Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Goldman Sachs widzi przyczyny do umiarkowanego optymizmu na rynku, uważając, że dalsze przywracanie równowagi na rynku pracy i lepsze dane dotyczące inflacji mogą przekonać FOMC do zaniechania kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku. Bank inwestycyjny sugeruje również możliwe obniżki stóp procentowych w przyszłym roku, jeśli inflacja będzie nadal spadać.
SPIS TREŚCI:
Prognozy dotyczące decyzji Fed. Czy dolar utrzyma swoją siłę?
Amerykański bank centralny, czyli Rezerwa Federalna (Fed), jest obecnie pod lupą rynku finansowego i inwestorów na całym świecie. Najbliższe decyzje w środę dotyczące stóp procentowych i polityki pieniężnej Fed będą miały wpływ na globalne rynki, w tym na rynki walutowe i akcji. Dwie znaczące instytucje finansowe, Goldman Sachs i ING, przedstawiły swoje prognozy dotyczące decyzji Fed na nadchodzących posiedzeniach. Oto, co sugerują ich analizy.
Według strategów z Goldman Sachs, Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 31 października – 1 listopada. Bank inwestycyjny uważa, że dalsze przywracanie równowagi na rynku pracy, lepsze wiadomości na temat inflacji oraz możliwy spadek wzrostu gospodarczego w IV kwartale mogą przekonać większą liczbę uczestników rynku, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych bez zmian w tym roku.
Stratedzy podkreślają jednak, że wykres kropkowy Fed, który odzwierciedla prognozy stóp procentowych decydentów i zostanie zaktualizowany na najbliższym posiedzeniu, nadal może sugerować możliwość jednej kolejnej podwyżki.
– Niemniej jednak dolar może utrzymać swoją pozycję ze względu na “wyjątkowość” Stanów Zjednoczonych pod względem wzrostu gospodarczego i stóp procentowych – podsumowano. Czytaj więcej
Funt pod lupą. Analizy i prognozy przed decyzją Banku Anglii
Funt szterling (GBP) pozostaje pod lupą inwestorów i analityków w kontekście zbliżającej się decyzji Banku Anglii (BoE) w sprawie stóp procentowych w najbliższy czwartek. Zarówno analitycy ING, jak i Scotiabanku przedstawiają swoje analizy i prognozy dotyczące brytyjskiej waluty. Kurs GBP/USD konsoliduje na początku tygodnia nieco poniżej 1,24.
Ekonomiści ING analizują perspektywy brytyjskiego funta przed czwartkową decyzją Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Według nich, wszelkie sugestie wydawane przez BoE w czwartek, które wskazywałyby na to, że stopa procentowa w Wielkiej Brytanii jest “wystarczająco restrykcyjna”, prawdopodobnie uderzyłyby w funta.
– Wyrażamy pewne obawy co do dalszego losu funta brytyjskiego w tym roku, spodziewając się, że cykl luzowania polityki pieniężnej BoE w 2024 roku może być większy niż obecnie wyceniany przez rynek. Jednakże finalne wnioski w tej kwestii zależą od treści komunikatu, jaki zostanie opublikowany przez Bank Anglii – napisano w raporcie. Czytaj więcej
Prognoza kursu EUR/USD. Czy dolar utrzyma swoją siłę po decyzjach Fed, BoJ i BoE
To prawdopodobnie będzie kluczowy tydzień dla globalnych rynków finansowych, ze względu na planowane posiedzenia w sześciu bankach centralnych z elitarnego grona G10. Największe zainteresowanie i napięcie budzi jednak zbliżające się środowe spotkanie Rezerwy Federalnej. Wielu inwestorów i ekspertów z napięciem będzie wypatrywać każdego sygnału, który może rzucić światło na przyszłą politykę monetarną. Jakie konsekwencje przyniesie to dla notowań EUR/USD?
W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, które prawdopodobnie nada ton globalnym rynkom finansowych. Chociaż oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną niezmienione, Fed może zasugerować potencjalną podwyżkę jeszcze w tym roku, przesuwając koszt pieniądza do poziomu 5,50-5,75%. Inne kluczowe banki centralne mogą natomiast zdecydować się na kolejną podwyżkę jeszcze we wrześniu. Jednak według analityków ING, kurs dolara powinien utrzymać swoją siłę przez cały tydzień.
– EUR/USD ma przyzwoite wsparcie w rejonie 1,0610/30, poniżej którego istnieje zewnętrzne ryzyko dla obszaru 1,04/05. Podtrzymujemy jednak nasz strategiczny pogląd, że w przyszłym roku gospodarka amerykańska osiągnie poziom anemicznego wzrostu w Europie i że dolar ulegnie osłabieniu – wskazał Chris Turner z ING. Czytaj więcej
Chiński juan szykuje zamach na króla carry trade? Goldman Sachs odwraca się od jena!
Jen japoński (JPY) może wkrótce stracić miano najatrakcyjniejszej opcji dla inwestorów typu carry trade. Choć przez długie lata japońska waluta nie miała sobie równych, tak w świetle inflacyjnego marazmu oraz wzrostu gospodarczego Japonii, analitycy Invesco, Goldman Sachs, Citigroup i TD Securities prognozują, że nowym królem transakcji typu carry trade może zostać chiński juan.
Dla spekulantów walutowych z całego świata od lat wybór prosty. Wystarczyło pożyczyć jena, który ze względu na ujemne realne stopy procentowe był nadzwyczajnie tani, a następnie zainwestować kapitał tam, gdzie rentowności są wyższe, zarabiając na różnicy.
Innymi słowy, pożyczanie pieniędzy w walucie o niskim oprocentowaniu, a następnie inwestowaniu tych środków w walutę o wyższym oprocentowaniu działa, dopóki różnica między stawkami procentowymi dla pożyczek i depozytów w dwóch walutach jest znacząca. Czytaj więcej
Ray Dalio straszy kryzysem i zaleca trzymanie gotówki
Ray Dalio ostrzega przed nadchodzącymi “wielkimi zakłóceniami” na rynkach finansowych. Założyciel jednego z największych na świecie funduszy hedgingowych – Bridgewater Associates zaznacza, że kluczem do sukcesu jest zdywersyfikowany portfel oraz ostrożność w ocenie inwestycji.
Wspomniany inwestor podkreśla, że w obliczu trudności gospodarczych i geopolitycznych, inwestorzy powinni postawić na dywersyfikację swojego portfela. Może ona bowiem pomóc im w zmniejszeniu ryzyka inwestycyjnego, przy zachowaniu potencjału zysku.
Ray Dalio zaznaczył, że kluczem jest umiejętne zarządzanie dywersyfikacją. Inwestorzy powinni dbać o różnorodność aktywów w swoim portfelu. Nie warto jednak przesadzać w żadną ze stron. Zbyt duża dywersyfikacja może prowadzić do rozproszenia kapitału i mniejszych zysków. Dlatego też ważne jest znalezienie złotego środka. Czytaj więcej
Autor poleca również:
- ChatGPT buduje portfel dywidendowy GPW. Wskazał pięć spółek z WIG20
- Legalizacja Bitcoina przyniosła korzyści Salwadorowi. Prezydent Bukele wymienia, jakie
- Czeka nas deficyt miedzi? Trader21 ostrzega: zapasów starczy na 4 dni
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |