Naga MarketsPrognozy Comparic.pl na 2021 rok - rynki akcji i GPWKończący się 2020 rok był z pewnością trudny dla wielu osób ale też niezwykle ciekawy z punktu widzenia inwestora giełdowego. Już dawno na naszym parkiecie tyle się nie działo, a wybuch pandemii pociągał za sobą drobne, ale pozytywne zmiany. Przede wszystkim po wielu słabych latach odżyła chęć wchodzenia na giełdę. Nie mówię tu o licznych, małych spółkach, najczęściej z branży gier komputerowych, ale choćby głośny i udany debiut Allegro. Dotychczasowa moda na gaming, przeszła także na inne, nowoczesne branże.

Przyspieszyła cyfryzacja, handel internetowy czy telemedycyna. Silnie rosną inwestycje w odnawialne źródła energii. W końcu też coś drgnęło w kwestii inwestorów indywidualnych, których nieco na rynek przybyło. Pandemia pozwoliła naszemu, zastanemu parkietowi, nieco się ożywić.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Pandemia zapoczątkowała pozytywne zmiany na GPW
  • Przyspieszył handel w internecie i rozwój telemedycyny
  • Moda zawitała na nowych branżach, nie tylko OZE i gaming
  • Polityka banków centralnych powinna nadal sprzyjać rynkom akcji

Możliwe, że pozytywne zmiany jakie się pojawiły po wybuchu pandemii, będą kontynuowane w 2021 roku. Przyszły rok zapowiada się na czas silnego odrabiania strat po pandemii. Giełdom sprzyja słaby dolar. Słabość ta jest odwrotnie skorelowana z rynkami akcji. W tym tygodniu FED podtrzymał swoją politykę monetarną i uspokoił, że nie należy spodziewać się szybkich zmian. Przynajmniej więc pierwsze półrocze 2021 roku powinno przynieść kontynuację już rozpoczętych trendów. Nadal bowiem będzie trwał dopływ taniego pieniądza, którego na rynki będą kierowały bardzo niskie stopy procentowe.

wig a usdpln
Odwrotna korelacja z kursem dolara.

Polityka FED i słaby dolar sprzyjają GPW

Wydaje się także, że rynki rozwijające się, takie jak Polska, które mniej ucierpiały na pandemii, mogą doznać szybkiego odbicia. Podobne kraje są w zupełnie innej fazie rozwoju. Silny impuls do odbicia gospodarczego już płynie z gospodarki Chin. W Unii Europejskiej rozpocznie się nowa perspektywa budżetowa oraz inwestycje z tzw. Funduszu odbudowy.

Jeszcze nigdy UE nie dysponowała takimi środkami, a sporo z nich trafi właśnie do Polski. NBP jest raczej zwolennikiem niskich stóp procentowych, więc nadal nie będzie opłacało się oszczędzać na lokatach. Większe zainteresowanie GPW widać nie tylko po wzroście liczby rachunków maklerskich ale także większej liczbie nowych firm, chcących zadebiutować na parkiecie. Giełda po wielu latach zastoju, znowu staje się moda.

wig dax spx
Korelacja z głównymi rynkami.

Pozytywne zjawiska zachodzą także w samej konstrukcji głównego indeksu. WIG20 przez wiele lat był tak skonstruowany, że często porównywanie do z głównymi indeksami innych giełd, nie miało większego sensu. Obecnie w jego składzie jest już nie tylko CD Projekt, ale także niedawno zadebiutowało Allegro czyli gigant handlu internetowego, który rośnie w szybkim tempie. Co do starego składu – od dłuższego czasu ciążyły banki i energetyka.

W kwestii sektora bankowego – problem to niskie stopy procentowe, które już niższe raczej nie będą oraz kredyty frankowe. Tu KNF pokazał pewną propozycję, która przyspieszyłaby rozwiązanie problemu. Z kolei już w 2020 roku zaczęło lepiej dziać się w energetyce. Naciski ze strony UE przyspieszyły odchodzenie sektora od węgla. Spółki energetyczne planują inwestycje w OZE, a to podoba się inwestorom. Trend z tego roku powinien więc być widoczny także na wykresach w 2021 roku.

62 000 pkt na wyciągnięcie ręki

Kiedy więc jak nie teraz, w erze bardzo niskich stóp procentowych i rozwoju cyfryzacji oraz odnawialnych źródeł energii, nasza giełda miałaby rosnąć? Zresztą, kierunek wyznaczają większe parkiety, a jak widać na wykresach porównawczych, GPW z małym opóźnieniem ale zazwyczaj podąża za liderami. Podsumowując, po słabych latach i wybuchu pandemii, pojawia się dobry okres do odbicia gospodarczego i wzrostów na giełdzie. Trend ten już ma miejsce i w 2021 roku liczymy tylko na jego kontynuację. WIG ma szansę dalej zyskiwać i ostrożnie można ocenić, że okolice 62 000 punktów są w zasięgu.

wig

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here