Na przełomie nowego roku polski złoty (PLN) silnie się osłabił względem swoich głównych konkurentów, w szczególności w stosunku do euro. Wszystko za sprawą interwencji NBP na rynku walutowym oraz gołębich komentarzy członków RPP sugerujących dalsze działania oraz możliwą obniżkę stóp procentowych do zera. Eksperci z Credit Agricole uważają, że polityka monetarna NBP w najbliższym czasie koncentrować się będzie na kanale kursowym, a bank centralny połączy interwencje walutowe z obniżką stopy referencyjnej do 0,0 proc. W ich ocenie NBP będzie chciał utrzymać w I kw. EUR/PLN powyżej 4,50.
- Wysokie prawdopodobieństwo korekty polityki pieniężnej w I kw. br. NBP chce ograniczyć presję na aprecjację kursu złotego
- Prezes NBP ma wystarczające poparcie wśród członków RPP, niezbędne dla przeforsowania wniosku o obniżkę stóp procentowych
- Po cięciu stóp do zera interwencje walutowe nie będą sterylizowane, co zwiększy skuteczność interwencji banku centralnego
NBP coraz bardziej zaniepokojony siłą polskiego złotego (PLN)
– Jeśli słowa A. Glapińskiego oraz interwencje NBP zrealizowane w ostatnich dniach 2020 r. były motywowane chęcią poprawy wyniku finansowego NBP i zwiększenia wpłaty z zysku do budżetu w 2021 r., to najprawdopodobniej nie był to jedyny i zapewne nie najważniejszy powód tych wypowiedzi. Naszym zdaniem, należy je interpretować jako wysokie prawdopodobieństwo korekty polityki pieniężnej w I kw. br. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach celem polityki kursowej będzie ograniczenie presji na aprecjację kursu złotego – napisano w raporcie.
Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie analityków Credit Agricole możliwe są kolejne interwencje walutowe mające na celu utrzymać kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,50 w I kw. br. Oznacza to zmianę w sposobie prowadzenia polityki monetarnej, która w najbliższym czasie koncentrować się będzie w większym stopniu na kanale kursu walutowego. Prezes NBP ma wystarczające poparcie wśród członków RPP, niezbędne dla przeforsowania wniosku o obniżkę stóp procentowych. W konsekwencji ekonomiści oczekują, że RPP obniży stopy procentowe do poziomu 0,0 proc. w I kw. – prawdopodobnie już na styczniowym posiedzeniu – i utrzyma je na tym poziomie przez dłuższy czas.
– Prognozujemy, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej rozpocznie się w listopadzie 2022 r. Jednocześnie oczekujemy, że NBP będzie w I kw. br. utrzymywał kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,50, a w II kw. kurs EUR/PLN powróci do łagodnego trendu spadkowego – dodano.
Według Credit Agricole, po cięciu stóp do zera interwencje walutowe nie będą sterylizowane (dodatkowa płynność będąca efektem interwencji nie będzie, tak jak dotychczas, absorbowana w ramach operacji otwartego rynku), co zwiększy skuteczność interwencji.
Prezes NBP Adam Glapiński niedawno stwierdził, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale możliwe jest dalsze ich obniżenie. 30 grudnia Glapiński dodał, że narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego. Uczestnicy rynku spekulują, że od 18 grudnia NBP kilkukrotnie wkroczył ponownie na rynek, również w celu osłabienia PLN.
Na początku 2020 roku stopy znajdowały się na poziomie 1,5 proc. W tym roku RPP obniżyła je trzykrotnie łącznie o 140 punktów bazowych. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 13 stycznia. Na dzień dzisiejszy stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Zejście ze stopą do zera oznaczałoby obniżkę o 10 punktów bazowych, co nie pozostawia dużego pola manewru.
Kurs złotego (PLN) kontynuuje umocnienie w nowym roku
Notowania par walutowych USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN spadły w minionym tygodniu mimo obiecującego odbicia w piątek. Euro pozostawało najsłabsze względem złotego spadając z poziomu 4,60 do okolic 4,50. Globalny apetyt na ryzyko powinien wspierać dalszą aprecjację PLN, co może doprowadzić do kolejnych interwencji NBP na rynku walutowym.

Zobacz również:
- Koniec 2020 r. przyniósł wyraźne osłabienie złotówki. Co czeka nas w 2021?
- Kurs euro (EUR/PLN) po 4,58 zł na koniec stycznia – prognozuje Santander Bank