Naga Markets

Prognoza kursu dolara. Może nas czekać wieloletni okres słabszego USD, wskazuje INGAnalitycy walutowi ING przewidują rozpoczęcie stopniowego trend spadkowy dla dolara jeszcze w tym roku, który rozpocznie wieloletni okres słabszego USD. Oczekuje się, że trend ten, napędzany głównie przez oczekiwany cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną, pobudzi globalny wzrost gospodarczy, umożliwiając eksport niższych stóp procentowych w USA na cały świat. Największym zagrożeniem dla tej prognozy jest jednak utrzymująca się inflacja w USA, która może skutkować dalszym odwróceniem amerykańskiej krzywej dochodowości i dłuższym niż oczekiwano okresem umocnienia amerykańskiej waluty.

Dolar stoi obecnie na rozdrożu. Analitycy ING wskazują na dwa scenariusze

Nasze główne nastawienie do dolara pozostaje niedźwiedzie, opierając się na zaostrzeniu warunków kredytowych w Stanach Zjednoczonych, co prowadzi do bardziej rygorystycznych warunków monetarnych, a tym samym ostatecznie zapoczątkowuje tak bardzo oczekiwaną narrację o dezinflacji w USA. Jeśli Rezerwa Federalna zdoła znacząco obniżyć stopy procentowe jeszcze w tym roku, uważamy, że dolar straci na wartości. W związku z tym przewidujemy, że EUR/USD wzrośnie powyżej 1,15 do końca roku, a USD/JPY spadnie poniżej 130 – wskazuje Chris Turner z ING.Według analityków deprecjacja dolara powinna generalnie napędzać globalny wzrost. Kraje zaliczane do rynków wschodzących, które podnosiły stopy procentowe w celu wzmocnienia swoich lokalnych walut, powinny skorzystać na słabszym dolarze. Odwrócenie trendu dolara może złagodzić niektóre z ich presji gospodarczych, prawdopodobnie prowadząc do napływu dodatnich napływów portfelowych na rynki wschodzące, podobnych do tych obserwowanych pod koniec 2020 roku.

Notowania EUR/USD
Notowania EUR/USD

Jednak wskazany mniej optymistyczny scenariusz alternatywny nawiązuje do rajdu dolara w stylu lat 80-tych. Scenariusz ten może zostać uruchomiony, jeśli dezinflacja w USA nie zmaterializuje się, zmuszając tym samym Fed do utrzymania rygorystycznej polityki pieniężnej przez dłuższy czas. Takie okoliczności mogą wywołać poważniejsze spowolnienie w USA, a nawet recesję. Trwale odwrócona krzywa rentowności w USA, w połączeniu z kuszącymi stopami procentowymi w dolarach na poziomie 5-6%, może spowodować wzrost wartości dolara w trakcie globalnego spowolnienia gospodarczego.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Sytuacja ta według ING odzwierciedlałaby wczesne lata 80-te, kiedy to ówczesny przewodniczący Fed Paul Volcker doprowadził gospodarkę USA do recesji w celu okiełznania inflacji. Poważnie odwrócona amerykańska krzywa rentowności w tym okresie spowodowała wzrost wartości dolara i pogłębienie deficytu na rachunku obrotów bieżących USA. Wynikający z tego rajd dolara został odwrócony dopiero w 1985 r., kiedy kraje G5 uznały potrzebę uporządkowanej deprecjacji dolara, co zaowocowało porozumieniem Plaza Accord.

Polecamy również: Portfel 60:40 rośnie od stycznia o 18%. Wyprzedza S&P 500

Jeśli Fed utrzyma stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas, jeszcze bardziej pogłębi to globalne spowolnienie gospodarcze i przyspieszy deprecjację walut procyklicznych, takich jak euro. Co więcej, gospodarki rynków wschodzących liczące na słabszego dolara czekałoby rozczarowanie. Wyższe stopy procentowe w USA mogłyby potencjalnie doprowadzić więcej państw rynków wschodzących do niewypłacalności lub restrukturyzacji zadłużenia, zastępując pozytywny cykl słabszego dolara i niższych stóp procentowych na świecie błędnym – podsumował analityk.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem