Naga Markets

SzwPrognoza kursu franka: gospodarka Szwajcarii ma się dobrze, inflacja spadaajcarska gospodarka nie zmaga się z wysoką inflacją, tak jak ma to miejsce w innych gospodarkach Europy Zachodniej czy USA, co ma przełożenie na kurs EUR/CHF. Jednak korzystne perspektywy za frankiem mogą już nie prezentować się tak świetliście na tle euro w przyszłym roku, co może spowodować wybicie EUR/CHF ponad 1,00, uważają eksperci rynku walutowego z UniCredit.

Kurs EUR/CHF może przebić parytet w 2023 roku, uważa UniCredit

Zdaniem analityków UniCredit, kurs euro do franka (EUR/CHF) czeka wybicie powyżej poziomu parytetu w kolejnych miesiącach i późniejsza konsolidacja na wyższych poziomach.

Obecnie, kurs EUR/CHF notowany jest w okolicach 0,98, choć pod koniec zeszłego miesiąca byliśmy świadkami podbicia do 0,995.

Wcześniej, EUR/CHF zdołał utrzymać się ponad 0,94 we wrześniu, gdzie rozpoczął się rajd do okolic parytetu.

Prognoza kursu franka: gospodarka Szwajcarii ma się dobrze, inflacja spada
Kurs EUR/CHF. Źródło: tradingview.com

Inflacja w Szwajcarii nie jest tak dużym problemem jak w innych miejscach Europy. Stopa inflacji CPI w październiku wyniosła zaledwie 3% rdr, kontynuując spadek wobec 3,3% we wrześniu i 3,5% w sierpniu.

Choć sugerować może to wstrzymanie się SNB z podwyżkami stopy procentowej, to zdaniem UniCredit zacieśnianie będzie kontynuowane w Szwajcarii, mimo że inflacja CPI zaczęła już spadać.

Zobacz również: Prognoza kursu funta: możliwy spadek do 1,07 dol., ostrzega Goldman Sachs

W połowie czerwca inwestorzy zostali zaskoczeni decyzją szwajcarskiego banku centralnego o rozpoczęciu cyklu podwyżek stopy procentowej (stało się to przed pierwszych ruchem ze strony EBC) i kontynuacji we wrześniu, sprowadzając swoją stopę polityczną do 0,5%.

XTB

– SNB ma utrzymać swoją stopę procentową poniżej stopy depozytowej EBC przez resztę cyklu podwyżek, który według nas zakończy się na poziomie 1,25% wobec stopa depozytowej EBC, która zapewne osiągnie szczyt na poziomie 2,75%. – stwierdzili analitycy UniCredit.

– Ta perspektywa prawdopodobnie pomoże kursowi EUR/CHF wspiąć się powyżej parytetu, a następnie stopniowo rosnąć w kierunku górnej granicy przedziału 1,00-1,05. – dodali.

Jednak ruch ponad psychologiczną karierę według UniCredit miałby nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku. Prognoza banku inwestycyjnego zakłada pokonanie 1,00 w II kw. 2023 roku, a potem kontynuację ruchu do 1,02 w grudniu 2023 roku.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Markets. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWielka Brytania: Czarne chmury zawisły nad funtem. Spadki GBP w 2023 r.
Następny artykułSzkolenia elektrotechniczne – gdzie ich szukać?
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here