Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest niewątpliwie decyzja Bank of England (BoE) w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o godzinie 13:00. W tym samym momencie pojawią się również protokoły z posiedzenia podsumowujące ostatnie działania polityki pieniężnej. Po braku niespodzianek w wykonaniu Szwajcarskiego Banku Narodowy (decyzja publikowana o 9:30), inwestorzy mają nadzieję na jastrzębią niespodziankę w wykonaniu BoE. Poniżej prognozy 10 dużych instytucji finansowych przed tym wydarzeniem.


Spojrzenie dużych graczy na Super Czwartek

Redaktorzy Comparic.pl przygotowali skrótowe podsumowanie najciekawszych prognoz wybranych dziesięciu dużych instytucji finansowych:

  • Bank of America Merrill Lynch – BofA spodziewa się głosowania za utrzymaniem stóp procentowych w stosunku 7-2. W związku z prawdopodobieństwem spowolnienia inflacji pod koniec roku, BoE najprawdopodobniej będzie obserwował dane makroekonomiczne. Jakakolwiek jastrzębia zmiana w MPC może przełożyć się więc na umocnienie GBP – to nie powinno być jednak długoterminowe.
  • Nordea – Analitycy banku nie przywiązują do dzisiejszego wydarzenia większej wagi i skupiają się na aspektach technicznych EUR/GBP, licząc na dalszą aprecjację funta szterlinga przed końcem 2017.
  • Barclays – BoE zaoferuje wsparcie parom z funtem, prezentując jastrzębią retorykę. Ogólne parametry polityki monetarnej pozostaną jednak bez zmian w związku z postępującym spowolnieniem lokalnej gospodarki. W kolejnych miesiącach może to utrudniać prezentowanie silnych instrukcji wyprzedzających.
  • Morgan Stanley – Bank Anglii zagłosuje za utrzymanie stóp bez zmian, z rozkładem głosów 7-2. Najważniejsze będzie oświadczenie polityki pieniężnej, które może umocnić GBP.
  • Credit Agricole – czwartkowe posiedzenie nie powinno wpłynąć mocniej na spadek lub wzrost oczekiwań co do przyszłej podwyżki stóp procentowych. Bank Anglii sam bowiem zaznaczał, że w obliczu niepewności związanej z Brexitem podwyżki stóp mogą nie być najkorzystniejszym rozwiązaniem. W przypadku GBP, CA spodziewa się utrzymania dotychczasowej konsolidacji w dłuższym okresie.
  • BTMU – Istnieje „ryzyko”, że do dwóch jastrzębi głosujących za podwyżką stóp dołączy trzeci przedstawiciel MPC, co w krótkim terminie z pewnością będzie w stanie umocnić funta szterlinga.
  • ING – w krótkim terminie analitycy ING spodziewają się wzrostów GBP. BoE nie będzie w stanie bowiem dostarczyć mocno jastrzębich sygnałów w trakcie czwartkowego posiedzenia, z drugiej strony nie zapewni również mocno gołębiej retoryki, która mogłaby negatywnie odbić się na oczekiwaniach inwestorów.
  • SEB – patrząc na dane dotyczące inflacji, rynku pracy oraz PKB, SEB nie spodziewa się zmiany rozkładu głosów wśród przedstawicieli MPC. BoE utrzyma stopy na niezmiennym poziomie i zaznaczy, że dynamice inflacyjnej pomaga jedynie słaby historycznie funt szterling, Całe posiedzenie powinno przejść przez rynek bez większego echa.
  • Deutsche Bank – Bank Anglii nie podejmie żadnej poważniejszej decyzji, do momentu aż niepewność związana z Brexitem nie przeminie. Może to oznaczać, że podwyżki stóp nie zobaczymy jeszcze przez wiele kolejnych miesięcy, na pewno nie podczas czwartkowego posiedzenia.

 

Bez podwyżek stóp, GBP z szansą na wzrosty?

Rysujący się z powyższych projekcji konsensus jest niezwykle jasny. Instytucje finansowe nie spodziewają się podwyżek stóp procentowych w wykonaniu BoE ani dzisiaj, ani w kolejnych kwartałach. Rekomendują dokładną analizę oświadczenia polityki pieniężnej, gdyż jakiekolwiek jastrzębie zmiany mogą w krótkim terminie umacniać funta szterlinga.

W oczekiwaniu na decyzję BoE, na GBP prawdziwa cisza przed burzą. Zmienność wobec dolara amerykańskiego wynosi jak na razie niespełna 30 pipsów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here