Naga Markets

Prognoza kursu euro. EUR/USD może zyskiwać wraz z poprawą sentymentu, wskazują analitycy INGW czwartek, 16 marca Europejski Bank Centralny (EBC) przełamał oczekiwania analityków i ogłosił podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Posunięcie to miało nie tylko odpowiedzieć na obawy o inflację, ale także upewnić rynki, że instytucja przyjmuje proaktywne podejście do potencjalnego “ryzyka zarażenia” ze strony amerykańskiego i szwajcarskiego sektora bankowego. Decyzja ta stworzyła jednak nowy zestaw wyzwań komunikacyjnych dla prezes EBC Christine Lagarde i jej współpracowników, oceniają analitycy ING.

EBC będzie bardziej “jastrzębi” niż Fed?

W następstwie decyzji prezes Lagarde podkreśliła zwiększoną niepewność związaną z niestabilnością rynków finansowych jako kluczowy czynnik nowego, uzależnionego od danych podejścia EBC. Bank centralny będzie teraz polegał na danych i względach stabilności finansowej przy podejmowaniu decyzji politycznych. Podejście to według ekspertów, uważa się za konieczne w obecnej sytuacji, ale budzi ono obawy co do potencjalnych kompromisów między stabilnością cen, a stabilnością finansową.Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że ostatnia decyzja EBC może być postrzegana jako nadanie priorytetu kontroli inflacji kosztem stabilności finansowej. Na przykład, niektórzy członkowie Rady Prezesów podobno woleliby utrzymać stopy w zawieszeniu, ponieważ decyzja EBC o podwyżce stóp mogła nasilić obawy o stabilność europejskiego sektora bankowego.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Mimo tych obaw większość ekonomistów nadal oczekuje, że EBC będzie kontynuował podnoszenie stóp. Jednak ostatnie zawirowania na rynku podkreślają potrzebę ostrożnej komunikacji ze strony banku centralnego, aby uniknąć wysyłania mieszanych sygnałów do inwestorów.

Polecamy również: Stopniowe osłabienie dolara wydaje się bardzo prawdopodobne w najbliższym czasie, ocenia ING

Według analityków ING, jednym z czynników, który może potencjalnie wpłynąć na decyzję EBC w najbliższych miesiącach, jest zachowanie europejskich banków. Jeśli niestabilność finansowa nadal będzie stanowić istotne zagrożenie, mogłoby to przyczynić się do “zacieśnienia” polityki pieniężnej w sensie faktycznym, poprzez ograniczenie zdolności banków do udzielania pożyczek. To z kolei mogłoby stworzyć ekonomiczne przesłanki do zwolnienia tempa podwyżek stóp procentowych.

AVA Trade
Notowania EUR/USD
Notowania EUR/USD

Jeśli chodzi o wpływ decyzji EBC na rynek, to początkowa reakcja był nieco mieszany. Kurs EUR/USD lekko się obniżył, częściowo z powodu obaw o akcje europejskich banków. Jednak krótkoterminowe spready stóp procentowych są postrzegane jako stosunkowo niewielki czynnik napędzający ruchy walutowe w porównaniu z dynamiką akcji. W związku z tym, stabilizacja nastrojów i zmniejszenie napięcia w sektorze finansowym będą prawdopodobnie kluczowymi czynnikami napędzającymi ewentualny rajd EUR/USD – wskazują analitycy ING.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułAkcje XTPL S.A. zyskują ponad 16%. Przyznanie patentu początkiem hossy?
Następny artykułInfluencerzy promujący FTX na YouTube zostali pozwani
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem