Naga MarketsPo środowym podsumowaniu posiedzenia FOMC, przyszedł czas na kolejną decyzję banku centralnego – a mianowicie Bank of England. O godzinie 13:00 rynki poznają oświadczenie PolMon, wyniki głosowania w sprawie stóp procentowych, MPC minutes oraz najnowszy raport inflacyjny. Pół godziny później całość dodatkowo podsumuje gubernator BoE, Mark Carney.


Poniżej mogą znaleźć państwo skrótowe prognozy 10 dużych banków inwestycyjnych przed podsumowaniem posiedzenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Goldman Sachs – brak zmian polityki pieniężnej

Analitycy GS nie spodziewają się zmian w zakresie obecnej polityki pieniężnej, jednak ogólny ton wszystkich publikacji może przybrać detalicznie jastrzębi wydźwięk wpływając na krótkoterminowe umocnienie funta szterlinga.

Morgan Stanley – GBP w stronę 1.28

MS nadal twierdzi, że GBP/USD skazany jest na spadki, zanim to jednak nastąpi para najprawdopodobniej przetestuje poziom 1.2800 co będzie pokłosiem korzystniejszego od prognozowanych raportu inflacyjnego. Po poszerzeniu korekty para powinna osuwać się w kierunku 1.17 – właśnie tam znajduje się cel MS na koniec Q1 2017.

BofA Merrill – bez silniejszego wpływu na GBP

Zdaniem Bank of America Merrill Lynch czwartkowe podsumowanie posiedzenia BoE i konferencja prasowa nie wpłynie zbyt wyraźnie na obecną wycenę funta szterlinga na światowych rynkach. Sam Bank Anglii zaprezentuje natomiast neutralne podejście do polityki pieniężnej cały czas oczekując konkretniejszych decyzji w sprawie Brexitu i wyników głosowania parlamentarnego.

ANZ – zbyt wcześnie, aby mówić o odwróceniu na GBP

Najważniejsze pytanie w tym momencie dotyczy rajdu na GBP/USD – czy jest on spowodowany lepszymi nowinami politycznymi z UK, czy też zawodem inwestorów co do dolara amerykańskiego w krótkim terminie? Dla analityków ANZ jest więc zbyt wcześnie, aby mówić o trwalszym umocnieniu kabla – korektę wzrostową wydłużyć mogą z pewnością korzystne dane odnośnie PKB i inflacji z dzisiejszego raportu BoE.

NAB – istotny opór na 1.2775

Zgodnie z powszechnym konsensusem rynkowy, NAB nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej, liczy jednak na delikatne wzrosty GBP/USD w kierunku 1.2775. Poziom jest zdaniem analityków instytucji istotnym oporem, który doprowadzi do silniejszego osunięcia funta szterlinga. Deprecjacja będzie miała miejsce tak długo, aż BoE nie zapowie w końcu chęci podwyżek stóp – w przeciągu 12 najbliższych miesięcy jednak najprawdopodobniej to nie nastąpi.

Barclays – prognozy gospodarcze w górę

Analitycy Barclays spodziewają się, że Bank Anglii utrzyma obecny kierunek PolMon, pozwoli sobie jednak podnieść prognozy gospodarcze co z kolei umocni przekonanie do zbliżającej się powoli podwyżki stóp procentowych na Wyspach. Biorąc pod uwagę dobre wyniki UK w Q4 2016 sytuacja na pierwszy rzut oka wygląda bardzo korzystnie – Mark Carney zwróci uwagę jednak na konsumpcję, która z powodu wysokiego zadłużenia gospodarstw domowych może zapaść się w każdej chwili.

BTMU – BoE w miejscu, GBP w górę

BTMU podobnie jak cytowane wcześniej banki wierzy w brak ruchów ze strony Banku Anglii i krótkoterminowe umocnienie funta szterlinga przed dalszymi osunięciami. Cena nie powinna jednak pokonać minimów rozrysowanych po głosowaniu referendalnym – tak głębokie dołki są już zdecydowanie za nami.

Credit Agricole – rajd na funcie? Tylko pod sprzedaż

Według CA jakiekolwiek umocnienie funta szterlinga będzie doskonała okazją, aby dobrać do krótkich pozycji przy korzystniejszym stosunku zysku do ryzyka. Długoterminowe projekcje gospodarcze są cały czas niejasne ze względu na niepewność polityczną – nie da się wykluczyć, że po dobrym Q4 2016, dane nagle nie zaczną dynamiczniej opadać ciągnąć za sobą GBP.

Deutsche Bank – neutralna polityka pieniężna

DB nie zgadza się z opiniami poszczególnych analityków, że Mark Carney zabrzmi dzisiaj jastrzębio. Według Deutsche, BoE chce być jak najbardziej ostrożne i w obliczu politycznej niepewności utrzyma spokojne i neutralne stanowisko, aby nie dawać rynkom dodatkowych powodów do generowania nadmiernej zmienności.

TD Bank – to tylko korekta

Patrząc na powyższą listę wydaje się, że mało kto wierzy w możliwość długoterminowego umocnienia GBP – tezę potwierdza TD Bank, który obecne rajdy traktuje jedynie jako korektę. Nie zmienia to jednak faktu, że analitycy instytucji zaktualizowali swoje prognozy zapowiadające wcześniej cięcie stóp w Q4 2017 – obecnie przemawiają za brakiem ruchu na stopach na przestrzeni całego roku i deprecjacją GBP/USD w związku z planowanymi podwyżkami stóp w USA.

Super Czwartek podsumujemy już o 13:00 – całość razem z konferencją prasową M. Carneya można śledzić poprzez kanał Rynki na Żywo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here