Naga Markets

Czy kurs USD/PLN wyhamuje wkrótce spadki? Bank Millennium byczy w stosunku do dolaraPo odczycie inflacji z USA, która finalnie okazała się niższa od rynkowych oczekiwań, rentowności amerykańskich obligacji spadły najsilniej od czasu pandemii, natomiast ryzykowne aktywa odnotowały dynamiczny wzrost. Odbiło to się jednak na dolarze, który doświadczył jednego z największych w historii spadków w ciągu dwóch dni. Zdaniem analityków Banku Millennium kurs USD/PLN może wkrótce powrócić do wzrostu.

Prognoza kursu dolara. USD/PLN wyczerpał argumenty przemawiające za kontynuacją spadków

Niższy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do silnego spadku kursu USD/PLN i dotarcia do istotnej bariery technicznej, jaką jest poziom 4,51, czyli minimum z sierpnia. Co więcej, dzisiejszą sesję amerykańska waluta rozpoczęła od kontynuacji spadków. Obecnie porusza się w strefie wsparć i oporów znajdującej się między poziomami 4,4990 – 4,5330 zł. Analitycy Banku Millennium prognozują jednak, że ten trend wkrótce ulegnie odwróceniu.

W naszej ocenie trudno obecnie o argumenty przemawiające za kontynuacją spadków. Tym bardziej, iż bieżącym hamulcem aprecjacji złotego jest wykasowanie oczekiwań na kontynuację podwyżek stóp procentowych w Polsce, a globalny rynek finansowy „skonsumował” po ostatnich danych z USA opcję mniejszej niż dotychczas skali wzrostu kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych w grudniu. Efektem braku nowych impulsów powinien być trend horyzontalny – podsumowali analitycy Banku Millennium.

Patrząc jednak na dzienny wykres kursu USD/PLN widzimy, że po utworzeniu formacji podwójnego szczytu i jednoczesnym przebiciu kluczowego wsparcia zaznaczonego na poniższym wykresie kolorem zielonym, para walutowa systematycznie odnotowuje spadki. Co więcej, ostatnia korekta wzrostowa spotkała się od silnym oporem przy 4,8130 zł – opór ten w ciągu ostatniego roku został przebity jedynie raz na cztery próby.

Notowania USD/PLN, wykres dzienny
Notowania USD/PLN, wykres dzienny

Ceny dóbr w Stanach Zjednoczonych były niższe niż oczekiwano, ściągając w dół inflację: główną miarę CPI (wyniosła 7,7% wobec 8,2% we wrześniu) i bazową (6,3% wobec 6,6% we wrześniu). Pierwsza z nich spada już od kilku miesięcy, zaś istotniejsza bazowa jeszcze nie pokazuje trwałego spadku, ale też nie rośnie – dodali również analitycy Ebury.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Tyle dobrego nie można jednak powiedzieć o sytuacji dotyczącej wzrostu cen w Polsce. Według nowej projekcji inflacja CPI nie obniży się do celu inflacyjnego do końca 2024 r. W związku z tym Bank Millennium spodziewa się dalszych podwyżek stóp w przyszłym roku, co może również wpłynąć na notowania kursu USD/PLN. Warto jednak zwrócić uwagę, że Rada Polityki Pieniężnej przywiązuje wyraźnie większą wagę do prognozowanego silnego spowolnienia gospodarczego niż hamowania inflacji.

Źródło: Narodowy Bank Polski, Bank Millennium
Źródło: Narodowy Bank Polski, Bank Millennium

Wracając do amerykańskiego dolara, w tym tygodniu nie poznamy wielu danych z USA, jednak czeka nas co najmniej siedem przemówień członków Rezerwy Federalnej. Rynki będą uważnie ich słuchać, szukając potencjalnych wskazówek, jak zeszłotygodniowy raport inflacyjny wpłynął na oczekiwania Fedu dotyczące podwyżki stóp procentowych w grudniu i docelowej wysokości stopy fed funds.

XTB

Euro zależne od zewnętrznych informacji. Co dalej z kursem EUR/PLN?

Jak podkreślili analitycy Ebury, w zeszłym tygodniu nie pojawiły się żadne istotne wieści ze strefy euro, co sprawiło, że losy wspólnej waluty zależały w większości od informacji z zewnątrz (m.in. od wspomnianego wcześniej raportu inflacyjnego). Notowania euro z pewnością dostały wsparcie po doniesieniach o łagodzeniu obostrzeń w Chinach, co zwiększyło apetyt na europejski eksport.

Niezmiennie uważamy, że wyceny rynkowe dotyczące docelowej stopy procentowej w strefie euro są zdecydowanie za niskie i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością gospodarczą i nieustającym wzrostem inflacji. Lagarde ma w tym tygodniu dwukrotnie szansę na wpłynięcie na te oczekiwania podczas przemówień w środę 16 listopada oraz piątek 18 listopada – dodali analitycy.

Patrząc na dzienny wykres kursu EUR/PLN widzimy, że para walutowa systematycznie osłabia się od szczytu przy 4,8820 zł. W trakcie spadków euro przebiło kluczowe wsparcie zaznaczone na poniższym wykresie kolorem zielonym. Ostatnie sesje przynoszą jednak stabilizację, a wzrostowe odreagowanie przyczyniło się do utworzenia formacji podwójnego dna.

Notowania EUR/PLN, wykres dzienny
Notowania EUR/PLN, wykres dzienny

Podwójne dno powstało po dzisiejszym rozpoczęciu sesji powyżej pomarańczowego odcinka. Z punktu widzenia analizy technicznej wspomniana formacja zapowiada zwyżki. Euro będzie jednak musiało się wpierw uporać ze strefą oporów przy 4,7060 – 4,7200 zł.

W przypadku przebicia tej strefy para walutowa może kontynuować wzrosty co najmniej do poziomu 4,7400 (długość potencjalnego wzrostu odpowiada odległości między dołkiem formacji a pomarańczowym odcinkiem). Analitycy Banku Millennium uważają jednak, że kurs ulegnie stabilizacji i nie odnotuje znacznego umocnienia w najbliższym czasie.

W kolejnych dniach uważamy, iż przestrzeń do umocnienia jest niewielka, gdyż w naszej ocenie trudno będzie o kontynuację wzrostów eurodolara. W takich okolicznościach liczymy na przejście kursu EUR/PLN w trend boczny ze środkiem na poziomie 4,69 PLN za EUR – czytamy w nocie banku.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułAnaliza fundamentalna spółki CCC. Konrad Książak w Comparic.tv
Następny artykułPo Lunie i FTX czas na upadek NFT, uważa Rafał Zaorski
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here