Naga Markets

Prognoza kursu dolara: USDPLN po 5,27 zł tej zimy, oczekują analitycy MUFGKurs dolara do złotego w tym roku eksplozywnie wzrastał, przez co poziomy poniżej 4 zł obserwowane jeszcze w 2021 roku wydają się odległą i zapomnianą historią. Teraz, eksperci z banku inwestycyjnego MUFG oczekują, że już w grudniu ujrzymy dolara notowanego po nawet 5,27 zł.

Polski złoty zupełnie bez siły

Dolar zdominował rynek walutowy w tym roku, a szczególnie mocno zyskiwał na wartości wobec polskiego złotego. Przyczyn jest kilka: wojna w sąsiadującym państwie, kryzys energetyczny, pogarszająca się sytuacja gospodarcza czy wysoka inflacja.

– Złoty osłabił się w ciągu ostatniego miesiąca, ponieważ rynki wschodzące ucierpiały z powodu gwałtownego wzrostu rentowności obligacji amerykańskich i dolara, co wzmocniło słabość walut europejskich. – stwierdzili analitycy MUFG.

Jak zauważyli, PLN stał się bardziej wrażliwy na zaostrzenie warunków globalnego finansowania, ponieważ deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski jest na dobrej drodze do gwałtownego wzrostu w kierunku 4% PKB w tym roku.

Podczas gdy EBC i inne główne banki centralne zwiększyły ostatnio tempo podwyżek stóp procentowych, NBP przerwał zacieśnianie, po tym jak w pierwszej połowie bieżącego roku agresywnie zacieśniał politykę.

Podwyżka o 25 pb we wrześniu była najmniejsza od czasu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych około rok temu. Potem, na październikowym spotkaniu RPP zadecydowała o utrzymaniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Choć podwyżki nie było, to prezes Adam Glapiński nie posunął się jeszcze do stwierdzenia, że cykl podnoszenia stóp jest już zakończony.

To dość istotne, ponieważ wbrew przekonaniu banku centralnego, nie jest jeszcze jasne, że inflacja CPI osiągnęła swój szczyt. Peak jest wieszczony od dobrych kilku miesięcy, ale jak do tej pory, odczyt za odczytem, wskaźnik CPI przebija oczekiwania. Wstępny odczyt za wrzesień wyniósł 17,2%.

Bossa

 

TradingView Chart
Stopa inflacji CPI w Polsce w ostatnich latach w ujęciu rocznym. Źródło: tradingview.com w oparciu o dane GUS

Tymczasem, prof. Glapiński wciąż ma nadzieję, że inflacja może spaść do 3% do końca przyszłego roku przy przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej i braku podwyżek cen energii lub do 6-7%, jeśli ceny energii wzrosną.

– Mniej jastrzębie stanowisko NBP stanowi mniejsze wsparcie dla złotego w najbliższym czasie i nie wydaje się, aby NBP przejmował się nadmiernie wpływem słabej waluty na inflację. – skomentowali analitycy MUFG.

Zobacz również: Recesja blisko, uważają prezesi dużych firm. 50% przewiduje zwolnienia

Zdaniem MUFG, perspektywy dla polskiego złotego do końca tego roku są fatalne. Według analityków banku, jeszcze w tym roku możemy zobaczyć dolara po 5,27 zł.

Pocieszeniem jest to, że potem eksperci z MUFG zakładając stromą zniżkę do 5,05 w I kw. 2023 roku, a potem 4,80 zł w połowie 2023 roku.

Prognoza kursu dolara: USDPLN po 5,27 zł tej zimy, oczekują analitycy MUFG
Kurs USD/PLN. Źródło: tradingview.com

Jeśli chodzi o kurs EUR/PLN, to 4,90 zł w grudniu jest osiągalne, twierdzą analitycy MUFG.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWall Street wstrzymuje oddech. Odczyt NFP nie pozostawia złudzeń! Rentgen Rynków, odc. 48
Następny artykułInflacja w Polsce przestała być problemem? Co oznacza obecne zachowanie RPP?
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.