Naga Markets

Prognoza ceny złota: w długim terminie metal szlachetny potanieje, uważa HSBCZłoto w długim terminie może osiągnąć cenę niższą niż obecnie, uważają analitycy banku inwestycyjnego HSBC. Jednak odnosząc ich prognozę na 2023 rok do bieżących poziomów kursu kruszcu, możliwa jest krótkoterminowa zwyżka.

  • Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich wspina się do najwyższych poziomów od 14 lat
  • To sprawia, że złoto staje się mniej atrakcyjne jako rodzaj długoterminowego aktywa inwestycyjnego

Złoto tanieje w czwartek

Cena złota spada w czwartek rano o 1% do 1628 dol. za uncję. Łącznie od początku października kurs metalu szlachetnego osunął się o 2%.

Złoto zmierza do zakończenia siódmego miesiąca z rzędu na minusie, po tym gdy w marcu notowania sięgnęły dwuletnich maksimów na 2070 dol. za uncję.

Prognoza ceny złota: w długim terminie metal szlachetny potanieje, uważa HSBC
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Rezerwa Federalna podtrzymuje jastrzębie podejście do stóp procentowych w swojej komunikacji w oczekiwaniu na posiedzeniu banku centralnego na początku listopada. W środę prezes oddziału Fed w Minneapolis, Neel Kashkari, powiedział, że amerykański bank centralny nie może wstrzymać kampanii zacieśniania po osiągnięciu poziomu 4,5%-4,75%, jeśli bazowa inflacja nadal będzie przyspieszać.

Słowa bankiera napędziły w środę dalsze umocnienie dolara amerykańskiego i wzrost rentowności obligacji. Indeks dolara utrzymuje się w okolcach 112,80 pkt.

Z kolei rentowność amerykańskich 10-latek wspina się do 4,16% osiągając najwyższe poziomy od 2008 roku.

Zobacz również: Klocki LEGO lepsze niż złoto czy akcje? Badanie naukowców udowodniło, że tak!

– Jastrzębie komentarze urzędników Fed nadal wstrząsają metalami szlachetnymi, ponieważ bankierzy centralni podtrzymują retorykę o potrzebie wyższych stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji. – stwierdził Avtar Sandu, analityk surowcowy w Phillip Nova.

XTB

– Trend dla złota był ogólnie spadkowy, a katalizatorem zniżki był równoległy wzrost zarówno dolara, jak i rentowności obligacji, wokół coraz bardziej jastrzębiego stanowiska Fed. – podsumował Ilya Spivak, strateg w DailyFX.

– Złoto może konsolidować powyżej poziomu 1600 dol. za uncję, przy czym dane dotyczące wydatków konsumpcyjnych w USA, które zostaną podane w przyszłym tygodniu, będą kolejnym ważnym punktem zwrotnym. – dodał Spivak.

fpmarkets

Prognoza ceny złota od HSBC

Zdaniem analityków brytyjskiego banku inwestycyjnego HSBC, cena złota w długim terminie może spaść względem obecnych poziomów do 1600 dol. za uncję.

– Osunięcie się złota pod wpływem podwójnie negatywnego czynnika, jakim jest zacieśnianie polityki pieniężnej i silny dolar, jest kontynuowane i może osłabić ceny do czasu, gdy te siły nie ustąpią.
nie ustąpią. Likwidacja funduszy ETF może się odwrócić w 2023 roku; zakupy biżuterii są niewielkie, sztabek i monet mieszane, a zakupy banków centralnych rosną. – podkreślili analitycy HSBC.

Według ekspertów z HSBC, w 2023 roku cena złota wynieść może przeciętnie 1701 dol. za uncję.

– Obniżamy nasze prognozy na lata 2022-23; oczekujemy niższych cen do II kwartału 2023 roku, kiedy to popyt może wspomóc rajd (…). – dodali.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułJen na granicy 150 za dolara! Interwencje Japonii są “stratą czasu” i nie powstrzymają wyprzedaży JPY
Następny artykułZłoty może być znacznie słabszy. Czy polska waluta zdoła utrzymać bieżące poziomy?
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here