Naga MarketsAnalitycy dużych instytucji finansowych niemal jednogłośnie zgadzają się, że Bank Anglii nie podejmie dzisiaj żadnych decyzji w sprawie stóp procentowych, pozostawiając je na niezmienionym poziomie 0,5%. Coś, co jeszcze pół roku temu wydawało się niemal pewnikiem, stało się nagle mało realnym scenariuszem. W związku z tym rynek skupi się na nowych prognozach gospodarczych – ich ewentualna obniżka (która jest prawdopodobna) odbije się negatywnie na kursie funta, który posiada miejsce do spadków w odpowiedzi na gołębie działania BoE.


Jedynie dwa głosy za podwyżką stóp?

W pierwszym kwartale bieżącego roku wszystko wskazywało na to, że Mark Carney zarządzający Bankiem Anglii ogłosi w czerwcu podwyżkę stóp procentowych. Niekorzystny rozwój kluczowych danych makroekonomicznych zastopował jednak zapędy instytucji i obecnie uważa się, że jedynie dwóch z dziewięciu członków MPC opowie się za wzrostem stóp z 0,50% o 25 punktów bazowych.

Według ankiety Bloomberga cały czas istnieje szansa na podwyżkę w sierpniu. W maju respondenci przypisywali temu scenariuszowi jednak 60% szans, teraz 55%. Do końca przyszłego roku spodziewane są łącznie dwie podwyżki stóp procentowych:

Źródło: Bloomberg

Winne takiemu stanowi rzeczy są rozmyte prognozy PKB oraz inflacji. Analitycy Societe Generale ostrzegają, że BoE może gołębio zinterpretować dane z ostatnich tygodni, oczekując jednocześnie na podsumowanie drugiego kwartału. Ryzyko spadku dotychczasowej prognozy produktu krajowego brutto (0,4%) powoduje, że analitycy wykluczą całkowicie możliwość sierpniowej podwyżki, a GBP odpowie wzmożonymi spadkami.

Gdzie spaść może GBP?

Po odbiciu z wieloletnich minimów rozrysowanych jeszcze w 2016 roku, GBP/USD doszedł prawie pod 1,44, gdzie nastąpiła ostra zawrotka. W efekcie para walutowa testuje po dwóch miesiącach 50% ruchu, którego wypracowanie zajęło ponad rok. Strefę dodatkowo wspiera linia trendu łącząca dołki zp oczątku 2017. Gołębie BoE pozwoli jednak pokonać wspomnianą strefę, a zamknięcie notowań poniżej otworzy drogę do 1,30, a następnie zaznaczonej na zielono strefy spadkowej (pomiędzy 61,8% oraz 78,6% Fibo).

Źródło: Tradingview.com

Inne wykresy, które warto obserwować w trakcie dzisiejszej sesji to GBP/CHF oraz GBP/CAD. Ten pierwszy w związku z decyzją SNB o stopach procentowy, drugi natomiast ze względu na zaplanowane na dzisiaj porozumienie OPEC, które z pewnością wywoła reakcję silnie powiązanego z rynkiem ropy dolara kanadyjskiego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here