Naga Markets

Prognoza kursu dolara: Spojrzenie na EUR/USD, USD/JPY i GBP/USD od INGSłaby początek roku dla dolara był spowodowany m.in przez obniżającą się presję inflacyjną w USA, ponownym otwarciu się Chińskiej gospodarki i niższych cenach gazu. Jednak jak w tak zmienny i trudnym do przewidzenia środowisku poradzą sobie inne waluty z państwa G10?

Prognoza dla EUR/USD, USD/JPY i GBP/USD na 2023 rok

Dolar zyskiwał na wartości przez większość 2022 roku, a DXY skoczył o 19% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku i osiągnął szczyt 114,78 pod koniec września, ponieważ wyższe stopy procentowe w USA przyciągnęły zagranicznych inwestorów. Zyski USD pojawiły się w momencie, gdy rosnąca rentowność obligacji skarbowych uczyniła je bardziej atrakcyjnymi w porównaniu z innymi dochodowymi aktywami.Aktualnie sytuacja diametralnie się zmieniła i oczekuje się, że Fed niedługo zakończy cykl podwyżek, a inne banki mogą w dalszym ciągu zacieśniać politykę pieniężną. Daltego jak widać w poniższej tabelce, analitycy ING spodziewają się dalszego osłabienie dolara względem najważniejszych walut.

Główne prognozy ING dla walut G10. Źródło: ING THINK
Główne prognozy ING dla walut G10. Źródło: ING THINK 

Zmiana nastawienia do EUR/USD

Musieliśmy dobrze spojrzeć w lustro i przyznać, że się myliliśmy. Tak właśnie zrobiliśmy, przedstawiając 16 stycznia nowy, znacznie bardziej byczy zestaw prognoz dla EUR/USD – napisami analitycy ING.

Według nich, najistotniejsze dla tej pary walutowej było ciągłe łagodzenie presji inflacyjnej w USA, co skłoniło przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella do stwierdzenia, że “proces dezinflacji się rozpoczął”.

Notowania EUR/USD
Notowania EUR/USD

– Nasz zespół oczekuje, że w drugim kwartale inflacja bazowa w USA spadnie jeszcze bardziej gwałtownie. To może wysłać EUR/USD na 1,15 – dodali.

Optymizm analityków nie bieżę się znikąd. Niższe ceny gazu ziemnego i ponowne otwarcie Chin spowodowały, że globalny wzrost gospodarczy został pozytywnie zrewidowany, a to dobra wiadomość dla euro.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

AVA Trade

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Jastrzębi Europejski Bank Centralny może również zobaczyć, jak różnice w rentowności podnoszą EUR/USD. Główne zagrożenia wynikają z lepkiej inflacji w USA, energii i Chin. Negocjacje w sprawie pułapu zadłużenia USA mogą okazać się wyzwaniem również w trzecim kwartale – napisał Chris Turner.

BoJ razem z jenem wracają z zaświatów? 

Według analityków ING, po grudniowej decyzji BoJ o poszerzeniu docelowego przedziału rentowności japońskich obligacji rządowych, bank skupia obecnie na sobie znacznie więcej uwagi inwestorów, niż przez poprzednie lata. Najbardziej palącą kwestią jest zastąpienie prezesa Haruhiko Kurody, który odchodzi w kwietniu. Następca zostanie przedstawiony parlamentowi 10 lutego. Faworyt, zastępca gubernatora Masayoshi Amamiya, jest postrzegany jako kandydat o gołębiej ciągłości.

Polecamy również: Warren Buffett zdradza jak osiągnąć prawdziwy sukces. Zarabianie na giełdzie to nie wszystko!

Ewentualny zaskakujący wybór bardziej jastrzębiego Hiroshi Nakaso mógłby prawdopodobnie wysłać jena znacznie mocniej, z presją na 10-letnie rentowności JGB, aby wybuchnąć powyżej ich obecnego pułapu 0,50%. USD/JPY był głównie napędzany przez historię słabszego dolara, ale 120 wygląda jak cel w tym roku, wspomagany przez BoJ i niższe ceny energii – czytamy w raporcie.

Notowania USD/JPY
Notowania USD/JPY

Kurs funta podnosi się z kolan

– GBP/USD uczestniczył w środowisku słabszego dolara i prawdopodobnie powinien w tym roku wytyczyć zakres 1,20-1,30. Gospodarka Wielkiej Brytanii jest z pewnością opóźniona, obciążona niską produktywnością, niskimi inwestycjami, brakiem przestrzeni fiskalnej i lepkimi zarobkami, co oznacza, że Bank Anglii ma jeszcze trochę do zacieśnienia – wskazuje Chris Turner.

Według niego obraz brytyjskiego rynku mieszkaniowego nie jest tak ponury, jak się go maluje, a poziom zatrudnienia pozostaje wysoki. Problemem jest to, że siła robocza zmniejszyła się i wydaje się, że istnieje niewiele rozwiązań, aby temu zaradzić.

Notowania GBP/USD
Notowania GBP/USD

Nasz zespół uważa, że Fed rozpocznie cięcia stóp we wrześniu, podczas gdy BoE może nie dokonywać cięć aż do drugiego kwartału 2024 r. – prawdopodobnie utrzymując kabel w przedziale – czytamy dalej w raporcie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułTylko gołębia niespodzianka może zaszkodzić dolarowi, uważa ING
Następny artykułCo czeka złoto, srebro, pallad i platynę w 2023 r.? Prognozy cen metali szlachetnych
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem