Naga Markets

Prognoza kursu euro: spora korekta oczekiwana przez Credit AgricoleKurs euro do dolara (EUR/USD) w drugiej połowie tego tygodnia pokonał poziom 1,05 dol. wspinając się na półroczne maksima. Wciąż jastrzębi EBC wraz z neutralnym danymi gospodarczymi, może pozwolić euro utrzymać się w stosunku do dolara. Jednak analitycy Credit Agricole spodziewają się zniżki poniżej parytet do końca roku.

Zwyżka kursu euro do dolara (EUR/USD) to głównie kwestia szerokiego osłabienia USD

Wydawać się może, że w przypadku kursu euro do dolara kluczowym czynnikiem wspierającym EUR od początku października jest po prostu to, że nie jest USD. Trudno wskazać na fundamenty stojące za tak solidnym odbiciem EUR/USD, z 0,9540 dol. pod koniec września do ponad 1,05 dol. w ostatni piątek. To przecież ruch o ponad 10%.

Owszem, ceny gazu ziemnego spadły względem szczytów z uwagi na ciepłą pogodę, ale w ostatnich tygodniach ponownie skierowały się ku górze. Początkowo łagodna pogoda zderza się z prognozami wyraźnego ochłodzenia.

Tymczasem, indeks dolara (DXY) opadł o niecałe 9% od 20-letnich szczytów z końca września. Dolar taniał wobec szerokiego rynku walutowego, a euro na tym skorzystało.

Prognoza kursu euro: spora korekta oczekiwana przez Credit Agricole
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

– Byłoby niesprawiedliwe twierdzić, że cały wzrost EUR/USD jest po prostu kwestią deprecjacji dolara, ale był to czynnik bardzo istotny. – stwierdzili analitycy HSBC.

Ceny kontraktów na gaz ziemny ponownie wzrastają

Ożywienie nastrojów biznesowych w strefie euro było niewątpliwie wynikiem niższych cen gazu, które zaliczyły korektę w obliczu łagodnej pogody w Europie. Jednak kontrakty TTF na gaz ziemny są obecnie notowane na jednomiesięcznych maksimach, a obecnie oczekuje się spadku temperatur w Europie w kolejnych tygodniach.

Prognoza kursu euro: spora korekta oczekiwana przez Credit Agricole
Notowania kontraktów TTF na gaz ziemny. Źródło: Trading View.

– Znaczne ożywienie cen gazu prawdopodobnie sprawiłoby, że ostatni rajd kursu euro do dolara (EUR/USD) stałby się nietrwały. – stwierdzili analitycy ING.

Co więcej, uczestnicy rynku zaczynają wyceniać perspektywę zmniejszenia eksportu rosyjskiej ropy do UE po tym, jak Komisja Europejska ogłosiła w tym tygodniu swoją propozycję limitu cen ropy.

Bossa

Starcie banków centralnych w połowie grudnia

Retoryka EBC pozostawała w ostatnich miesiącach jastrzębia i trudno spodziewać się, aby to się istotnie zmieniło. Ostatnie słowa Christine Lagarde potwierdzają to, że obecne podejście banku nadal jest jastrzębie.

Przy tak wysokim wskaźniku CPI w strefie euro (ponad 10% rdr), ale przy wysokiej inflacji bazowej (ponad 5%), obawy związane z inflacją prawdopodobnie nadal będą przyćmiewać wszelkie niepokoje związane z aktywnością gospodarczą.

– Ton, w którym EBC robi wszystko, co konieczne, aby powstrzymać inflację, prawdopodobnie pozostanie na pierwszym planie, biorąc pod uwagę obawy możliwe efekty drugiej rundy w postaci wzrostu płac. – zaznaczyli ekonomiści HSBC.

Rynek wycenia obecnie większe łączne zacieśnienie w dalszej części cyklu ze strony EBC (+130 pb do końca I kw. 2023 roku) niż w przypadku Fed (+110 pb w tym  samym okresie).

– Rynki wyceniają obecnie 55 pb na zbliżającym się posiedzeniu Rady EBC, a my spodziewamy się podwyżki ze strony EBC o 50 pb. – skomentowali analitycy ING.

Spotkanie EBC w sprawie decyzji monetarnej zaplanowane jest na 15 grudnia, dzień po ogłoszeniu komunikatu w sprawie stopy procentowej przez Fed.

Wątpimy, by EBC był w stanie przekroczyć i tak już jastrzębie oczekiwania rynku przed posiedzeniem polityki z 15 grudnia. – podkreślili ekonomiści Credit Agricole.

Prognoza kursu euro od Credit Agricole

Pomimo ostatniego ożywienia kursu euro do dolara (EUR/USD), progności z banku inwestycyjnego Credit Agricole utrzymują ostrożną perspektywę dla notowań tej pary walutowej:

– Nadal uważamy, że głównym motorem ostatniego ożywienia było pokrycie krótkich pozycji (ang. short squeeze) na EUR/USD. Sądzimy, że w najbliższym czasie ryzyko dla EUR/USD wskazuje na możliwe spadki, zwłaszcza jeśli zobaczymy dalsze pogorszenie względnych fundamentów euro. – stwierdzili analitycy Credit Agricole.

Prognoza kursu euro: spora korekta oczekiwana przez Credit Agricole
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Kurs euro do dolara może zatem nadal podążać za szerszymi trendami USD, co z kolei może zależeć od napływających danych z USA i pozycjonowania rynku przed posiedzeniem Fed 14 grudnia. – dodali.

Prognoza kursu euro do dolara przedstawiona przez Credit Agricole zakłada spadek EUR/USD do 0,97 dol. na koniec tego roku. Potem, analitycy banku oczekują odbicia do 0,99 dol. w I kw. 2023 roku i dalszego ruchu do 1,01 dol. na koniec czerwca 2023 roku.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin po 16 tys. dol. Czwarty najgorszy moment w historii BTC!
Następny artykułDolar siłuje się z rynkiem. Powell zmienił zdanie? Rentgen Rynków, odc. 56
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.