Naga Markets

flaga UEKurs euro do dolara (EUR/USD) na początku tygodnia wspiął się tymczasowo do nowych 9-miesięcznych szczytów tuż poniżej 1,09 dol., a analitycy Barclays są przekonani o kontynuacji trendu wzrostowego w kolejnych miesiącach.

Kurs euro (EUR/USD) w trendzie wzrostowym

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w poniedziałek osuwa się o 0,1% do 1,082 dol. kontynuując zniżkę z piątku. Notowania pary są jednak tylko nieco poniżej lokalnego szczytu z czwartku na 1,085 dol., a wcześniej w poniedziałek chwilowo dobiły nawet do 1,086 dol. rysując nowe 9-miesięczne maksima.

Bank inwestycyjny Barclays spodziewa się zwyżki kursu EUR/USD w 2023 r.:

– Podnieśliśmy naszą prognozę kursu euro do dolara do 1,12 dol. na koniec 2023 roku (wobec prognozowanego wcześniej 1,05 dol.) dzięki szybszemu wyjściu z ograniczeń COVID w Chinach oraz dojrzewającemu cyklowi zacieśniania Fed wobec sygnałów, że inflacja w USA osiąga szczyt. – stwierdzili analitycy Barclays.

TradingView Chart
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Ostatnie jastrzębie nastawienie EBC również wspiera średnioterminowy wzrost. Ewentualna poprawa perspektyw gospodarki chińskiej mogłaby stanowić solidny impuls dla EUR, oczywiście jeśli miałaby miejsce.

– Według naszych szacunków, samo ponowne otwarcie Chin może przynieść dodatkowe 4-5% wzrostu EUR/USD. Ryzyko dla cen energii związane z geopolityką i otwarciem Chin działa w przeciwnym kierunku, ale jeszcze się nie zmaterializowało. – zaznaczyli eksperci rynku walutowego Barclays.

Zobacz również: Globalny kryzys wzrostu gospodarczego i możliwa recesja, zapowiada Bank Światowy

W centrum uwagi w Europie w tym tygodniu znajduje się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (World Economic Forum), gdzie w piątek przemawia prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Bossa

– Kurs euro do dolara (EUR/USD) będzie prawdopodobnie napędzany przez wydarzenia w Azji w tym tygodniu. Podejrzewamy jednak, że poziomy 1,0900-1,0950 mogą być najwyższymi w tym tygodniu. – skomentowali analitycy ING.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs EUR/USD zaczyna uwzględniać pauzę Fedu. Shorty na dolarze cieszą się rekordową popularnością
Następny artykułTrudność wydobycia Bitcoina (BTC) ustanowiła nowy rekord
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.