Naga Markets

Flaga Kanady z widocznym liściem klonuKurs USD/CAD we wrześniu wspiął się do blisko 1,40 dol., dwuletnich maksimów, ale od tego czasu notowania opadły do 1,34. Analitycy ING oceniają, że CAD może być obecnie niedowartościowany nawet o 20%! Według nich, przy założeniu wyższych cen gazu, ogólna sytuacja na rynku surowców powinna okazać się raczej wspierająca dla dolara kanadyjskiego w 2023 roku.

  • ING prognozuje stopniowy spadek kursu USD/CAD w kolejnych kwartałach
  • Na koniec 2023 roku analitycy banku oczekują notowań pary na poziomie 1,24
  • Ekonomiści ING zwrócili uwagę na zależność gospodarki Kanady od USA
  • Według nich, rynek mieszkaniowy w Kanadzie może być bliski krachu
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs USD/CAD ze spadkową prognozą ING

Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD) spada o 0,4% do 1,34 dol.

Kanada ma znacznie bardziej ograniczoną bezpośrednią ekspozycję na Chiny i Europę w porównaniu z innymi gospodarkami eksportującymi surowce, przez co może być ona bardziej odporna na potencjalne negatywne szoki.

– W naszym scenariuszu bazowym, w którym globalny sentyment do ryzyka stopniowo wraca, ale dwie główne siły risk-off: Ukraina i Chiny, pozostają istotne, CAD będzie w korzystnej pozycji (…). – stwierdzili analitycy ING.

 

Prognoza kursu USD/CAD: możliwa zniżka do nawet 1,24 na koniec 2023 roku
Kurs USD/CAD. Źródło: tradingview.com

Gospodarka kanadyjska jest jed

nak w znacznie większym stopniu powiązana ze swoim południowym sąsiadem:

– Jeśli USA okaże się względną “bezpieczną przystanią” w globalnej recesji, a zatem wytrzyma spowolnienie lepiej niż inne główne gospodarki, takie jak strefa euro, powinno to stanowić osłonę dla gospodarki Kanady, która jest w dużym stopniu uzależniona od eksportu do USA. – zauważyli ekonomiści ING.

XTB

Zobacz również: Prognoza ceny ropy: dalszy wzrost oczekiwany przez Goldman Sachs i UniCredit

Jak zwrócili uwagę eksperci z ING, istnieje prawdopodobnie jeden poważny problem dla kanadyjskiej gospodark: sektor nieruchomości. Ceny mieszkań są w Kanadzie bardzo wysokie w porównaniu do reszty świata, a także innych krajów rozwiniętych.

Wskaźnik ceny mieszkania/domu do rocznego dochodu wynosi w wielu miastach około 9, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych to 4,6. Dla porównania, w Polsce to 13,5. W rezultacie, zmiana wysokości stopy procentowej, co ma wpływ na oprocentowanie kredytu hipotecznego o zmiennej stopie, ma większe przełożenie na popyt na mieszkania. To generuje ryzyko krachu na rynku nieruchomości.

– To, czy będziemy świadkami znacznego, ale kontrolowanego spadku, czy też pełnoprawnego krachu mieszkaniowego, będzie zależało od Banku Kanady i głębokości recesji. – skomentowali analitycy ING.

fpmarkets

– Wydaje się, że BoC zaczął brać pod uwagę krajowe sygnały ostrzegawcze (prawdopodobnie, również ceny domów) i ostatnio przeszedł na bardziej umiarkowane tempo zacieśniania. Rynki oczekują obecnie, że stopy osiągną szczyt w okolicach 4,25/4,50% w Kanadzie i my raczej się z tym zgadzamy. – dodali. – Jeśli nie dojdzie do gwałtownego przyspieszenia stopy bezrobocia, krach mieszkaniowy powinien zostać zażegnany. Jest też prawdopodobne, że BoC rozpocznie cięcia przed Fed w 2023 r.

Według modeli ING, CAD jest około 20% niedowartościowany w ujęciu realnym.

– Akceptując ryzyka spadkowe wynikające z rynku mieszkaniowego i/lub dalszego pogorszenia sentymentu do ryzyka, widzimy przestrzeń do zejścia USD/CAD do poziomu 1,25 pod koniec 2023 r. – podsumowali analitycy ING.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułElon Musk kończy ze zwolnieniami w Twitter. Pracowników mniej o 30%
Następny artykułKurs euro do dolara (EUR/USD): mocno niedowartościowany wg Goldman Sachs
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here