut spadną o 90%, ostrzega Cezary Graf

Wzrost awersji do ryzyka oraz oczekiwań na pivot Fed napędzanych wyraźnym spadkiem inflacji CPI w USA sprawił, że Bitcoin wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o ponad 5 tysięcy dolarów, tj. przeszło 30 proc., powracając w ten sposób powyżej bariery 21 tysięcy dolarów, co jest najwyższym poziomem od pierwszej połowy listopada ub.r. Cezary Graf uważa jednak, że to, co dzieje się obecnie na rynku kryptowalut to “ściema”. W jego ocenie, kryptowalut zaliczą bowiem wkrótce kolejne tąpnięcie, wskutek którego ich notowania załamią się o 90 proc.

Znany polski YouTuber ekonomiczny i doradca majątkowy Cezary Graf uważa, że to co się obecnie dzieje na kryptowalutach jest ściemą budującą płynność przed zgaszeniem światła.

Konsultant finansowy w dalszym ciagu jest przekonany, że Tether, Binane i Grayscale zagrażają rynkowi wirtualnych aktywów, a ich potencjalne upadki mogą doprowadzić do spadku notowań kryptowalut o 90 proc. od aktualnych poziomów cenowych.

Oznacza to, że w jego ocenie kurs BTC może runąć nawet w okolice 2 tysięcy dolarów, co byłoby najniższym poziomem od lipca 2017 roku. Czytaj więcej

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs ropy naftowej w przedziale 70-100 USD za baryłkę, prognozuje Goldman Sachs
Następny artykułTesla stawiana jest za wzór na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem