Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem sesji piątkowej jest niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS, która będzie miała miejsce o 14:30 CET. Raport dotyczy zmiany zatrudnienia, stopy bezrobocia oraz inflacji zarobkowej na przestrzeni sierpnia – który pod względem sezonowości przynosi jedne z najgorszych odczytów w skali całego roku. Czy tym razem będzie podobnie?


16 razy poniżej prognoz w przeciągu ostatnich 20 lat

Jak zauważaliśmy już w porannym przeglądzie rynkowym, sierpniowe odczyty NFP zazwyczaj plasują się wyraźnie poniżej mediany projekcji analityków. Sezonowość działa tutaj do tego stopnia, że w przeciągu ostatnich 20 lat, NFP aż szesnastokrotnie negatywnie zaskakiwał. W przeciągu ostatnich 6 lat jest to jeszcze bardziej widoczne – średnia prognoz w tym okresie wynosiła dla sierpnia 170 tysięcy nowych etatów, średnia ostatecznych odczytów plasowała się natomiast na poziomie 122 tysięcy.

Na poniższym wykresie strzałkami zaznaczony rzeczywiste odczyty NFP (biała linia) wobec oczekiwań rynkowych (fioletowa linia):

Źródło: ForexLive

Mediana przed dzisiejszą publikacją sugeruje wynik w wysokości 180 tysięcy – część ekonomistów ostrzega jednak, że odczyt (przynajmniej wstępny) może być zdecydowanie niższy, co niekorzystnie odbije się na notowaniach dolara. Co o jobs report autorstwa BLS sądzą natomiast duzi gracze? Poniżej podsumowanie ich prognoz.

Prognozy 10 dużych banków przed NFP

Przed przejściem do projekcji poszczególnych banków, warto przyjrzeć się medianie wszystkich danych prognostycznych. Jak wspomniano przed chwilą w przypadku NFP mediana wynosi 180 tysięcy, następnie dla stopy bezrobocia 4,3%, a dla przeciętnego wynagrodzenia godzinowego (inflacji zarobkowej) kolejno +0,2% m/m i +2,6% r/r.

  • Bank of America Merrill Lynch – NFP: 165 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,2%
  • SEB – NFP: 190 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,3%, inflacja zarobkowa r/r: 2,7%
  • Barclays – NFP: 200 tysięcy, stopa bezrobocia 4,2%, inflacja zarobkowa m/m: 0,3%, inflacja zarobkowa r/r: 2,7%
  • HSBC – NFP: 180 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,1%, inflacja zarobkowa r/r: 2,5%
  • UBS – NFP: 190 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,2% (osobny artykuł pod linkiem)
  • Westpac – NFP: 170 tysięcy, stopa bezrobocia 4,4%, inflacja zarobkowa m/m: 0,3%, inflacja zarobkowa r/r: 2,6%
  • Danske Bank – NFP: 180 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,2%, inflacja zarobkowa r/r: 2,6%
  • BBH – NFP: 160 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa r/r: 2,6%
  • Well Fargo – NFP: 185 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,3
  • Nomura – NFP: 205 tysięcy, stopa bezrobocia 4,3%, inflacja zarobkowa m/m: 0,1%, inflacja zarobkowa r/r: 2,5%

Po lipcowym odczycie na poziomie 209 tysięcy, duże instytucje raczej tonują swoje oczekiwania w sierpniu. Wynik na poziomie +200 tys. obstawia jedynie Barclays oraz Nomura – banki są jednak osamotnione w swoich prognozach. Na parach dolarowych na razie względny spokój, gdzie widać nerwowe oczekiwanie na godzinę 14:30 i publikację jobs report.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here