Naga MarketsNFP z amerykańskiego rynku pracyBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Jak informowaliśmy już o poranku, rynki spodziewają się znacznie lepszej wartości NFP niż miesiąc temu – 193 tys. vs 134 tys. poprzednio. Wyższy wynik jest wspierany także przez lepsze od oczekiwań środowe dane ADP – 218 tys. przy oczekiwaniach na poziomie 189 tys.


NFP przekona Fed do kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu br.

Jak co miesiąc, Reuters przeprowadził sondaż wśród analityków największych instytucji finansowych, pytając ich o prognozowane wyniki październikowego jobs report. Konsensus rynkowy zakłada, że wzrost liczby miejsc pracy w USA najprawdopodobniej odbił się w październiku, przy czym oczekuje się, że płace odnotują największy roczny wzrost od niemal 10 lat. Takie dane wskazywałyby na dalsze zacieśnienie rynku pracy, które mogłoby zachęcić Rezerwę Federalną do ponownego podniesienia stóp procentowych w grudniu.

Oczekuje się, że szczegółowy miesięczny raport Departamentu Pracy będzie również wskazywał, iż stopa bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie 49-letniego minimum i wynosi 3,7%. Utrzymująca się siła na rynku pracy może złagodzić obawy o stan gospodarki po słabych danych mieszkaniowych i zahamowaniu wydatków biznesowych.

Według sondażu Reutera przeprowadzonego wśród ekonomistów, liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych wzrosła w ubiegłym miesiącu o 190 tys. Warto przypomnieć, że przez huragan Florencja, który zalewa północną i południową Karolinę, we wrześniu odnotowano wzrost na poziomie zaledwie o 134 000 miejsc pracy, co było najgorszym odczytem na przestrzeni ostatniego roku.

“Raport o zatrudnieniu powinien pomóc uspokoić niektóre obawy, że gospodarka zwalnia szybciej niż jest w rzeczywistości. Gospodarka jest w dobrej kondycji” – powiedział Ryan Sweet, starszy ekonomista w Moody’s Analytics.

Płace rosną najszybciej od dekady

Przewiduje się, że średnie zarobki godzinowe wzrosną o 0,2 proc. w październiku, po wzroście o 0,3 proc. we wrześniu. To w ujęciu rocznym wzrost z 2,8% we wrześniu do 3,1%, co stanowi największy wzrost od kwietnia 2009 roku. Silny roczny wzrost płac odzwierciedlałby inne dane opublikowane w tym tygodniu, z których wynika, że płace i wynagrodzenia wzrosły w trzecim kwartale najwięcej od połowy 2008 roku. W trzecim kwartale w szybkim tempie rosły również wynagrodzenia godzinowe. Zdecydowane płace przemawiają za tym, że inflacja przez pewien czas utrzyma się na poziomie 2,0 proc.

Fed nie oczekuje, że na posiedzeniu w najbliższą środę podniesie stopy procentowe, ale ekonomiści uważają, że silne dane dotyczące rynku pracy mogą spowodować, że w grudniu amerykański bank centralny zasygnalizuje wzrost wskaźnika. Warto przypomnieć, że we wrześniu br. Fed podniósł koszty finansowania zewnętrznego po raz trzeci w tym roku. Dobre dane mogą sprawić, że czwarta podwyżka będzie już tylko kwestią czasu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSEC uaktualnia listę ostrzeżeń z niezarejestrowanymi podmiotami
Następny artykułGrupa Azoty: Police i Puławy publikują szacunkowe dane, kurs ATT spada o 6%
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here