Naga Markets

Prognoza kursu funta. Czy wygaszenie kryzysu bankowego będzie niekorzystne dla brytyjskiej waluty?Prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Bank Anglii (BoE) wzrosło po ostatniej decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o podniesieniu stóp o 50 punktów bazowych. W przyszłym tygodniu BoE ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych i choć jest ona bardzo trudna, wielu ekspertów uważa, że podwyżka jest prawdopodobna, w zależności od rozwoju sytuacji na rynku i danych dotyczących inflacji CPI.

Kurs EUR/GPB może wrócić powyżej 0,88 w przypadku poprawy sytuacji w Europie

Choć decyzja EBC była dla niektórych zaskakująca, uznano ją za właściwą z punktu widzenia walki z inflacją i wiarygodności, a także jako próbę zasygnalizowania zaufania rynkowi, który nerwowo oceniał ryzyko zarażenia się kłopotami banków w USA i Szwajcarii.BoE jest prawdopodobnie w bardziej komfortowej sytuacji niż EBC i Fed, co oznacza, że poprzeczka dla pauzy jest niższa. Niemniej jednak, przerwa w podwyżkach może być uzasadniona w zależności od rozwoju sytuacji na rynkach finansowych i danych dotyczących inflacji w przyszłym tygodniu.

Notowania EUR/GBP
Notowania EUR/GBP

Obecnie kurs EUR/GBP jest termometrem dla sagi Credit Suisse, a rynki mogą uznać brytyjski sektor bankowy za mniej narażony niż ten w strefie euro. Odbicie powyżej 0,8800 prawdopodobnie wymaga większej poprawy nastrojów w bankowości europejskiej – wskazują analitycy ING.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Według ekspertów, oznacza to, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez BoE będą zależało od wielu czynników, w tym nastrojów rynkowych, danych dotyczących inflacji oraz globalnych warunków gospodarczych. BoE będzie musiał dokładnie ocenić te czynniki przed podjęciem decyzji o ewentualnej podwyżce stóp w przyszłym tygodniu.

Polecamy również: Stopniowe osłabienie dolara wydaje się bardzo prawdopodobne w najbliższym czasie, ocenia ING

AVA Trade

Jeśli chodzi o dane, warto zwrócić uwagę na ostateczny odczyt inflacji w strefie euro za luty oraz śródokresowe prognozy gospodarcze OECD. Będziemy również nadal wysłuchiwać komentarzy członków Rady Prezesów po EBC. Dziś rano Madis Muller wygłosił pierwsze uwagi po ogłoszeniu, mówiąc, że prognozy inflacji implikują kolejne podwyżki – czytamy w raporcie. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułInfluencerzy promujący FTX na YouTube zostali pozwani
Następny artykułUkradł 200 mln USD! Teraz “pierze” swój łup przez kryptowalutowy mikser Tornado Cash
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem