Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaCena ropy WTI rośnie nieprzerwanie już piąty tydzień z rzędu docierając w zeszłym tygodniu niemal do poziomu 63 USD za baryłkę. Początek tygodnia zaczyna się również od wzrostów, a cena przebiła poziom 64 USD. Tymczasem w ocenie analityków dużych banków inwestycyjnych cenę złota może czekać głębsza korekta spadkowa w związku z rosnącym apetytem na ryzyko.


Ropa: Ceny kierują się geopolityką – Danske Bank

Kristoffer Kjær Lomholt, starszy analityk w Danske Bank wskazuje, że cena ropy Brent po raz pierwszy od połowy listopada zamknęła się powyżej 70 USD/brk po piątkowym rajdzie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ten ruch nastąpił po tym jak pojawiły się wiadomości o utrzymaniu cięć produkcji OPEC+ zarówno pod względem zgodności, jak i optymizmu w odniesieniu do przedłużenia tego procesu – uważa Lomholt.

Ponadto w weekend rząd Libii ogłosił kontr-atak na przywódcę rebeliantów Khalifę Haftara i jego samozwańczą Libijską Armię Narodową (LNA), która niedawno skierowała się w kierunku Trypolisu – stolicy i kluczowego miasta dla infrastruktury naftowej.

Eskalacja konfliktu oznacza kolejne ryzyko dla dostaw libijskich (które silnie wzrosło w marcu), co może przynieść większe wsparcie dla cen ropy w ciągu tego tygodnia oraz dalsze postępy w rozmowach handlowych – dodał.

Ropa: Możliwe dalsze wzrosty – TDS

ropaWedług analityków TD Securities, ropa naftowa kontynuowała swój imponujący wzrost, przy czym WTI osiągnęło w ostatnich dniach aż 63 USD/brk. Uważają, że dalsze cięcia OPEC+ mają duży wpływ na poziom zapasów w USA, co przekonało inwestorów do wzrostu cen.

Cięcia OPEC+ będą kontynuowane, a sankcje będą nadal obowiązywać. Dużo zależy od tego czy problemy z kanałem wysyłkowym w Houston zostaną rozwiązane i wskaźniki wykorzystania rafinerii powrócą na właściwe tory. Bieżąca sytuacja wskazuje na dość gwałtowne spadki zapasów ropy w okresie kwiecień-maj. Z kolei ceny mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, przekraczając na stałe poziom 64 USD/brk w najbliższym czasie – wskazano w raporcie

 

TDS: Redukcja pozycji długich na złocie, dodanie do longów WTI

Sztabki złotaWedług analityków TD Securities, mocne oczekiwania wzrostu, silny dolar amerykański oraz wysoki poziom apetytu na ryzyko na globalnych rynkach akcji skłoniły zarządzających dużymi aktywami do agresywnej redukcji ekspozycji netto na złoto w ubiegłym tygodniu.

Inwestorzy zmniejszyli swoją ekspozycję na złoto, ponieważ spadło zagrożenie dla trwałego wzrostu gospodarczego w obliczu rosnącego optymizmu na świecie, że będzie kontynuowany napływ pieniędzy funduszów na rynki bardziej ryzykowne. Na razie dane z amerykańskich firm i dobrze prosperujące rynki akcji powinny powstrzymać inwestorów od zakupu złotego kruszcu, który może kontynuować spadek cen.

Zobacz również: Ropa i złoto głównymi surowcami II kwartału 2019 r.? Prognozy Saxo Banku

Prognozy ceny ropy i złota – duże banki inwestycyjne
Kurs złota pod presją sprzedających

Spekulanci dodali marginalną ilość pozycji długich dla ropy WTI. Rzeczywiście, silniejsze niż oczekiwano dane z Chin złagodziły obawy rynków o poważniejsze spowolnienie. To, w połączeniu z ciągle obecnymi cięciami OPEC+ i powrotem geopolityki na sam przód, wraz z walkami w Libii i rosnącą retoryką otaczającą Iran z powodu odstąpienia od sankcji spowodowało, że cena WTI przesunęła się znacznie wyżej. Nie będziemy zaskoczeni, gdyby ten trend się utrzymał i cena pozostanie na dłużej powyżej 64 USD/brk – podsumowano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here