Naga MarketsPrognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?Kurs ropy naftowej WTI w 2020 roku przeżył prawdziwy kataklizm: w kwietniu, po raz pierwszy w historii, cena baryłki spadła do wartości ujemnych. Wśród czynników, które przyczyniły się do niespotykanej wcześniej zmienności kursu surowca wymienić można przede wszystkim pandemię koronawirusa, która przyćmiła nawet tak istotne wydarzenia jak wojna cenowa między Rosją i Arabią Saudyjską czy zabójstwo irańskiego generała Ghasema Solejmaniego przez Stany Zjednoczone. Nie brakowało także manipulacji podażą, która realnie przyczyniła się do aprecjacji kursu ropy naftowej ratując sektor przed negatywnymi skutkami załamania popytu na paliwa.

Ten rok był przełomowy także dla notowań złota. Bezprecedensowa stymulacja fiskalna oraz monetarna doprowadziły do gwałtownego wzrostu kursu metalu szlachetnego, który w połowie sierpnia dobił do nowego maksimum wszechczasów na 2075 dol. za uncję. Potencjalny wzrost inflacji w 2021 roku może okazać się szansą dla kontynuacji zwyżki złota, która w ostatnich miesiącach złapała zadyszkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Pandemia była silnym impulsem dla notowań ropy i złota
  • Złoto drożało ramię w ramię z rynkami akcyjnymi, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem
  • Cena ropy osiągnęła wartości ujemne, nawet w okolicach -40 dol. bbl

Ropa po trudnym 2020 roku

Kurs ropy WTI rozpędem wszedł w 2020 rok, a pierwszym bodźcem, który wyniósł notowania surowca do najwyższych poziomów osiąganych w ciągu kolejnych 12 miesięcy, było zabójstwo jednego z kluczowych dowódców irańskiej armii. Incydent ten wywołał falę geopolitycznych spięć i nie brakowało nawet opinii o zbliżającym się globalnym konflikcie. W rezultacie, cena ropy wyskoczyła do 63 dol. za baryłkę.

Napięcia szybko jednak ustały, a kurs ropy wpadł w tendencję spadkową, która rozpędziła się wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z wojną cenową między Arabią Saudyjską a Rosją spierających się o przyszłą politykę wydobycia, co jeszcze bardziej zdołowało rynek ropy.

Jednak to wybuchowi globalnej epidemii należy przypisać wywołanie potężnego załamania. Perspektywa lockdownów, które pochłonęły niemal wszystkie rozwinięte gospodarki, oznaczała zamknięcie wielu branż generujących lwią część popytu na ropę. W obliczu zakazów przemieszczania się, sektor transportu lotniczego momentalnie skurczył się, a konsumpcja paliw spadła wraz ze zmniejszeniem się mobilności obywateli.

Reakcja OPEC+, który kontroluje niemal 50% rynku ropy naftowej, była zdecydowana. Już na początku kwietnia kraje wchodzące w skład kartelu postanowiły zmniejszyć podaż surowca o aż 9,7 mln baryłek dziennie, co stanowiło niemal 10% dziennej podaży sprzed pandemii.

Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?
Kurs ropy WTI w interwale dziennym w 2020 roku. Źródło: tradingview.com

Trwałą rysą na historii notowań ropy odbiła się szczególnie sesja z 20 kwietnia, gdy kurs majowego kontraktu terminowego na ropę WTI notowaną na amerykańskiej giełdzie NYMEX w obliczu gigantycznego załamania popytu spadł do niewyobrażalnego wcześniej poziomu: nawet -40,32 dol.

Kolejne miesiące, aż do września, przyniosły wzrost notowań ropy naftowej dzięki poprawiającym się prognozom dotyczącym gospodarczej odbudowy i początkowym sukcesom w ograniczaniu rozwoju pandemii. Nie bez znaczenia były ograniczenia podaży ropy wprowadzone przez OPEC+, czy programy stymulacji fiskalnej wprowadzone w wielu krajach skutkujące pobudzeniem popytu na paliwa. Wsparciem dla notowań ropy było także stopniowo osłabienie dolara, w którym denominowane są ceny baryłek surowca.

Cena ropy dwukrotnie załamała się w trakcie swojego marszu na północ. Na początku września stało się tak wskutek zapowiedzi wzrostu podaży surowca z uwagi na wznowienie produkcji przez Libię oraz zmniejszenie ograniczeń OPEC+ o 2 mln baryłek dziennie. Listopad przyniósł natomiast nawrót pandemii i ponowne wprowadzenie restrykcji z nią związanych. Szereg państw zachodnioeuropejskich zdecydował się na zaimplementowanie krajowych lockdownów wywołując spadek popytu na ropę.

Sytuacja szybko jednak uległa zmianie wskutek pojawienia się pierwszych informacji o potencjalnych kandydatach na gotową szczepionkę. Sentyment ten stopniowo nabierał znaczenia aż do rozpoczęcia szczepień w USA oraz Wielkiej Brytanii w połowie grudnia. Dzięki tym wydarzeniom, cena ropy WTI zbliżyła się do poziomu 50 dol. bbl tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Zobacz również: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!

Prognoza kurs ropy WTI na 2021 rok według Comparic.pl

Sektor wydobywczy ropy naftowej mierzy się ze strukturalnymi problemami, które wynikają z obranej przez światowe organizacje ścieżki odejścia od paliw kopalnych w kierunku gospodarki opartej na źródłach odnawialnych i innych formach czystej energii. Nieunikniona tranzycja z ropy naftowej do zielonej energetyki nastąpi zapewne jeszcze w tym wieku, niemniej konieczna jest poprawna ocena sytuacji na najbliższe lata, bowiem nie jest jasne czy trend ten nabierze rozpędu już niebawem.

Zasadniczą przeszkodą w masowej transformacji przemysłu transportowego na zasilanie elektryczne jest ograniczenie rozmiaru światowych pokładów litu, które nie będą w stanie zaspokoić popytu ze strony m.in. przemysłu samochodowego w celu produkcji samochodów elektrycznych. Transformacja energetyczna wymagać będzie także wykorzystania olbrzymich zasobów energii, a te zagwarantować mają między innymi paliwa kopalne.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Spoglądając jednak bezpośrednio na sytuację na 2021 rok, to głównym czynnikiem, który wspierać będzie notowania ropy naftowej jest osłabiający się dolar. Większość rynkowych ekspertów jest zgodna co deprecjacyjnego trendu kursu amerykańskiej waluty na 2021 rok. Potencjalnych powodów jest kilka: ultraluźna polityka Fed, odpływ kapitału w kierunku rynków wschodzących, potencjalne wdrożenie kolejnego pakietu fiskalnego w USA czy inflacja, która ma w zamiarze Fed przekroczyć wkrótce 2%.

Sentymentem wspierającym ewentualną odbudowę popytu na ropę i w rezultacie stwarzającym pozytywną presję na kurs surowca jest gospodarcza odbudowa wskutek stopniowego opanowywania pandemii. Po pierwsze, duża liczba osób miała już kontakt z wirusem i zbiorowa odporność będzie stopniowo nabierała coraz większego znaczenia. Po drugie, programy masowych szczepień już zostały rozpoczęte w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, a niedługo dołączą do nich także inne kraje europejskie.

Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?
Kurs ropy naftowej WTI w interwale tygodniowym. Źródło: tradingview.com

Pieczę nad kursem ropy trzyma także OPEC+, który zdecydował się na zmianę planu ograniczeń wydobycia, które miały być zmniejszone aż o 2 mln baryłek dziennie, czyli do 5,7 mln bpd. Tak się nie stało, a redukcja wyniosła tylko 500 tys. baryłek dziennie. Zatem, OPEC+ będzie w 2021 roku nadal trzymał rękę na pulsie i zarówno w przypadku załamania, jak i odbudowy popytu, będzie pilnował kursu ropy nie pozwalając na runięcie notowań.W naszej ocenie, cena za baryłkę ropy WTI może w 2021 roku osiągnąć poziom 60 dol. Możliwe, że po siedmiotygodniowym rajdzie notowań od okolic 35 dol. do niemal 50 dol. pod koniec 2020 r., na początku kolejnego roku kurs surowca zacznie konsolidować, a może nawet zaliczy korektę. Spodziewana przeciętna cena surowca w przyszłym roku wyniesie w naszej opinii 55 dol. bbl.

Zobacz również: Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – rynki akcji i GPW

Złoto z potencjałem do wzrostów w 2021 roku

Kurs złota w 2020 roku zachował się tak, jak powinien zachowywać się przedstawiciel grupy aktyw safe-haven w sytuacji globalnego gospodarczego załamania. Choć początkowo w marcu cena złota opadła wraz umocnieniem dolara, to była to korekta, która nadała rozpędu dalszej zwyżce notowań metalu.

Gwałtowny rajd miał swój finał w sierpniu, gdy kurs kruszcu wyznaczył nowe maksimum wszechczasów na 2075 dol. za uncję. Sentymentem dającym paliwo do wzrostów była przede wszystkim pandemia, która wygenerowała olbrzymi popyt na aktywa, które mają zabezpieczać inwestorów na ciężkie czasy.

Olbrzymie znaczenie miały także gigantyczne programy stymulacji fiskalnej oraz bezprecedensowe luzowanie polityki pieniężnej, które są zapowiedzią uderzenia inflacji w przyszłości i są jak woda na młyn kursu złota.

Już teraz wiadomo, że Rezerwa Federalna oraz Europejski Bank Centralny będą kontynuować ekspansywną politykę monetarną w 2021 roku. Co więcej, kluczowe są zapowiedzi Fedu dotyczące inflacji, która ma przekroczyć poziom 2% w USA w 2021 roku.

W sierpniu bank zmienił bowiem sposób interpretowania celu inflacyjnego, który krótko określić można jako “przeciętnie 2% w krótkim terminie”. Zatem, okres niskiej inflacji poniżej 2%, który miał miejsce przed wybuchem pandemii, będzie korygowany przez etap wzrostu wskaźnika powyżej 2%. Zdaniem Goldman Sachs, stopa wzrostu poziomu cen w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych może zbliżyć się nawet do 3%.

Wzrastająca inflacja oraz realne ujemne stopy procentowe w USA zapewne będą głównymi czynnikami wspierającymi potencjalną deprecjację kursu dolara w 2021 roku. W rezultacie, notowania metali szlachetnych mogą zyskiwać z uwagi na ich denominowanie w amerykańskiej walucie. Naszym zdaniem, cena złota w 2021 roku może przekroczyć 2 tys. dol. i ponownie dobić do rekordowych szczytów wyznaczonych w 2020 roku.

Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Dodatkowym czynnikiem, który może zadziałać na korzyść wzrostów złota jest potencjalne spowolnienie gospodarczej odbudowy wskutek rozwoju pandemii lub nieskuteczności programu szczepień, bowiem w tym momencie zdaje się, że w ceny wliczony jest już najbardziej optymistyczny scenariusz.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here