Naga MarketsPo raz kolejny kiedy zbliża się koniec roku staramy się jako zespół Comparic.pl podsumować co działo się w tym roku na głównych rynkach światowych oraz oszacować co może nasz czekać podczas kolejnego roku. Zdecydowanie zarówno wobec głównych indeksów giełdowych jak i innych walorów ciężko było mierzyć się z taką siłą, jaką był wybuch pandemii na przestrzeni lutego oraz marca – co pokazuje tylko, że choć możemy być najlepiej przygotowani, to zawsze trzeba “oczekiwać nieoczekiwanego”. Nie oznacza to jednak, że odrzucić trzeba wszelkie przygotowania, ponieważ te zawsze mogą wspomóc proces decyzyjny w nadchodzących miesiącach. Dlatego przyglądać się dziś będziemy niemieckiemu indeksowi DAX, na którym nie można powiedzieć, aby mało się w tym roku działo. Zapraszamy do poniższego przeglądu.

  • Pandemia znacznie wpływa na wycenę akcji niemieckiego parkietu głównego
  • Niemiecki indeks przygotowuje się pod duże zmiany wewnętrze
  • Odejście niedawnych faworytów oraz dołączenie kolejnych 10 spółek do indeksu
  • Co może nas czekać w kolejnym roku handlowym? Doświadczymy nowych szczytów?

Rzeczy, na które nikt nie ma wpływu

Kiedy rozpoczynałem pisanie analizy na rok 2020 – spodziewałem się nieco innego obrotu sytuacji. Raczej układu spadkowego maksymalnie do zakresu 10 tysięcy punktów, stabilne utrzymanie tego zakresu oraz wygenerowanie ruchu wzrostowego kończącego rok w przedziale 12, lub niecałych 13 tysięcy punktów. Przyszedł jednak jeden z tych surrealistycznych snów, z których budzimy się nieraz z rana z dziwnym uczuciem zmieszania, lęku i chęci upewnienia się – czy to aby na pewno był sen. Patrząc obecnie jednak na wykres niemieckiego indeksu DAX widać, że to nie był niestety sen.

Te artykuły również Cię zainteresują
WYKRES Kurs DAX D1 27.12.2020
Kurs DAX D1 27.12.2020

W grudniu poprzedniego roku skutki przemieszczającego się wirusa były jeszcze bardzo trudne do przewidzenia, ponieważ mimo prognoz wielu analityków czy pandemia w ogóle do Europy zawita i jakie mogą być tego skutki – generalnie apokaliptyczne scenariusze dobrze się sprzedają i z dużą dozą ostrożności podchodzi się do tego typu wyroków. Jak widać jednak część z nich się ziściła, kiedy niemiecki indeks od początku jeszcze obecnego roku do marca przecenił się około 42 procent.

Nie można obok takiej przeceny przejść obojętnie i choć zdarzało się w przeszłości, że rynki eksplodowały na jakiś czas, to przecena niecałych 6 tysięcy punktów naprawę robi wrażenie. W tym momencie wypadałoby nie tylko powiedzieć, że był to bardzo trudny okres dla rynków – ale przecena (choć wymuszona sytuacją pandemiczną) niektórych spółek mogłaby wydawać się zasadna. Jedną z podstawowych zasad na rynku jest ta, że nic nie trwa wiecznie, a czym bardziej inwestorzy przyzwyczajani są do jednego kierunku lub konsolidacji – tym mocniejsze emocje towarzyszą podczas nagłej zmiany kierunku i zburzenia trwającego stanu.

wykres Kurs SAP D1 27.12.2020 1
Kurs SAP D1 27.12.2020 1

Po okresie marca wiele spółek i walorów miało szansę odrobić część, większość lub całkowite spadki. W przypadku niemieckiej spółki SAP, jednej z najważniejszych dla indeksu nie tylko odrobiła ona spadek, ale i wybiła szczyt z lutego o 13,5 euro ustanawiając poziom 142 – 143 euro za akcję. Późniejsze cofnięcie notowań spółki spowodowane m.in kolejnymi obostrzeniami wprowadzanymi w Niemczech i na świecie oraz szacunki analityków, którzy zgodni byli co do tego, że spółka może odnotować do końca obecnego roku spadek zysku o 11 procent do 1,12 miliarda euro. Pod koniec roku zatem dochody mogą być mniejsze na co inwestorzy w okresie ostatniego kwartału mocno zareagowali.

Niemniej jednak warto pamiętać, że do 2023 r. celem SAP jest zwiększenie skorygowanej marży operacyjnej o pięć punktów procentowych do około 34%. Oczekuje się, że od 2018 r. wpływy z chmury w sumie będą ponad trzykrotnie wyższe, co oznacza całkowite dochody przekroczyć mogą nawet 35 mld euro.

wykres Kurs Siemens D1 27.12.2020
Kurs Siemens D1 27.12.2020

Ja widać również Siemens będący również zasiadającym wśród najważniejszych spółek indeksu DAX30 odrobił spadki z “miesięcy pogromu”. Nadbity szczyt co prawda wynosił jedynie 70 – 80 centów za akcję, jednak nie zmienia to faktu, że ten został przełamany. Spółka wydawała się być jednak w ostatnim okresie obecnego jeszcze roku o wiele bardziej stabilna. Wynika to z faktu również stabilniejszych prognoz co do “giganta wszech-branż”. W jednym zbadań przeprowadzanych przez Siemens Financial Services wynika, iż sektor spożywczy w całej Europie powinien przeznaczyć na inwestycje kolejne miliardy. W tym tylko polski sektor powinien przeznaczyć w najbliższych latach ponad 14 mld zł, by zachować konkurencyjność. Obecnie od 2019 co czwarte przedsiębiorstwo zwiększyło nakłady finansowe na odnowienie sprzętu – które dostarcza m.in Siemens AG.

Dodatkowo również masa kontraktów zagranicznych. Konsorcjum składające się z Siemens Smart Infrastructure i Hassan Allam Construction uzyskało kontrakt od Egyptian Electricity Transmission Company (EETC) na budowę nowego National Energy Control Center. Z kolejnej strony czytamy, że monachijskie przedsiębiorstwo dyskutuje z potencjalnymi doradcami na temat opcji dla Siemens Logistics GmbH, o podjęcie nowej próby sprzedaży swojego działu logistyki pocztowej i lotniskowej. Według spółki w pierwszej połowie przyszłego roku podmiot może zacząć oceniać zainteresowanie jednostką, która produkuje sprzęt do sortowania bagaży i paczek poszerzając swoje wpływy.

Jednocześnie spółka wycofuje się już z produkcji turbin do elektrowni węglowych. Siemens dokończy jeszcze obowiązujące kontrakty – w tym rozbudowę floty węglowej PT Indo Raya Tenaga w Indonezji. Wisienką na torcie dla podmiotu ma być wspólny projekt z Deutsche Bahn, którym to celem będzie tworzenie pociągów wodorowych. Według danych prace nad pociągami napędzanymi wodorem (wraz ze specjalną stacją, która zostanie przetestowana w 2024 roku) już się rozpoczęły.

wykres Kurs Allianz D1 27.12.2020
Kurs Allianz D1 27.12.2020

Aby nie było zbyt słodko, gorzkim akcentem okazuje się być z lekka grupa Allianz. Jak widać po wykresie ta nie poradziła sobie z odrobieniem całościowego zejścia – a granica 200 euro za akcję okazuje się być prawdziwym kolosem – póki co – nie do przejścia. Spółka urwała notowania w zakresie 232 euro za akcję, co na razie dla wielu inwestorów może być jedynie marzeniem. Spółka obecnie stawia na długoterminowe inwestycję w Wielkiej Brytanii, a dokładniej gigant ubezpieczeniowy inwestuje w biurowce na West Endzie w Londynie.

Allianz odgrywa jednak ważną rolę w kształtowaniu niemieckiego otoczenia giełdowego, ponieważ jak wiemy, niedawno dyrektor naczelny Allianz wezwał do ściślejszej regulacji obszarów, w których technologia spotyka się z finansami w następstwie afery Wirecard. Dyrektor spółki wypowiadał się niedawno, że tegoroczny upadek niemieckiej firmy płatniczej, która w pewnym momencie była największą w Europie firmą finansową, jest symptomem szerszego problemu. Prawdopodobnie podobne przypadki będą miały miejsce w przyszłości jeśli nie tylko sama giełda – ale i organy regulacyjne nie podejmą tego istotnego tematu.

Zmiany wewnętrze indeksu – rewolucja dla niemieckiego parkietu

Jak pamiętamy jako kontynuacja powyższego – w ostatnim czasie jedną z najczęściej wymienianych spółek w nagłówkach głównych niemieckich mediów była – lub nadal jest spółka Wirecard AG. Spółka po serii nieprzyjemnych incydentów, które opisywaliśmy na łamach Comparic.pl – ogłosiła w czerwcu złożenie wniosku o upadłość. Spółka, która jeszcze do niedawna była nazywa liderem oraz “możliwym czarnym koniem” indeksu 30 największych spółek ogłosiła swój koniec.

Jeszcze w sierpniu informowaliśmy, że zostało wszczęte postępowanie upadłościowe spółki przez niemiecki sąd. Sąd w Monachium prowadził dalej sprawę Wirecard w jej częściowym rozbiorze. Sytuacja ze spółką wstrząsnęła środowiskiem giełdowym i otoczeniem biznesowym, ponieważ pod samym nosem regulatorów, spółka dopuściła się ogromnych oszustów, w którym brało udział dziesiątki firm. Rykoszetem odbiło się również Federalnemu Urzędowi Nadzoru Usług Finansowych (BaFin). Według wielu BaFin nie tylko nie zdołał skutecznie nadzorować firmy, ale i “aktywnie udaremnił próby ujawnienia oszustwa przez krytyków”.

Skandal Wirecard zapoczątkował falę zmian na niemieckim parkiecie. Niemiecka giełda zapowiedziała możliwość dołączenia do indeksu kolejnych 10 spółek w celu zoptymalizowania obecnego składu oraz zmniejszenia procentowego udziału największych z nich. Obecnie wiemy już, że ten krok zostanie wprowadzony we wrześniu 2021 roku – i DAX zmieni swoją nazwę na DAX40 wraz z dołączeniem 10 spółek. To nie jest jednak najważniejsza informacja regulacyjna – zmiany na rynku dotyczyć ma również czterech filarów: kapitalizacji, zyskowności spółki, raportowania danych oraz kontroli, które opisywaliśmy dokładnie w listopadzie. Innymi słowy niemiecki parkiet przechodzi prawdziwą rewolucję.

Oczywiście zdanie ekspertów na ten temat jest mocno podzielone. Według wielu z nich zmiany nie idą wystarczająco daleko. Co prawda przyznanie, że jest to krok we właściwym kierunku nie pozostaje w debacie, to wielu z nich uważa, że zmiany nie są jednak wystarczająco dalekie. Analitycy i uczestnicy rynku zauważają, że ​​pomimo ekspansji spółek z głównego parkietu (DAX) nadal mają one niską kapitalizację rynkową w porównaniu ze spółkami wchodzącymi w skład innych krajów. Tu jednak z całą pewnością Deutsche Börse  nie poprzestanie w kolejnych latach na kwestii uszczelniania regulacyjnego.

Zobacz również: Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – rynki akcji i GPW

Prognozy na kolejne miesiące z DAX-em

To i wiele innych rzeczy działo się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, jednak aby opisać każdą z nich potrzeba by lektury przynajmniej 10-okretnie dłuższej. Zdając sobie jednak sprawę z tego, że nie każdego musi tak mocno interesować wszystko, co dotyczy niemieckiego rynku, przejdźmy tym oto akcentem do szacunków na kolejne 12 miesięcy.

Na samym wstępie warto powiedzieć, że tego typu szacunki są jedynie poglądowe i nie odzwierciedlają one ani tego jak rynek faktycznie może się zachować, ani tego w jaki sposób sam, jako autor artykułu będę go rozgrywał. Zwyczajnie nie da się przewidzieć reakcji rynków na 12 miesięcy w przód. Postaram się jednak przedstawić to, co najlepiej czuję i jak moglibyśmy podejść do wykresu w kolejnych miesiącach.

wykres DAX W1 27.12.2020
DAX W1 27.12.2020

Na powyższym wykresie tym razem nie starałem się szacować krok w krok ruchu jak w poprzednich latach. W tym zestawieniu interesują mnie okresy, w których ekspozycja long/short będzie u mnie większa jeśli powyższe warunki zostaną spełnione. Jak widać, liczę w pierwszym kwartale na przecenę (w końcu?) do zakresu 11.200 – 10.500 punktów. Oczywiście może być ciut większe, jednak w tych ryzach chciałbym, aby indeks był zachowany. W tym okresie zdecydowanie dobrze byłoby zobaczyć delikatną przecenę głównych akcji, w tym opisywanych. To zwykle okres rozliczeniowy i często zdarza się, że w tym okresie można liczyć na cofnięcia.

W kolejnym – i tu pewnie zaskoczenie, liczę na wybicie ATH na DAX pod poziomy 14.300 – 14.500 pkt. Tak, wierzę w taką możliwość i wierzę też, że będzie to do wykonania w nie tak wcale długim czasie. Kolejno zejście i stabilizacja przez kolejne miesiące w zakresie 14.500 – 11.800 pkt. Mając na względzie to, że indeks dorzuci do puli 10 spółek ciężko odnieść się do wartości indeksu w tym okresie. Nie martwię się o sam system handlu, jednak o pierwsze zachowanie i reakcję indeksu głównego.

Może się to okazać gorący okres, ale z reguły, gdy dochodziło do zmian składowych indeksu (nie dodatkowych spółek, ale wymiany) to rynek nie reagował praktycznie wcale. Oczywiście mowa tu o zupełnie innej kategorii działania – dlatego warto będzie obserwować samą reakcję. Według mnie plasowanie nowych spółek może spowodować przecenę aniżeli jakieś mocniejsze wzrosty. Patrząc na niemiecki rynek nie widzę takich gigantów, aby działały one jak Tesla dla indeksu SP500 (choć tam też chodziło jedynie o podmianę spółek). Oczywiście miesiąc do miesiąca “aktualna sytuacja na DAX” wyjaśnia wszystko krok po kroku, jednak w kontekście całego roku wahania na 4 tysiące punktów nie powinny nas wcale dziwić.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here