Naga Markets

Prognoza kursu funta: możliwy spadek w obliczu nadchodzącej recesyjnej katastrofyKurs funta do dolara po tym, gdy we wrześniu runął do najniższych poziomów w historii, na początku listopada jest już o 18% wyżej od dołka na 1,221 dol. Wysoka zmienność może być kontynuowana, gdy trzy banki centralne (Fed, EBC, BoE) podejmą decyzje monetarne w połowie grudnia.

Kurs funta: 3x50pb?

W połowie grudnia, dzień po dniu, nastąpią spotkania trzech banków centralnych. 14 grudnia decyzję o wysokości stopy procentowej przedstawi Rezerwa Federalna, a 15 grudnia EBC oraz Bank of England w odstępie zaledwie jednej godziny.

Dla każdego z trzech banków centralnych konsensus prognoz analityków zakłada obecnie podwyżkę stopy procentowej o 50 pb. To oczywiście może jeszcze ulec zmianie. Podobne kroki wycenia rynek.

Wpływ decyzji EBC, Fed i BoE na rynek walutowy powinien być niewielki, biorąc pod uwagę, że od wszystkich trzech banków oczekuje się podwyżki stóp o 50 pb. – skomentowali ekonomiści HSBC.

Warto zatem zwrócić uwagę na komunikaty banków. Ton wypowiedzi oficjeli w komunikatach po posiedzeniach może być różny.

– Oczekujemy, że Fed podkreśli, że stopy mogą pozostać wyższe niż oczekuje tego rynek, natomiast BoE prawdopodobnie podkreśli, że stopy raczej nie wzrosną tak bardzo, jak oczekuje tego rynek. Gołębi ton BoE powinien pojawić się pomimo częściowego ograniczenia oczekiwań rynku co do podwyżki stóp od listopadowego posiedzenia. – podkreślili analitycy HSBC. – Podwyżka stóp o 50 pb przez EBC powinna zostać przekazana wraz z komunikatem, że dalsze zacieśnianie jest prawdopodobne i że bank centralny zrobi wszystko, co konieczne, aby powstrzymać inflację.

TradingView Chart
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

– W świecie, w którym waluty są dyktowane przez różnice w stopach procentowych, to wszystko powinno mieć znaczenie. Jednak w sytuacji, gdy rynek walutowy jest zdominowany bardziej przez apetyt na ryzyko niż przez stopy, podejrzewamy, że spotkania przyniosą ponowne osłabienie GBP w stosunku do USD i EUR. – dodali.

Bossa

W przypadku kursu funta do dolara ważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia wpływu na notowania pary będzie zapewne reakcja rynku na decyzję Fed/FOMC, a nie BoE.

– Oczekujemy, że przygotowania do posiedzenia FOMC oraz ton wypowiedzi w samym dniu mogą zaskoczyć rynek pod względem tego, jak bardzo jastrzębi okaże się komunikat. Problemem dla kursu funta jest to, że prawdopodobnie przełoży się to na nastrój “risk off” na rynku walutowym, co sprawi, że GBP będzie podatny na zagrożenia. – zauważyli analitycy HSBC.

Kurs funta jest w dużej mierze uzależniony od koniunktury na rynkach akcyjnych, ale w ostatnim czasie ta zależność jest szczególnie silna. W ciągu ostatniego miesiąca funt wykazuje najwyższą korelację z dziennymi zmianami S&P 500 wśród grona walut G10.

Zobacz również: Dolar osłabia się. Recesja w USA definitywnie odwołana?

Obawy strukturalne, które doprowadziły do wrześniowego i październikowego spadku GBP/USD, są mniej widoczne. Sytuacja wokół brytyjskiej waluty związana z niepewnością perspektyw gospodarczych uspokoiła się po prezentacji propozycji budżetowych przez nowego ministra finansów, Jeremy’ego Hunta.

Dzięki projektowi budżetu rządowi Rishiego Sunaka udało się odzyskać zaufanie publiki wobec prowadzonej polityki fiskalnej.

– Oczekujemy, że kurs funta do dolara (GBP/USD) będzie opadał niżej, by zakwestionować wsparcie na 1,1650 dol., a kurs EUR/GBP cofnie się do 0,88 dol. – podsumowali analitycy HSBC.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Markets. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułTesla dostarcza pierwsze półelektryczne ciężarówki do PepsiCo!
Następny artykułProgram motywacyjny ESOP jako korzystna forma wynagradzania zespołu startupu. Prawna strona inwestowania z kancelarią Brightspot
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.