Naga MarketsEuropean Central Bank EBC
źródło: fotolia.com

Goldman Sachs: konsensus i pogląd GS zakłada, że główne narzędzia polityki monetarnej – stopa procentowa i stopa depozytowa – pozostaną niezmienione na poziomach odpowiednio 0.50% i 0.00%. Ponadto GS spodziewa się wyraźnego podkreślenia niepokoju wynikającego z umocnienia euro.

Bank of America: analitycy banku uważają, że ECB obniży stopę refinansową o 25 bps, jednak powstrzyma się przed obniżeniem stopy depozytowej. Inflacja powinna ustabilizować się na obecnych poziomach  dezaktualizując potrzebę dalszego działania. Taki stan rzeczy wzmocni pozycję EUR jako waluty finansującej carry osłabiając ją.

Te artykuły również Cię zainteresują
Citi pisze, że rynki i ekonomiści spodziewają się utrzymania stóp procentowych w niezmienionym kształcie. Przewidują również, że prezes Draghi zasygnalizuje wolę obniżenia stóp procentowych w przyszłości w obliczu utrzymującego się braku inflacji. Prezes ECB mógłby także zasugerować, że rada ECB rozpatruje całą gamę możliwości, łącznie z ujemną stopą depozytową. Biorąc pod uwagę, że wciąż pojawiają się uczestnicy rynku oczekujący obniżenia stóp procentowych, EUR może zaszaleć po ogłoszeniu. Citi szuka okazji do sprzedania rajdów oczekując dalszych spadków.

Barclays: “Pomimo, że oczekiwania rynku odnośnie działań ECB wzrosły po ubiegłotygodniowym odczycie inflacji, uważamy, że grudzień jest bardziej prawdopodobnym momentem na ruch. W takim wypadku, pozostawienie niezmienionych stóp procentowych może doprowadzić do odruchu kolanowego w górę na EUR/USD. Ponadto oczekujemy gołębiej retoryki na konferencji prasowej.” Barclays pozostaje w sell na opcjach EUR/USD i rekomenduje traktowanie rajdów jako okazji do sprzedania.

Credit Agricole: “ECB znalazł się pod rosnącą presją, by odpowiedzieć na spadającą inflację i umacniające się EUR. Mimo to, obniżka stóp procentowych nie jest pewna. Inflacja i bezrobocie to wskaźniki opóźniające. Samo cięcie stóp niewiele da w kwestii osłabienia EUR.”

CA spodziewa się wzmocnienia instrukcji wyprzedzających i być może wprowadzenia nowego LTRO, pisząc, że dopiero wtedy ewentualne cięcie stóp wzmocniłoby efekt. Zdaniem analityków banku tylko wzrost ryzyka deflacji mógłby skłonić ECB do bardziej radykalnych działań, włączając w to ujemną stopę depozytową.

Prognozy banków odnośnie ECB - BofA, Goldman, Danske, Citi, Barclays, CADanske Bank: “Najważniejszym tematem na posiedzeniu ECB będzie inflacja, która znajduje się znacznie poniżej 2% celu ECB. Wystąpienie Mario Draghi’ego prawdopodobnie będzie gołębie, z przesłaniem, że ECB będzie działał w celu zsynchronizowania inflacji ze średnioterminowym celem. Najpewniej obniżka stóp będzie dyskutowana i pomimo, że nie uważamy tego za główny scenariusz, ECB może chcieć działać szybko w związku z niską inflacją. Spodziewamy się, że ECB obniży stopę refinansową w grudniu, kiedy nowe prognozy zostaną opublikowane.”. Danske dodaje, że w związku ze spadkiem nadwyżki płynności i lekkim wzrostem stóp rynkowych, ECB może wprowadzić dodatkowe programy dostarczania płynności. Ciężko jednak, zdaniem analityków banku, ocenić czy bardziej prawdopodobne jest cięcie stóp czy dostarczanie płynności. Ponadto, Danske zauważa, że obniżka stóp procentowych jest już częściowo w cenie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here