Naga Markets

Prognoza kursu euro: wysoka inflacja, kryzys energetyczny i możliwa recesja Kurs euro do dolara (EUR/USD) we wtorek rano wzrasta o ponad 1% do 1,043 dol. wspinając się do najwyższych poziomów od początku lipca tego roku. Jednak problemy gospodarcze strefy euro tylko w nieznacznym stopniu uległy poprawie, co może jeszcze w przyszłości wpłynąć na notowania EUR.

Problemy gospodarcze, a kurs euro

Wysokie ceny energii uderzają w siłę nabywczą gospodarstw domowych, a wyższe stopy procentowe i niepewność geopolityczna wpływają na wydatki inwestycyjne i działalność budowlaną. Wojna na Ukrainie trwa już niemal 9 miesięcy i pomimo postępów Ukrainy w odzyskiwaniu utraconego terytorium możliwe jest, że potrwa jeszcze długo.

Wysokie zapasy gazu pozwolą gospodarce strefy euro przetrwać zimę, ale podaż na kolejną zimę jest bardzo niepewna. Pozytywną informacją jest natomiast znaczny spadek cen gazu. To częściowo zmniejszyło presję na kurs euro, co pomogło napędzić odreagowanie ponad poziom parytetu.

– Wojna na Ukrainie rozpaliła stagflację w strefie euro i powinna mieć dalsze konsekwencje dla strefy euro na arenie międzynarodowej. – stwierdzili analitycy Credit Agricole.

fpmarkets

Inflacja w strefie euro pozostaje wysoka

Inflacja nadal stanowi problem w strefie euro. W czwartek 17 listopada poznamy odczyt wskaźnika CPI za październik, ale szacunki Eurostatu wskazały już wcześniej na 10,7% rdr., więcej niż 9,9% przed miesiącem. Co niepokojące, w ostatnim czasie wszystkie składniki inflacji przyczyniły się do jej wzrostu.

Trudno wyobrazić sobie odwrócenie trendu w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę, że presja kosztowa ze strony cen producentów pozostaje ogromna, a relatywnie tanie euro zwiększa wpływ importu na wzrost inflacji.

Proponowane limity cen energii prawdopodobnie obniżą inflację zasadniczą wiosną przyszłego roku, ale może to oznaczać, że inflacja bazowa będzie spadać wolniej niż w przeciwnym razie. Ponadto, istotne jest ryzyko wystąpienia efektów wtórnych w postaci wyższych płac. Wyższe płace to większe koszty firm, a to przekłada się na wzrost cen.

 

XTB
Prognoza kursu euro: wysoka inflacja, kryzys energetyczny i możliwa recesja
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Już teraz, związki zawodowe w strefie euro negocjują duże podwyżki płac, a wyniki tych negocjacji trzeba będzie uważnie obserwować, bowiem będą miały one kluczowy wpływ na utrwalenie się inflacji. Oczekiwania inflacyjne już teraz są ugruntowane.

– Podtrzymujemy konstruktywny pogląd na euro na 2023 rok. Niedobory energii powinny pozostać problemem, ale zacieśnienie polityki EBC powinno stanowić dodatkowe wsparcie. – stwierdzili analitycy J Safra Sarasin, prognozując kurs EUR/USD na poziomie 1,03 dol. w połowie 2023 roku oraz 1,08 dol. na jego koniec.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt we wtorek 15 listopada 2022 r.?
Następny artykułOpał podrożał o 147% Jest najnowszy raport GUS nt. inflacji
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here