Naga Markets

Prognoza kursu euro: recesja wciąż możliwa, ale perspektywy uległy poprawie Choć do końca grudnia pozostało jeszcze półtora miesiąca, to już teraz zaryzykować można stwierdzenie, że 2022 rok był trudnym okresem zarówno dla europejskiej gospodarki, jak i kursu euro. Tymczasem, zmierzamy ku początkowi kolejnego roku z jeszcze mniejszym optymizmem niż 12 miesięcy temu. Jednak eksperci z HSBC są pozytywnie nastawieni: ich zdaniem, kurs euro do dolara czeka rajd w 2023 roku.

Perspektywy makroekonomiczne strefy euro są nieco lepsze, kurs euro do dolara wzrasta

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w środę rano wybija o ponad 0,8% do 1,043 dol. kontynuując konsekwentny rajd z ostatnich sesji i wybijając nowe 4-miesięczne maksima. Po raz ostatni tak wysoko notowania EUR/USD były na początku lipca.

W ostatnich miesiącach nastroje wokół EUR zdominowane były przez czynniki związane z “niepokojem o jutro”. Teraz, gdy ochłonęliśmy i pogodziliśmy się z kryzysem energetycznym, który dzięki ciepłej pogodzie okazał się mniej surowy niż sądzono, a postępy armii ukraińskiej rozbudzają optymizm, sytuacja wygląda nieco pozytywniej dla “wspólnej waluty”.

Prognoza kursu euro: recesja wciąż możliwa, ale perspektywy uległy poprawie
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Sytuacja klaruje się także w przypadku polityki pieniężnej banków centralnych. Pojawiają się już pierwsze sugestie ze strony Fed, że koniec podwyżek stóp procentowych miga już daleko na horyzoncie, a wskaźnik inflacji w USA spadł kolejny miesiąc z rzędu. Wciąż daleko do “normalności” w tej kwestii, ale nie jest już tak pesymistycznie, jak było jeszcze kilka miesięcy temu.

Jednocześnie, EBC zaskoczył w kwestii stóp procentowych swoim dotychczas zdecydowanym podejściem, co ostudziło oczekiwania inflacyjne. Owszem, wzrost poziomu cen jest wciąż wysoki i trzeba przyznać: mrozi krew w żyłach Europejczyków, ale przynajmniej nie odbywa się przy ujemnej stopie referencyjnej.

– Tło dla rynkowej skłonności do ryzyka powinno zacząć wyglądać bardziej wspierająco dla kursu euro. – zaznaczyli analitycy HSBC. – Z perspektywy krajowej strefa euro nadal boryka się z bardzo trudnym wzrostu/inflacji. Być może jednak dostrzegamy oznaki, że najgorsze mamy już za sobą. z pewnością w kontekście tego, co jest wyceniane.

– W przeszłości kurs euro do dolara zaliczał rajdy, gdy zaczęły pojawiać się pozytywne niespodzianki gospodarcze. Chociaż dane prawdopodobnie pozostaną słabe w wartościach bezwzględnych, ostatnie tygodnie sugerowały, że konsensus mógł stać się zbyt pesymistyczny. – dodali.

Zobacz również: Prognoza kursu euro: wysoka inflacja, kryzys energetyczny i możliwa recesja

XTB

Prognoza kursu euro do dolara (EUR/USD) od HSBC

Jednak fundamenty związane z euro uległy już solidnej rewalidacji, uważają eksperci rynku walutowego z HSBC:

– Biorąc pod uwagę zmiany w warunkach handlu i skupienie się na zależności energetycznej, wartość godziwa kursu euro do dolara skorygowała niżej w ciągu ostatnich kilku lat. Naszym zdaniem wyklucza to ruch z powrotem w kierunku 1,20 dol., czyli poziomów, które jeszcze w 2020 r. były uznawane za “fair value”. – stwierdzili analitycy HSBC.

W związku z tym, prognoza HSBC zakłada kurs EUR/USD na poziomie 1,03 dol. w połowie 2023 roku oraz 1,10 dol. na jego koniec.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułNotowania złotego spadły w wyniku uderzenia rakiety w Polsce. Panika wzięła górę?
Następny artykułEuro i funt odrabiają straty do dolara. EBC i BoE w centrum uwagi
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here