Naga Markets

Prognoza kursu funta: osłabienie GBP oczekiwane przez UniCredit w I kw. 2023 rokuSentyment rynkowy wobec kursu funta do dolara (GBP/USD) uległ znacznej poprawie w ciągu ostatniego miesiąca, głównie ze względu na niepisaną akceptację planu fiskalnego przez opinię publiczną, oczekiwania mniej agresywnego cyklu zacieśniania przez Bank Anglii oraz niższych cen energii.

Kurs funta do dolara (GBP/USD) odżył po fatalnym początku jesieni

Sytuacja wokół funta brytyjskiego znacznie poprawiła się od walutowej katastrofy, której byliśmy świadkami pod koniec września. Wtedy, kontrowersyjna propozycja planu fiskalnego Kwasiego Kwartenga spotkała się z szeroka krytyką i gwałtowną reakcją rynku, co w połączeniu z peakiem umocnienia dolara miało fatalny rezultat.

W rezultacie, kurs GBP/USD spadł wówczas do rekordowo niskiego poziomu 1,0382 dol., a z kolei EUR/GBP skoczył do ponad 0,92.

Objęcie stanowiska premiera Wielkiej Brytanii przez Rishi Sunaka oraz powołanie Jeremy’ego Hunta na stanowisku kanclerza skarbu przywróciło nieco zaufania do brytyjskich aktywów, w tym waluty.

– Spodziewamy się, że kurs funta do dolara będzie dalej odzyskiwał siły w dość spokojnym scenariuszu, mniej zmiennym niż oczekujemy wobec dolara w ciągu najbliższych dwóch lat. – skomentowali analitycy UniCredit.

Negatywny wpływ Brexitu wydaje się być coraz bardziej widoczny:

– Widzimy jednak co najmniej dwie poważne przeszkody potencjalnie ograniczające tempo odbicia GBP: znacznie bardziej znaczące pogorszenie się sytuacji w brytyjskiej gospodarce i w konsekwencji oraz powstrzymanie się przez Bank Anglii od agresywnych podwyżek stóp. – dodali.

Bank Anglii (BoE) zadecyduje o wysokości stopy procentowej w czwartek 15 grudnia, już za tydzień. Rynek wycenia obecnie, że podstawowa stopa procentowa BoE osiągnie poziom 4,5% do września 2023 roku, ale eksperci z UniCredit oceniają, że będzie to 4%.

Bossa

Zobacz również: Kurs USD/JPY z szansą na wzrost w krótkim terminie, sugerują analitycy HSBC

– Oczekujemy, że BoE osiągnie szczyt na 4% i zacznie obniżać stopy od II kw. 2024 roku do 3,25%, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby kurs funta do dolara (GBP/USD) gwałtownie przekroczył 1,25 dol. w ciągu najbliższych dwóch lat. – zaznaczyli analitycy UniCredit prognozując GBP/USD na 1,15 dol. w I kw. 2023 roku.

Prognoza kursu funta: osłabienie GBP oczekiwane przez UniCredit w I kw. 2023 roku
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

– Natomiast kurs EUR/GBP może ponownie zbliżyć się do 0,90 dol. ze względu na słabsze perspektywy wzrostu dla UK niż dla strefy euro. – dodali.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Markets. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMicrosoft ostrzega przed nowym sposobem ataków prowadzonych przez Lazarus Group
Następny artykułKurs złotego czeka na realizację zysków? Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.