Naga Markets

Koniec rajdu USD/JPY, zapowiada JP Morgan. Oczekiwana stopniowa zniżkaKurs dolara do jena od grudnia 2020 roku, czyli w ciągu 23 miesięcy, zaliczył zwyżkę o niemal 38%. Zdaniem analityków JP Morgan, na powrót do okolic 100 zupełnie nie ma co liczyć w kolejnych kwartałach, ale 133 jest możliwe na koniec 2023 roku.

  • Japońscy decydenci pokazali determinację w obronie USD/JPY
  • Interwencja była dokonywana jednak przy bardzo wysokich poziomach USD/JPY
  • Bank Japonii prawdopodobnie pozostanie bierny w przypadku stóp procentowych w kolejnych miesiącach
  • JP Morgan spodziewa się jednak zmiany w kwestii kontroli krzywej dochodowości wiosną przyszłego roku
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs USD/JPY

Jen japoński po zdecydowanym umocnieniu na początku listopada i spadku kursu USD/JPY do poziomów poniżej 138, w ostatnich dniach wybił ponownie ponad 142. Wciąż, jest to jednak mniej niż 32-letni szczyt wyznaczony zaledwie miesiąc temu na 151,94.

Ostatnia interwencja Banku Japonii (o wartości ponad 40 mld dol., czyli prawie 4% całkowitych rezerw walutowych Japonii) sygnalizuje, że japońscy decydenci raczej nie są obojętni na deprecjację jena japońskiego.

TradingView Chart
Kurs USD/JPY. Źródło: tradingview.com

– Interwencja walutowa pozostaje żywym zagrożeniem zakładającym ostre ruchy jena, szczególnie w okresie poprzedzającym posiedzenia BoJ. – skomentowali analitycy JP Morgan.

– Dalszy spadek siły dolara w najbliższych kwartałach może położyć kres rajdowi USD/JPY, ale spready rentowności między USA a Japonią prawdopodobnie pozostaną hamulcem dla dalszej dużej korekty spadkowej USD/JPY znacznie poniżej 135. – stwierdzili analitycy UniCredit.

Zakres spadku pary będzie prawdopodobnie zależał w dużej mierze od zamiarów polityki pieniężnej BoJ. Jednak trudno oczekiwać, żeby podejście banku centralnego Japonii w sprawie stopy procentowej uległo zmianie w kolejnych miesiącach.

fpmarkets

Bank Japonii do tej pory zdecydowanie sprzeciwiał się normalizacji polityki, pozostając jedynym bankiem centralnym G10 z ujemną stopą procentową (na poziomie -0,1%). Utrzymywana jest także kontrola krzywej dochodowości obligacji (YCC). Jednak zmiany polityki w zakresie obligacji spodziewają się analitycy JP Morgan:

– Zmiana kontroli krzywej dochodowości obligacji przez Bank Japonii do marca przyszłego roku przesunęła się ze scenariusza możliwego do naszego poglądu bazowego. Podniesienie celu rentowności 10-letnich japońskich obligacji skarbowych o 25 pb powinno spowodować spadek USD/JPY nawet o kilka procent. – zauważyli analitycy JP Morgan.

XTB

Zobacz również: Prognoza kursu franka: gospodarka Szwajcarii ma się dobrze, inflacja spada

Punktem zwrotnym w polityce banku może się okazać zmiana na stanowisku prezesa Banku Japonii. W kwietniu przyszłego roku mianowany zostanie nowy szef banku centralnego. Po wypowiedziach obecnego prezesa, Harukiko Kurody, spodziewać się można, że stopy procentowe raczej pozostaną na niezmienionym poziomie do końca jego kadencji.

Jednak inflacja CPI wzrosła w październiku do 3,7% rdr, co utrudnia utrzymanie obecnego stanowiska Banku Japonii.

– Potencjał parabolicznego ruchu w górę jena w przyszłym roku jest ograniczony przez utrzymujące się przepływy sprzedaży JPY przez japońskich importerów w związku z rekordowym deficytem handlowym i ograniczonym stopniem transakcji typu “carry-trade” finansowanych przez jena. – podsumowali analitycy JP Morgan.

Eksperci z JP Morgan spodziewają się, że USD/JPY ma już spektakularny rajd za sobą. Według nich, nastał czas stopniowej zniżki, która sprowadziłaby notowania do 140 w I kw. 2023 roku, potem 138 w połowie roku i 133 na koniec 2023 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułLiga Traderów XI – 1/4 finału – mecz numer 1
Następny artykułDolar czeka na „minutki” FOMC. Trzy rzeczy, na które należy uważać
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here