To prawdopodobnie będzie kluczowy tydzień dla globalnych rynków finansowych, ze względu na planowane posiedzenia w sześciu bankach centralnych z elitarnego grona G10. Największe zainteresowanie i napięcie budzi jednak zbliżające się środowe spotkanie Rezerwy Federalnej. Wielu inwestorów i ekspertów z napięciem będzie wypatrywać każdego sygnału, który może rzucić światło na przyszłą politykę monetarną. Jakie konsekwencje przyniesie to dla notowań EUR/USD?
- Ostatnie posiedzenie EBC zdecydowanie osłabiło kurs EUR/USD
- Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu
- W piątek uwaga inwestorów skupi się na wstępnych wskaźnikach PMI dla strefy euro za wrzesień
- Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl
Prognoza kursu EUR/USD. Dolar utrzyma swoją siłę?
W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, które prawdopodobnie nada ton globalnym rynkom finansowych. Chociaż oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną niezmienione, Fed może zasugerować potencjalną podwyżkę jeszcze w tym roku, przesuwając koszt pieniądza do poziomu 5,50-5,75%. Inne kluczowe banki centralne mogą natomiast zdecydować się na kolejną podwyżkę jeszcze we wrześniu. Jednak według analityków ING, kurs dolara powinien utrzymać swoją siłę przez cały tydzień.
Warto podkreślić, że cena ropy Brent zbliża się do 95 USD za baryłkę, wobec czego oczekuje się, że waluty takie jak USD/JPY pozostaną silne. Wszelkie znaczące zmiany w polityce Banku Japonii spodziewane są dopiero w październiku wraz z publikacją nowych prognoz gospodarczych.
Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
– To także ważny tydzień dla posiedzeń w sprawie głównych stóp procentowych na rynkach wschodzących. W regionie EMEA najważniejszym wydarzeniem będzie fakt, czy Bank Centralny Turcji dokona w czwartek kolejnej dużej podwyżki (oczekiwane +500 pb) w ramach ciągłego powrotu do ortodoksji politycznej, podczas gdy Brazylia powinna obniżyć stopy procentowe o kolejne 50 pb zgodnie z najnowszymi wytycznymi – wskazali analitycy ING.
– DXY pozostaje stosunkowo silny i nie wydaje się, aby w tym tygodniu doszło do zdecydowanego zwrotu w dół – chyba że wszyscy będziemy zaskoczeni przez Fed. W obszarze 105,40/80 znajduje się silne poziom oporu, które w tym tygodniu może zakończyć się spadkiem. Jednak DXY powinno w dalszym ciągu odnotowywać przyzwoity popyt poniżej 105,00 – dodali.
Polecamy również: Chiński juan szykuje zamach na króla carry trade? Goldman Sachs odwraca się o jena!
Po ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, które przyniosło spadek notowań EUR/USD, rynek z niecierpliwością oczekuje na kolejne decyzje Fed. W piątek uwaga inwestorów skupi się na wstępnych wskaźnikach PMI dla strefy euro za wrzesień. Analitycy obawiają się, że mogą one przynieść kolejne niekorzystne informacje dla europejskiej waluty.
– EUR/USD ma przyzwoite wsparcie w rejonie 1,0610/30, poniżej którego istnieje zewnętrzne ryzyko dla obszaru 1,04/05. Podtrzymujemy jednak nasz strategiczny pogląd, że w przyszłym roku gospodarka amerykańska osiągnie poziom anemicznego wzrostu w Europie i że dolar ulegnie osłabieniu – wskazał Chris Turner z ING.
Autor poleca również:
- Prognozy ceny złota na 2023 rok: czy dolar utrzyma notowania surowca w ryzach?
- Charles Hoskinson: Stablecoiny pomogą w realizacji wizji dot. Bitcoina
- 2 sposoby na zarobienie miliardów: Warren Buffett i Charlie Munger rozmawiają o Elonie Musku!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |