Kurs euro do dolara (EUR/USD) w drugiej połowie tego tygodnia pokonał poziom 1,05 dol. wspinając się na półroczne maksima. Wciąż jastrzębi EBC wraz z neutralnym danymi gospodarczymi, może pozwolić euro utrzymać się w stosunku do dolara. Jednak analitycy Credit Agricole spodziewają się zniżki poniżej parytet do końca roku.
SPIS TREŚCI:
Zwyżka kursu euro do dolara (EUR/USD) to głównie kwestia szerokiego osłabienia USD
Wydawać się może, że w przypadku kursu euro do dolara kluczowym czynnikiem wspierającym EUR od początku października jest po prostu to, że nie jest USD. Trudno wskazać na fundamenty stojące za tak solidnym odbiciem EUR/USD, z 0,9540 dol. pod koniec września do ponad 1,05 dol. w ostatni piątek. To przecież ruch o ponad 10%.
Owszem, ceny gazu ziemnego spadły względem szczytów z uwagi na ciepłą pogodę, ale w ostatnich tygodniach ponownie skierowały się ku górze. Początkowo łagodna pogoda zderza się z prognozami wyraźnego ochłodzenia.
Tymczasem, indeks dolara (DXY) opadł o niecałe 9% od 20-letnich szczytów z końca września. Dolar taniał wobec szerokiego rynku walutowego, a euro na tym skorzystało.
– Byłoby niesprawiedliwe twierdzić, że cały wzrost EUR/USD jest po prostu kwestią deprecjacji dolara, ale był to czynnik bardzo istotny. – stwierdzili analitycy HSBC.
Ceny kontraktów na gaz ziemny ponownie wzrastają
Ożywienie nastrojów biznesowych w strefie euro było niewątpliwie wynikiem niższych cen gazu, które zaliczyły korektę w obliczu łagodnej pogody w Europie. Jednak kontrakty TTF na gaz ziemny są obecnie notowane na jednomiesięcznych maksimach, a obecnie oczekuje się spadku temperatur w Europie w kolejnych tygodniach.
– Znaczne ożywienie cen gazu prawdopodobnie sprawiłoby, że ostatni rajd kursu euro do dolara (EUR/USD) stałby się nietrwały. – stwierdzili analitycy ING.
Co więcej, uczestnicy rynku zaczynają wyceniać perspektywę zmniejszenia eksportu rosyjskiej ropy do UE po tym, jak Komisja Europejska ogłosiła w tym tygodniu swoją propozycję limitu cen ropy.
Starcie banków centralnych w połowie grudnia
Retoryka EBC pozostawała w ostatnich miesiącach jastrzębia i trudno spodziewać się, aby to się istotnie zmieniło. Ostatnie słowa Christine Lagarde potwierdzają to, że obecne podejście banku nadal jest jastrzębie.
Przy tak wysokim wskaźniku CPI w strefie euro (ponad 10% rdr), ale przy wysokiej inflacji bazowej (ponad 5%), obawy związane z inflacją prawdopodobnie nadal będą przyćmiewać wszelkie niepokoje związane z aktywnością gospodarczą.
– Ton, w którym EBC robi wszystko, co konieczne, aby powstrzymać inflację, prawdopodobnie pozostanie na pierwszym planie, biorąc pod uwagę obawy możliwe efekty drugiej rundy w postaci wzrostu płac. – zaznaczyli ekonomiści HSBC.
Rynek wycenia obecnie większe łączne zacieśnienie w dalszej części cyklu ze strony EBC (+130 pb do końca I kw. 2023 roku) niż w przypadku Fed (+110 pb w tym samym okresie).
– Rynki wyceniają obecnie 55 pb na zbliżającym się posiedzeniu Rady EBC, a my spodziewamy się podwyżki ze strony EBC o 50 pb. – skomentowali analitycy ING.
Spotkanie EBC w sprawie decyzji monetarnej zaplanowane jest na 15 grudnia, dzień po ogłoszeniu komunikatu w sprawie stopy procentowej przez Fed.
– Wątpimy, by EBC był w stanie przekroczyć i tak już jastrzębie oczekiwania rynku przed posiedzeniem polityki z 15 grudnia. – podkreślili ekonomiści Credit Agricole.
Prognoza kursu euro od Credit Agricole
Pomimo ostatniego ożywienia kursu euro do dolara (EUR/USD), progności z banku inwestycyjnego Credit Agricole utrzymują ostrożną perspektywę dla notowań tej pary walutowej:
– Nadal uważamy, że głównym motorem ostatniego ożywienia było pokrycie krótkich pozycji (ang. short squeeze) na EUR/USD. Sądzimy, że w najbliższym czasie ryzyko dla EUR/USD wskazuje na możliwe spadki, zwłaszcza jeśli zobaczymy dalsze pogorszenie względnych fundamentów euro. – stwierdzili analitycy Credit Agricole.
– Kurs euro do dolara może zatem nadal podążać za szerszymi trendami USD, co z kolei może zależeć od napływających danych z USA i pozycjonowania rynku przed posiedzeniem Fed 14 grudnia. – dodali.
Prognoza kursu euro do dolara przedstawiona przez Credit Agricole zakłada spadek EUR/USD do 0,97 dol. na koniec tego roku. Potem, analitycy banku oczekują odbicia do 0,99 dol. w I kw. 2023 roku i dalszego ruchu do 1,01 dol. na koniec czerwca 2023 roku.
Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:
SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL
Autor poleca również:
- “Niezawodna” strategia osiąga fatalne wyniki. Zasada 60/40 idzie do kosza?
- Recesja w USA: szanse są coraz wyższe, sygnałów coraz więcej
- Klocki LEGO lepsze niż złoto czy akcje? Badanie naukowców udowodniło, że tak!