Naga Marketsrabobank logoEksperci z dużego banku inwestycyjnego Rabobank prognozują możliwy kurs pary walutowej EUR/USD i uzasadniają swoje stanowisko licznymi przesłankami fundamentalnymi oraz technicznymi. Według analityków biorąc pod uwagę, że lipcowa obniżka stóp przez FOMC jest już dawno w cenach widzą możliwy spadek pary EUR/USD w perspektywie od 1 do 3 miesięcy, zanim ponownie wzrośnie do regionu 1.15 w połowie przyszłego roku.


Zobacz również: Dolar poobijany, ale nie złamany – Westpac

Niska atrakcyjność rynków wschodzących utrzyma siłę dolara

Analitycy z Rabobanku zauważyli, że rynkowe oczekiwania, iż ​​Rezerwa Federalna znajduje się w przeddzień obniżenia stóp procentowych w połączeniu z prognozami, że stopa funduszy Fed może być znacznie niższa do końca ubiegłego roku, nie zaskoczyły w ostatnich tygodniach siły dolara. Mimo to perspektywy dla dolara komplikuje szereg innych czynników.

Po pierwsze, inne główne banki centralne również stosują akomodacyjne warunki polityki fiskalnej. Powinno to osłabić wpływ niższych stóp Fed na dolara amerykańskiego. Dodatkowo, spowolnienie światowego wzrostu i ryzyko geopolityczne prawdopodobnie zahamują apetyt na ryzykowne aktywa rynków wschodzących. Tak długo jak zaufanie do EM jest niepewne istnieje dobry powód by oczekiwać, że USD znajdzie solidne wsparcie. Prognozujemy, że EUR/USD może spaść jeszcze niżej w perspektywie od 1 do 3 miesięcy, zanim osiągnie poziom 1,15 w ciągu 12 miesięcy wraz z rosnącymi rynkowymi oczekiwaniami na przyspieszenie cyklu obniżek stóp przez Fed w przyszłym roku – napisano w raporcie.

Jednocześnie eksperci wskazują, że obecnie apetyt na ryzykowne aktywa EM jest osłabiany przez wolniejszy wzrost na świecie, obawy w Waszyngtonie o rosnącą potęgę gospodarczą i militarną Chin oraz pogorszenie stosunków między USA i Iranem.

– Chociaż oczekiwania dotyczące luźniejszej polityki ze strony Fedu i innych głównych banków centralnych pomagają wzmocnić apetyt na ryzyko, to zakładając, że wzrost i obawy geopolityczne są wystarczające, aby inwestorzy obawiali się EM, siła dolara prawdopodobnie znajdzie wsparcie cenowe – dodano.

Zobacz również: Szczyt G-20 nie powstrzyma Fedu przed obniżkami, a kurs dolara będzie spadać?

prognoza kursu euro do dolara wg. analityków Rabobanku
Prognoza kursu euro do dolara wg. analityków Rabobanku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here