Naga Markets

Prognoza kursu dolara. USD słabnie wraz z ustępującym kryzysem bankowymObawy dotyczące amerykańskiego sektora bankowego stale maleją, co pozytywnie wpływa na apetyt na ryzyko i prowadzi do wzmocnienia rynków akcji. W rezultacie dolar amerykański osłabia się w stosunku do większości walut krajów G10 i Azji. Ostatnie dane bilansowe z Rezerwy Federalnej wskazują na spadek wykorzystania okien płynnościowych do wspierania banków, co również sugeruje, że presja na kryzys bankowy ustępuje.

  • Obawy związane z amerykańskim sektorem bankowym ustępują, zwiększając apetyt na ryzyko i wzmacniając azjatyckie rynki akcji
  • Na globalne ryzyko pozytywnie wpłynęły również dane z Chin, które ujawniają kolejne oznaki silnego ożywienia gospodarczego
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Dynamika rynku i nadchodzące dane gospodarcze z USA są kluczowe dla EUR/USD

Saldo zaległości w Bank Term Funding Program wzrosło z 53,7 mld USD do 64,4 mld USD, natomiast w oknie dyskontowym nastąpiła redukcja z 110,2 mld USD do 88,2 mld USD. Łącznie, całkowite wykorzystanie tych programów spadło z 163,9 mld USD do 152,6 mld USD. Choć spadek jest niewielki, to budzi oczekiwania, że wdrożone środki łagodzą stres i ryzyko płynnościowe w systemie bankowym.







Kolejnym obszarem zainteresowania inwestorów jest instrument repo dla zagranicznych i międzynarodowych instytucji, który odnotował skromny spadek z 60 mld USD wzrostu w zeszłym tygodniu do 55 mld USD. Dodatkowo, pożyczki dla FDIC dla SVB i Signature bank odnotowały niewielki wzrost, z 179,8 mld USD do 180,1 mld USD. Choć napięcia w sektorze bankowym zelżały, to spadek wsparcia widoczny w danych o bilansie Fed nie jest na tyle znaczący, by uzasadniał świętowanie.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Dane nie zmieniły znacząco oczekiwań co do przyszłych działań politycznych Fed, a rynek OIS nadal przewiduje blisko 50 punktów bazowych luzowania do grudnia. Taka perspektywa sprawia, że trudno oczekiwać znaczącego odbicia dolara, gdy rynek oczekuje obniżek stóp. Bardziej znaczącym ryzykiem jest to, że zakres luzowania wyceniony w USA może się zmniejszyć, ponieważ warunki w sektorze bankowym pozostają stabilne, co potencjalnie może doprowadzić do odbicia dolara – wskazują analitycy MUFG.

Źródło: CME FedWatch Tool
Źródło: CME FedWatch Tool

Na globalne ryzyko pozytywnie wpłynęły również dane z Chin, które ujawniają kolejne oznaki silnego ożywienia gospodarczego. Wskaźnik PMI dla przemysłu nieprodukcyjnego, gdzie oczekuje się, że odbicie po COVID będzie najsilniejsze, wzrósł z 56,3 do 58,2 – (najwyższy odczyt od maja 2011 r.), kiedy to rekordowe bodźce po kryzysie 2008 r. napędzały gwałtowny wzrost gospodarczy.

Polecamy również: Srebro jest potencjalną “gwiazdą” 2023 roku, wskazuje Razaqzada

Wskazuje to, że spiętrzony popyt w Chinach rozwija się, a trend ten prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach, zwiększając oczekiwania co do globalnego wzrostu i zapewniając wsparcie dla walut w stosunku do dolara.

Notowania EUR/USD
Notowania EUR/USD

Pomimo rosnących oczekiwań pozostajemy sceptyczni, że Europejski Bank Centralny (EBC) będzie musiał wdrożyć dalsze zacieśnienie o 50 punktów bazowych (bps). Spread 2-letnich obligacji rządowych sugeruje, że EUR/USD może być handlowany bliżej 1,1500. Ponieważ jednak rynek nadal oczekuje około 50 punktów bazowych luzowania ze strony Rezerwy Federalnej do końca roku, spread ten wydaje się na razie wspierać EUR/USD – czytamy w raporcie MUFG.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułSrebro jest potencjalną “gwiazdą” 2023 roku, wskazuje Razaqzada
Następny artykułNiemal 50% wzrosty podczas jednej sesji! Trzej wygrani piątkowej sesji na GPW
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem