Naga Markets

Prognoza kursu GBP/USD. Większość banków inwestycyjnych widzi słabszego funta W obliczu “odrodzenia” dolara amerykańskiego (USD) i niepewności gospodarczej na całym świecie, funt szterling (GBP) spadł z rocznego maksimum na poziomie 1,2670 do blisko 1,2300 pod koniec maja. Za tym ruchem stoją oczekiwania rynku, że Rezerwa Federalna może być zmuszona do ponownego podniesienia stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji.

Kurs GBP/USD ma jeszcze miejsce na spadek? 

W rezultacie wyższej niż oczekiwano inflacji PCE w USA, rynek kontraktów terminowych uwzględnia obecnie ok. 75% prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych do lipca 2023 roku, dając dolarowi bardzo potrzebny impuls pro-wzrostowy.Każde porozumienie (w sprawie pułapu zadłużenia) prawdopodobnie doprowadzi do gwałtownego wzrostu emisji bonów skarbowych, wywierając presję na wzrost stóp rynku pieniężnego. To powinno krótkoterminowo wspierać USD, wszystko inne równe – skomentowali analitycy Bank of America.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

BoA sugeruje jednak również, że przewidywany spadek fiskalny związany z częścią wydatkową porozumienia może wskazywać na niższe stopy procentowe w USA w perspektywie średnio i długoterminowej, co może działać jako przeciwwaga dla USD. Dlatego prognoza banku na koniec 2023 r. dla GBP/USD wynosi 1,21.

Podzielamy prognozy pracowników Fed co do wyraźniejszego spowolnienia wzrostu, które naszym zdaniem doprowadzi do spadku rentowności w USA i dolara amerykańskiego – prognozuje MUFG

Notowania GBP/USD
Notowania GBP/USD

Tymczasem analitycy ING przewidują, że słabość USD rozpocznie się dopiero w trzecim kwartale stwierdzając, że cykliczny trend spadkowy USD jeszcze się w pełni nie rozpoczął i jest mało prawdopodobne, aby rozpoczął się, dopóki odwrócona amerykańska krzywa dochodowości nie stanie są bardziej stroma. ING prognozuje, że GBP/USD osiągnie poziom 1,33 na koniec 2023 roku.

MUFG wskazuje również na ostrożność w odniesieniu do perspektyw Wielkiej Brytanii, wyjaśniając, że ponieważ większość zacieśnienia polityki pieniężnej Banku Anglii nie wpłynęła jeszcze na rynek kredytów hipotecznych, wydatki konsumpcyjne prawdopodobnie pozostaną słabe. Przewidują bardziej neutralne perspektywy GBP ze względu na oczekiwania dotyczące podwyżek stóp, które mogą ulec zmianie, jeśli inflacja w Wielkiej Brytanii stanie się bardziej problematyczna, a oczekiwania dotyczące wzrostu pogorszą się.

Polecamy również: Robert Kiyosaki i 10 tweetów, które pokazują jego styl inwestycji w złoto i Bitcoina

Jest również oczywiste, że reakcja GBP na nastroje związane z ryzykiem jest kluczową częścią narracji rynkowej, z obawami o perspektywy globalnego wzrostu i perspektywy Wielkiej Brytanii, jeśli stopy procentowe będą musiały wzrosnąć znacznie wyżej – podkreśla HSBC.

Rabobank nadal utrzymuje negatywną perspektywę dla fundamentów Wielkiej Brytanii, twierdząc, że pomimo zmiany stanowiska rządu od września, większość fundamentalnych słabości Wielkiej Brytanii utrzymuje się. Przewiduje kurs GBP/USD na poziomie 1,22 w ciągu 3 miesięcy.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem