Naga MarketsW czwartek o godzinie 13:45 rynki poznają najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych, a o 14:30 odbędzie się konferencja pod przywództwem Christine Lagarde. Według analityków z Deutsche Banku, EBC jest nastawiony na dalsze łagodzenie. Uważają, że bank centralny może jednak zmienić cel inflacyjny. Z kolei eksperci z ING wskazują, że kurs euro nie powinien znacząco zareagować na czwartkowe spotkanie, a w konsekwencji oczekują dalszego spadku pary EURUSD do poziomu 1,10 USD.


Zobacz również: Zmienność funta eksploduje na przełomie stycznia/lutego. BoE obniży stopy dwukrotnie – Rabobank

EBC może (nieznacznie) zmienić cel inflacyjny – Deutsche Bank

Od maja 2003 r. EBC realizuje cel inflacyjny „poniżej, ale blisko 2%”. Podczas gdy niektóre banki centralne mają docelowy zakres inflacji z dolną granicą 1%, EBC ma najniższy średni cel inflacyjny – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów EBC przeprowadzi przegląd strategiczny w bieżącym roku. Były szef Mario Draghi wskazywał, że cel inflacyjny może zostać ponownie zrewidowany. Oczekują, że bank przyjrzy się również bliżej skutkom ubocznym bardzo luźnej polityki pieniężnej, która może być również pomocna w uzdrowieniu podziałów w radzie zarządzającej.

W odniesieniu do faktycznej polityki nadal widzimy ryzyko wyraźnie wypaczone w kierunku dalszego łagodzenia. Nie byłoby zatem zaskoczeniem, gdyby EBC skorygował swój obecny cel i przyłączył się do FED, BoE i BoJ, ustalając symetryczny cel na poziomie 2%. Jednak wdrożenie nowego celu może potrwać nawet do 2021 r., ponieważ oczekujemy, że przegląd zakończy się raczej pod koniec 2020 r. – dodano.

Co zrobi EBC? Chodzi o strategię – ING

Zdaniem Carstena Brzeskiego, głównego ekonomisty ING w Niemczech, spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w tym tygodniu powinno być raczej spokojne, jeśli chodzi o politykę pieniężną, ale najważniejszym wydarzeniem powinno być oficjalne rozpoczęcie przeglądu strategii.

W oczekiwaniu na dalsze wskazówki dotyczące rozwoju i inflacji najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia powinno być ogłoszenie oficjalnego rozpoczęcia przeglądu strategii. Wiele zostało powiedziane i spekulowane, zarówno przez uczestników rynku, jak i urzędników EBC. Teraz, gdy za nami stoją wszystkie istotne zmiany w zarządzie EBC, nadszedł czas, aby określić niektóre parametry, takie jak na przykład zakres i czas przeglądu. Christine Lagarde przedstawiła już kilka pomysłów na grudniowym spotkaniu, stwierdzając również, że jej zdaniem przegląd powinien zakończyć się przed końcem roku – wskazano w raporcie.

Christine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, prezes EBC

Według Lagarde przegląd dotyczyłby także instrumentów polityki pieniężnej. Niedawny dokument roboczy na ponad 300 stron autorstwa wpływowych urzędników EBC i już daje wyobrażenie o tym, gdzie obecnie znajduje się polityka EBC.

Naszym zdaniem najważniejszą częścią przeglądu będzie ocena definicji stabilności cen i sposobu jej osiągnięcia. Nadal uważamy, że ostatecznie nowa definicja („około 2%”) zinstytucjonalizuje symetrię, zapewniając jednocześnie maksymalną elastyczność – dodano.

Zobacz również: EUR/USD – kurs euro czeka na czwartkowe posiedzenie EBC

Neutralna strategia EBC nie oznacza zbyt dużej poprawy dla euro – ING

Styczniowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego powinno mieć niewielki wpływ na euro. Żadne nowe prognozy gospodarcze nie zostaną opublikowane, a rada prawdopodobnie nie zmieni oceny ryzyka. Oficjalne ogłoszenie, że bank rozpoczyna przegląd strategiczny, jest dobrze uwzględnione w cenach i prawdopodobnie nie wpłynie znacząco na euro – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów, przy ujemnych stopach procentowych i niewielkich szansach na zmianę w najbliższym czasie perspektywy dla euro pozostają nieatrakcyjne, a waluta prawdopodobnie będzie nadal wykorzystywana jako narzędzie finansowania z wyboru w transakcjach typu carry trade.

W nadchodzących tygodniach ryzyko dla EURUSD będzie nadal przechylone w dół, w kierunku nieco poniżej poziomu 1,10, jeżeli wykorzystanie euro jako waluty finansowania stanie się jeszcze bardziej wyraźne lub rozczarowują globalne dane gospodarcze. Propozycja ze strony republikanów dotycząca kolejnej obniżki podatków w USA może również przyczynić się do spadku kursu EURUSD – dodano.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 5 spotkań z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here