Naga Markets

Prognoza kursu funta: słabe perspektywy gospodarki UK. MS oczekuje spadku GBP/USD Kurs funta do dolara (GBP/USD) w czwartek wybija ponad 1,21 dol. wspinając się do najwyższych poziomów od sierpnia. Sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii prezentuje się coraz mniej pozytywnie, a to zapewne będzie miało istotne przełożenie na kanał walutowy.

Kurs funta: Wielka Brytania coraz mniej atrakcyjnym miejscem na inwestycje?

Kurs funta do dolara (GBP/USD) w czwartek kontynuuje impet wzrostowy z poprzedniej sesji wzrastając o 0,6% do 1,213 dol. Tym samym, notowania pary osiągają nowe 3-miesięcze maksima, ponieważ po raz ostatni na tym poziomie GBPUSD był w połowie sierpnia.

Deficyt na rachunku bieżącym Wielkiej Brytanii nadal się pogarsza, co wynika z niekorzystnego bilansu handlowego, przy czym jest on w coraz większym stopniu finansowany przez przepływy portfelowe (czyli inwestycje na rynku kapitałowym), które są mniej stabilne niż bezpośrednie inwestycje zagraniczne (czyli inwestycje w infrastrukturę czy biznesy).

W skrócie: duże instytucje są ostrożniejsze i lokują w Wielkiej Brytanii kapitał w większej mierze w formie inwestycji, które są łatwiejsze do wycofania w przypadku pogorszenia koniunktury.

Zobacz również: Prognoza ceny ropy: 100 dol. w przyszłym roku jest możliwe, ostrzega BofA

Problemy gospodarcze UK

Przedłużająca się recesja, wciąż podwyższona inflacja i kwestie fiskalne powinny ciążyć na kursie funta. Jednak zdaniem analityków banku inwestycyjnego Morgan Stanley, GBP/USD może pozostać na wysokim poziomie ze względu na możliwy brak nowych czynników spadkowych w najbliższym czasie.

– Spodziewamy się jeszcze większego spowolnienia wzrostu w Wielkiej Brytanii, co powinno dodatkowo obciążyć GBP. Słaba międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto Wielkiej Brytanii sprawia, że jest ona uzależniona od zagranicznych pieniędzy. – skomentowali analitycy Morgan Stanley.

Prognoza kursu funta: słabe perspektywy gospodarki UK. MS oczekuje spadku GBP/USD
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Więcej o sytuacji brytyjskiej gospodarki pisaliśmy między innymi tutaj: Kurs funta: Brexit jest istotną częścią problemów gospodarczych Wielkiej Brytanii

XTB

Realne rentowności obligacji w Wielkiej Brytanii uległy gwałtownej korekcie w ostatnich tygodniach, a oczekiwania inflacyjne wciąż pozostają na wysokim poziomie.

Bank Anglii jest w bardzo trudnym położeniu. W obliczu spodziewanej zapaści gospodarczej przy jednocześnie wysokiej inflacji, bardzo trudno jest nawigować ścieżką zacieśniania polityki pieniężnej. Możliwe, że teraz BoE będzie ostrożniejszy, choć inflacja pozostaje dwucyfrowa.

– Nasz ekonomista oczekuje, że BoE zwolni tempo podwyżek, przewidując podwyżkę o 50 pb w grudniu i kończąc na podwyżkach o 25 pb w lutym i marcu. – stwierdzili ekonomiści Morgan Stanley.

Według nich, kurs funta do dolara nadal jest tani w stosunku do implikowanej wartości godziwej. Prognoza banku Morgan Stanley zakłada spadek kursu GBP/USD do 1,12 dol. na koniec tego roku, a później zwyżkę do 1,13 dol. w I kw. 2023 roku.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin spadnie o kolejne 40%. BTC osiągnie dno na poziomie 10 tys. USD, prognozuje Mike McGlone 
Następny artykułBitcoin konsoliduje. Aktywność ‘wielorybów’ wskazuje na zbliżającą się zmienność
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here