Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiNa przełomie nowego roku polski złoty (PLN) silnie się osłabił względem swoich głównych konkurentów, w szczególności w stosunku do euro. Wszystko za sprawą interwencji NBP na rynku walutowym oraz gołębich komentarzy członków RPP sugerujących dalsze działania oraz możliwą obniżkę stóp procentowych do zera. Eksperci z Credit Agricole uważają, że polityka monetarna NBP w najbliższym czasie koncentrować się będzie na kanale kursowym, a bank centralny połączy interwencje walutowe z obniżką stopy referencyjnej do 0,0 proc. W ich ocenie NBP będzie chciał utrzymać w I kw. EUR/PLN powyżej 4,50.

  • Wysokie prawdopodobieństwo korekty polityki pieniężnej w I kw. br. NBP chce ograniczyć presję na aprecjację kursu złotego
  • Prezes NBP ma wystarczające poparcie wśród członków RPP, niezbędne dla przeforsowania wniosku o obniżkę stóp procentowych
  • Po cięciu stóp do zera interwencje walutowe nie będą sterylizowane, co zwiększy skuteczność interwencji banku centralnego

NBP coraz bardziej zaniepokojony siłą polskiego złotego (PLN)

Jeśli słowa A. Glapińskiego oraz interwencje NBP zrealizowane w ostatnich dniach 2020 r. były motywowane chęcią poprawy wyniku finansowego NBP i zwiększenia wpłaty z zysku do budżetu w 2021 r., to najprawdopodobniej nie był to jedyny i zapewne nie najważniejszy powód tych wypowiedzi. Naszym zdaniem, należy je interpretować jako wysokie prawdopodobieństwo korekty polityki pieniężnej w I kw. br. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach celem polityki kursowej będzie ograniczenie presji na aprecjację kursu złotego – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie analityków Credit Agricole możliwe są kolejne interwencje walutowe mające na celu utrzymać kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,50 w I kw. br. Oznacza to zmianę w sposobie prowadzenia polityki monetarnej, która w najbliższym czasie koncentrować się będzie w większym stopniu na kanale kursu walutowego. Prezes NBP ma wystarczające poparcie wśród członków RPP, niezbędne dla przeforsowania wniosku o obniżkę stóp procentowych. W konsekwencji ekonomiści oczekują, że RPP obniży stopy procentowe do poziomu 0,0 proc. w I kw. – prawdopodobnie już na styczniowym posiedzeniu – i utrzyma je na tym poziomie przez dłuższy czas.

Prognozujemy, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej rozpocznie się w listopadzie 2022 r. Jednocześnie oczekujemy, że NBP będzie w I kw. br. utrzymywał kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,50, a w II kw. kurs EUR/PLN powróci do łagodnego trendu spadkowego – dodano.

Według Credit Agricole, po cięciu stóp do zera interwencje walutowe nie będą sterylizowane (dodatkowa płynność będąca efektem interwencji nie będzie, tak jak dotychczas, absorbowana w ramach operacji otwartego rynku), co zwiększy skuteczność interwencji.

Prezes NBP Adam Glapiński niedawno stwierdził, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale możliwe jest dalsze ich obniżenie. 30 grudnia Glapiński dodał, że narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego. Uczestnicy rynku spekulują, że od 18 grudnia NBP kilkukrotnie wkroczył ponownie na rynek, również w celu osłabienia PLN.

Na początku 2020 roku stopy znajdowały się na poziomie 1,5 proc. W tym roku RPP obniżyła je trzykrotnie łącznie o 140 punktów bazowych. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 13 stycznia. Na dzień dzisiejszy stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Zejście ze stopą do zera oznaczałoby obniżkę o 10 punktów bazowych, co nie pozostawia dużego pola manewru.

Kurs złotego (PLN) kontynuuje umocnienie w nowym roku

Notowania par walutowych USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN spadły w minionym tygodniu mimo obiecującego odbicia w piątek. Euro pozostawało najsłabsze względem złotego spadając z poziomu 4,60 do okolic 4,50. Globalny apetyt na ryzyko powinien wspierać dalszą aprecjację PLN, co może doprowadzić do kolejnych interwencji NBP na rynku walutowym.

Kurs EURPLN, USDPLN, CHFPLN i GBPPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN, USDPLN, CHFPLN i GBPPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here